Dokumentární film odvysílaný minulé úterý italskou státní satelitní televizí RaI News 24, obvinil americkou armádu z použití chemických zbraní během útoku na vzbouřenou pevnost Falluža během listopadu minulého roku. Dokumentární film - "Falluža - tajný masakr" - používá svědecké výpovědi bývalých amerických vojáků, obyvatelů Falluži, video záznamů a fotografii k potvrzení obvinění proti americkému ministerstvu obrany, že byl užíván bílý fosfor bez rozdílu na město a způsobil strašné zranění civilistům včetně žen a dětí. "Slyšel jsem rozkaz k opatrnosti, protože byl bílý fosfor použitý na Fallužu.  Ve vojenském slangu je známý pod názvem Willy Pete. Fosfor spálí těla, roztaví maso až na kosti." řekl jeden z bývalých vojáků v rozhovoru s vedoucím dokumentárního filmu, Sigfridem Ranuccim.

     "Viděl jsem spálené těla žen a dětí. Fosfor exploduje a vytváří chochol. Ten kdo je v okolí 150 nemá žádnou šanci." Dodává bývalý voják.

    "Ohnivý déšť padal na město a lidé byli zasaženy různobarevnou hořící hmotou. Našli jsme mrtvé lidi s neznámými zraněními s nepoškozeným oděvem." Vypráví Ranuccimu Fallužský biolog Mohamad Tareq Al - Deraji.

    Svědectví ve "Falluža - tajný masakr" prohlašuje, že americké vojska nepoužívá fosfor na legitimní způsob označování nepřátelských pozic - ale shazuje fosfor na město a v masivním množství. Dokumentární film také ukazuje rozměr rozstřílené Falluži americkou dělostřeleckou palbou a masakr civilistů, z nichž někteří spali.

    Stejný rozruch způsobuje dokument zprávou, že americké vojska užívají MK 77 ve formě napalmu - chemikálie používané se zničujícím účinkem na civilisty během vietnamské války - na civilisty v Iráku.

    "Shromáždil jsem svědectví o použití fosforu a napalmu v Iráku od několika uprchlíků z Falluže a chci o tom říct světu, ale moji únosci mi to nedovolili." řekla během dokumentu italská novinářka Giuliana Sgrena, která byla rukojmí v Iráku začátkem tohoto roku.

    Použití bílého fosforu a napalmu je zakázáno Konvencí Spojených Národů, kterou Spojené státy podepsali jako Konvence o zákazu chemických zbraní v roce 1997.


Převzato: Prefer Statement