USA SE CHYSTAJÍ NA AGRESI DO SÝRIE

Spojené státy hledají nového syrského vůdce


      Podle zdrojů blízkých Bushově administrativě současně s rostoucím nátlakem na Damašek Spojené státy intenzivně hledají osobu, která by mohla nahradit prezidenta Baššára al-Asada.

      Washington při hledání koordinovaném Bushovým poradcem pro národní bezpečnost Stephenem Hadleyem záležitost konzultoval se svými spojenci. USA také oznámily, že zvažují vojenské útoky na syrskou hranici jako odpověď na podporu, kterou Sýrie poskytuje iráckým povstalcům.

     "Pustili se do hledání v rámci administrativy i mimo ni. Chtěli by najít někoho, kdo jim umožní měkké přistání," řekl bývalý činitel, který si nepřál být jmenován. "Pravděpodobně by chtěli vojáka, ale bude patrně velmi těžké najít někoho, kdo by pracoval se Spojenými státy."

     Činitel Washingtonu prohlásil, že by mělo jít o "změnu chování", nikoli "změnu režimu".

     V neděli hovořil v Káhiře David Welch, vyšší úředník státního departementu, o americkém znepokojení nad syrským "zasahováním" v Iráku, Libanonu a do izraelsko-palestinského konfliktu: "Jsou to velmi, velmi složité problémy, a my hodláme Sýrii požádat, aby do takových věcí nezasahovala." "Zdá se, že neposlouchají a že se jejich chování nezmění," prohlásil Welch po setkání s egyptským prezidentem Husním Mubárakem.

     Prezident Bush minulý týden v závažném projevu o válce proti terorismu a ideologii islámského radikalismu odsoudil Sýrii a Írán jako "režimy mimo zákon", které se chovají jako "spojenci" ozbrojenců. Spojené státy podle Bushe nemohou rozlišovat mezi těmi, kdo páchají teroristické činy a těmi, kdo je podporují. Sýrie a Írán "si nezaslouží trpělivost obětí teroru". Analytik Brookingovy expertní komise Flynt Leverett se domnívá, že Bushova administrativa se připravuje na vojenskou operaci, která překročí hranice Sýrie. Jejím cílem má být vyvinout nátlak na tamní režim a naznačit syrské vládě, že je na čase "zbavit se" Asada.

     Podle vyjádření amerického činitele pro Financial Times z minulého týdne učinila Sýrie "špatnou volbu", když "dovolila, aby se její území stalo součástí iráckého bojiště


 

Sýrie varuje "otevřením bran pekla", pokud na ni Spojené státy zaútočí

      V posledním syrském oficiálním komentáři rostoucího nátlaku na Damašek premiér Nadží Otari řekl: "Všechny brány pekla se otevřou, pokusí-li se Spojené státy na Sýrii zaútočit." Výrok byl odpovědí na zprávu magazínu Newsweek, že Washington projednal vojenské zásahy proti táborům iráckých povstalců na syrském území. Magazín citoval nejmenovaný zdroj, podle něhož se státní sekretářka Condoleezza Riceová pokusila 1. října během setkání s americkými činiteli návrh zablokovat. Při rozhovoru s novináři v irském Shanonu Riceová řekla: "Nehodlám komentovat vnitřní jednání administrativy."

     Otari rovněž obvinil libanonské činitele z neschopnosti učinit nezávislé rozhodnutí a z toho, že poslouchají francouzského a amerického velvyslance v Bejrútu. Na adresu svého libanonského protějšku Fuáda Siniory prohlásil: "Siniora po svém návratu z návštěvy Spojených států zjevně zapomněl na všechno, o čem jsme jednali, když navštívil Damašek." Siniora jednal v Damašku v červnu o řešení pohraničních sporů mezi oběma zeměmi.

    Panarabský deník al-Hájat včera oznámil, že Otari v pondělí odmítl reagovat na Siniorovo opakované telefonické volání. Citoval blíže neurčené "syrské zdroje v Damašku", podle nichž se Asadův režim domnívá, že Siniora nesplnil sliby dané syrskému prezidentovi při jeho návštěvě 31. července. Režim zvláště rozhořčilo Siniorovo prohlášení pro Washington Post, podle něhož je celý Libanon přesvědčen, že Sýrie zosnovala Harírího vraždu.

    V odpověď na rostoucí nátlak na Damašek syrský deník Tišrín v úvodníku svého včerejšího vydání uvedl, že Washington kritizuje Sýrii, aby zakryl nezdary vlastní politiky na Blízkém východě.

Zdroj: http://iraqwar.mirror-world.ru/article/66305


 

Američtí vojáci se na hranicích Iráku střetli se syrskými vojáky

      Jak oznámil v sobotu New York Times, série srážek, k nimž za poslední rok došlo mezi americkými a syrskými vojáky, včetně letní přestřelky, v níž bylo několik Syřanů zabito, zvýšila možnost, že se pohraniční vojenské operace mohou stát novou nebezpečnou frontou irácké války.

     S odvoláním na nejmenované současné i bývalé vojenské a vládní představitele list uvedl, že ze střetnutí se silami prezidenta Baššára al-Asada byla nejvážnější srážka amerických hlídek se syrskými vojáky podél irácké hranice. Washington se snaží vyvinout větší politický i vojenský nátlak na zemi, kterou prezident George W. Bush minulý týden označil za jednoho ze spojenců islámských extrémistů.

     Podle NYT jeden z Bushových vyšších úředníků, jenž si nepřál být jmenován, připustil, že americké síly se v Iráku posunuly k syrským hranicím, aby uzavřely cestu teroristům, ale tvrdil, že upustily od jejich překročení. List však upozornil, že podle jiného představitele, jenž prý má informace z bojiště nebo od velitelství zvláštních operací, má operace hranice přesáhnout - někde náhodou, jinde plánovitě.

     Někteří současní a bývalí představitelé podle dodávají, že armáda Spojených států zvažuje plány na vedení zvláštních operací na území Sýrie s použitím malých tajných oddílů pro pohraniční špionáž. Všichni tvrdí stále častěji, že Sýrie je v irácké válce totéž, co byla Kambodža ve válce vietnamské: útočiště bojovníků, zdroj peněz a zásob a v podstatě místo stínového boje.

Zdroj: http://iraqwar.mirror-world.ru/article/66666



Převzato: Muslimské Listy