ZÁBLESK MEZI DIMENZEMI - TAJEMSTVÍ ANTARKTIDY ODHALENO (46)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

15.10.2015 Exkluzivně

Podle Lusara němci již v prvním pololetí roku 1940 úspěšně vyvinuli a uvedli do provozu technologie, které byly ve Spojených státech a Velké Británii ještě ke konci padesátých let 20. století v plenkách. Rudolf Lusar se postupně velmi rozpovídal. Velmi podrobně vysvětluje první projekty, jež souvisely s vývojem tzv. "diskovitých letounů" "Třetí Říše".

Mimoto představil i několik svých návrhářů, důraz kladl především na osoby Rudolfa Schrievera, Klause Habermohla nebo Richarda Mietheho. Podle Lusara existovala uvnitř "Třetí Říše" dvě vývojová centra. První z nich se nacházelo v polském městě Wroclav (tehdejší Breslau), druhé bylo umístěno na pracovišti "Škodových závodů", které byly součástí skupiny "BMV".

Rudolf Lusar také vypráví, co se stalo s těmto inženýry a vynálezci po skončení II. světové války. Schriever byl umístěn do americké okupační zóny v Německu, Miethe byl převezen do Spojených států a odtud byl později dopraven do Kanady, kde působil ve skupině "AVRO", jež se zabývala vývojem nových typů letadel. Habermohl skončil v tehdejším Sovětském svazu a o jeho dalším osudu není nic známo. Vývojové a inženýrské vzorky Richarda Mietheho z továrny, která se nacházela ve Vratislavi, se také dostaly do Sovětského svazu.

Četní kritici knihy Rudolfa Lusara zdůrazňují častou anonymitu jeho zdrojů. Lusar na jedné straně ukazuje na ty či jiné agentury, organizace, odkazuje na jména úředníků jako na zdroje svých informací. Ovšem ve skutečnosti ověřit pravost informací u Lusara je velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Kritičtí čtenáři upozorňují na skutečnost, že obsah téměř všech částí jeho knihy je zaměřen na vývoj "diskovitých letounů". Ve skutečnosti je ale valná většina informací čerpána z již dříve publikovaných novinových a časopisových článků.

Velmi zvláštní je také autorův přístup k jistému italskému kolegovi, kterého ve své knize nazývá jménem Giuseppe Bellontso. Ve skutečnosti se však tento vědec nazývá Giuseppe Belluzo. Lze si jen stěží představit, že by zkomolení příjm

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly