Největší věčně zamrzlé bažiny na světě tají. Jde o západní Sibiř a plochu o rozloze velké jako Francie a Německo dohromady. Při tání se mohou do atmosféry uvolnit miliardy tun metanu, který je pokládán za skleníkový plyn. Zprávu o těchto dramatických změnách zveřejnili Sergej Kirpotin, botanik z Tomské státní univerzity, a Judith Marquand z Oxfordu. Podle nich celá západní sibiřská subarktická oblast začíná tát. Proces začal před třemi až čtyřmi roky a je zřejmě nezvratný. Tam, kde dřív bývaly obrovské plochy zamrzlých bažin, je dnes krajina s různě velkými jezery a jezírky. Nikdo přesně neví, co tak rychlý proces tání spustilo.


        Západní Sibiř se otepluje víc než jakákoli jiná část naší planety. Průměrná teplota tam v posledních čtyřiceti letech vzrostla zhruba o tři stupně Celsia. Jako příčina se uvádí složitý komplex faktorů: změny klimatu způsobené lidskými aktivitami, cyklické změny v atmosféře známé jako arktická oscilace a také tající ledovce, po nichž zůstává holá zem. Ta absorbuje více slunečních paprsků a tepla než země porytá sněhem a ledem.

       K podobnému vývoji dochází i na americké Aljašce. Začátkem letošního léta o tom informoval Ion Pelletier z Arizonské univerzity v Tusconu. Sibiřské věčně zamrzlé bažiny se formovaly zhruba před jedenácti tisíci let na konci poslední doby ledové. Tvoří se v nich metan, který zůstává v permafrostu (stále zamrzlé zemi) nebo je někdy hlouběji v ledu v takzvaných klatrátech, adičních sloučeninách větších molekul, v nichž jsou uvězněny malé molekuly nebo atomy jiné látky. Podle odhadů amerických vědců je v západosibiřských bažinách na sedmdesát miliard tun metanu, zhruba čtvrtina všech jeho světových zásob. Pokud bažiny budou zvolna vysychat, metan bude oxidovat a unikat do atmosféry jako oxid uhličitý.

       Když ale bažiny roztají a zůstanou mokré, jak je tomu dnes na západní Sibiři, do ovzduší bude unikat přímo metan, který je daleko nebezpečnější než oxid uhličitý. Podle mezinárodních výzkumů je tající permafrost ať už na Sibiři nebo na Aljašce jedním z hlavních faktorů, které mohou výrazně urychlit globální oteplování.



Převzato: 100+1