PYRAMIDA JÍDLA ANEB PROČ JSEM PŘESTAL BÝT VEGETARIÁNEM

Mylnikov Dmitrij

Mylnikov Dmitrij

autor

27.07.2015 Zajímavosti

Tento text mi přišel jako názor člověka, který díky osobním zkušenostem zjišťuje, že není všechno zlato, co se ezotericky třpytí, a tak ho Vlabi přeložila, za což jí patří veliké díky.

Jen za mou maličkost bych si rád dovolil osobní připomínku. Článek je myslím dobře podložený logickým uvažováním s oporou o moderní poznatky, a pokud zůstanu nestranným, tak z jeho autora cítím mnoho zkušeností a otevřenosti, ale zároveň i ždibec zklamání z něčeho, co očekával, že přijde, avšak nepřišlo. Tím pádem se jeho pohled omezil na čistě materiální rovinu. Avšak - a teď zdůrazňuji, že nechci sklouzávat do nějakého duchovna - jsem osobně přesvědčen, věřím, že člověk není jen fyzické tělo. Člověk je krom té hromady buněk také (možná především) Vědomí. Přikláním se k názoru, že nejenom člověk má z živých struktur na Zemi vlastní Vědomí. Nechci ale spekulovat, co všechno je jím spolutvořeno.

Zda jde jen o primáty nebo savce jako celek nebo i další druhy zvířat či živočichů. Možná i v rostlinné říši může, ale také nemusí, být nějaký zástupce. Tak daleko zacházet nechci. Co bych však tím chtěl vypíchnout, je moje domněnka, že Vědomí může být zprostředkovatelem, který umožňuje využívat a tělu zpracovávat i energie z prostoru, energie, které nemusí do těla vstupovat přes trávící trakt. A opět nechci polemizovat, o jakou či jaké energie jde. Ale určitě bych do výčtu zařadil i energii elektromagnetického pole Země. Energii, bez níž - jak vědecké studie dokazují - není dlouhodobě udržitelný vývoj zárodků živých organismů pocházejících ze Země a jejich následná schopnost reprodukce bez negativních změn na potomstvu.

 

Další energií (někdo může namítnout, že nejde o energii, nýbrž o interakci mezi formami hmoty), která může být klidně využívána nečekanými způsoby, je gravitační síla naší planety. Ale i další více či méně "exotické" energie. A právě možné využívání energií nepocházejících z potravy přijímané ústy, tlamou, zobákem apod. je to, co v článku velmi postrádám, co podle mne může hodně zamíchat kartami a co je asi důvodem roztržek, nepochopení a hádek mezi zastánci jakéhokoli směru ve výživě. Právě Vědomí dělá z každého jedince nikoli univerzální na všechny ostatní aplikovatelnou formičku, ale právě Jedince. Jedince od slova "jediný", či ještě lépe "jedinečný".
MichalB



Na začátku 90. let, když padla stará ideologie, mnozí v Rusku začali hledat nový smysl života, nové principy a ideály. Zároveň s tím do naší země začalo proudit ohromné množství nejrůznějších kazatelů a "Velikých Guruů" nejrůznějších náboženství a učení. Velmi populární v té době byla různá východní a indická učení jako Hare Krišna, budhismus, tantra, brahmanismus ale i další. Protože jsem tehdy byl mladý, hloupý a nevzdělaný, ale zároveň velmi zvědavý, vrhl jsem se bezhlavě do nového, zářivého, tajemným kadidlem vonícího a tak lákavého světa ezoteriky. Stejně jako mnoho jiných jsem moc chtěl rozšířit své vědění a najít Pravdu.

Ale běda! Jak čas běžel, množství rozličných učení a velmi mnoho chytrých knih narostlo, s tím narostly i výdaje za knihy přinášející světlo poznání, a zatímco to vše nabývalo příliš velkých rozměrů, vytoužená Pravda se ne a ne ukázat. Navíc různé rozepře mezi "Velkými Guruy", jak korespondenčně, tak i při osobních setkáních, a někdy dokonce s klasickou rvačkou, mě postupně přesvědčily o nemožnosti se touto cestou někam dostat. Nějaké to zrnko Pravdy ve všech těchto učeních samozřejmě bylo, ale podle mého názoru nebyla nouze ani o plevy. Nakonec došlo k tomu, že "posvátné" knihy skončily na polici a já, k velké radosti mých blízkých a známých, "přišel k rozumu" a vrátil se k téměř normálnímu životu.

Ono "téměř" spočívalo v tom, že při studiu všech těch velkých pravd mi v duši velmi uvízla myšlenka, že zabíjení nebohých zvířat je špatné, a proto člověk nesmí jíst jejich maso, ale musí se stát vegetariánem.

Vegetariánem jsem byl 11 a půl roku. Nikoli však tím teatrálním, jak jsou někteří z "Guruů", kteří nejedí maso jen tehdy, když jsou "na scéně" - tedy na očích veřejnosti. Moji blízcí se s tím zpočátku snažili bojovat, ale pak usoudili, že vegetariánství nakonec není až tak velké zlo ve srovnání s alkoholismem, drogovou závislostí nebo fanatickým následováním nějaké náboženské sekty, kdy lidé rozprodají veškerý svůj majetek a získané peníze dají svým guruům. Krom toho jsem na rozdíl od některých fanatiků nebyl agresívní, nesnažil se druhé násilím léčit od masožravectví a nesnažil se jim při každé příležitosti vymývat mozek (což se ovšem nedalo říci o některých mých známých).
Nyní však chci psát o tom, proč po oněch jedenácti a půl letech, v jejichž průběhu - což je třeba čestně říci - jsem se necítil nijak špatně, jsem se přesto vrátil k masu a přestal litovat chudáky zvířata.

Bohužel většina lidí je bezradná - stejně jako jsem tehdy byl já (a v některých bodech jsem ještě i dnes) - takže je velmi snadné je oklamat. Přitom mohou být skutečnými odborníky ve svých oborech, v tomhle se však spoléhají na stanovisko falešných autorit, které toho bezostyšně zneužívají. V případě propagandy nebo právě vegetariánství toho máme názorný příklad. Trvalo mi dost dlouho shromáždit a zanalyzovat informace nezbytné pro pochopení této oblasti a nyní bych se o ně s vámi rád podělil. Možná moje zkušenosti a studiem strávený čas pomohou někomu dalšímu. Ale pokud nemáte rádi příliš mnoho písmenek pak... bohužel - tyto věci ve zkratce vysvětlit nelze.

Už v roce 1975 akademik Petr Leonidovič Kapica napsal velice zajímavou zprávu o zdrojích energie. (Pokud vás to zajímá, tak s textem zprávy se můžete seznámit zde a celá výzkumná stať o energii, která se na tuto zprávu odkazuje, je zde). Pro nás je z Kapicovy zprávy klíčový tento moment: "Jakýkoli zdroj energie bez rozdílu lze charakterizovat dvěma parametry: hustotou energie - to je jejím množstvím v jednotce objemu - a rychlostí jejího přenosu (distribuce). Součin těchto veličin je maximální výkon, který lze získat z jednotky povrchu užívajícího tento druh energie".

Proč ve světě jsou hlavním zdrojem energie uhlovodíky? Odpověď je jednoduchá - uhlovodíkové palivo má nejvyšší hustotu energie a snadnost použití ze všech nám dnes dostupných. To je důvod, proč letadla létají na kerosin a ne na elektrické baterie. Elektrické akumulátory bohužel jsou v tomto ukazateli velmi pozadu za nádrží s kapacitou 50 litrů. Váží víc, jsou dražší, rychlost přenosu energie je daleko menší.

Když se budeme blíže zabývat biologickými organizmy, zjistíme, že i pro ně je pojem hustoty a rychlosti přenosu energie velmi důležitý. Aby takový složitý biologický systém, který pozorujeme na Zemi, mohl harmonicky existovat a rozvíjet se po miliony let, musí být především založen na dlouhodobě fungující obnovitelnost zdrojů energie. A jediným takovým dlouhodobým zdrojem energie na Zemi je jedině Slunce. Všechno ostatní je buď nestálé nebo, jako třeba energie vody a větru, v konečném důsledku pocházejí od energie téhož Slunce.

Při vytváření biosféry bylo jako hlavní zdroj energie vybráno sluneční záření, ale u tohoto zdroje existuje jeden opravdu významný nedostatek: hustota energie a rychlost jejího předávání na povrch Země je velmi omezený. Proto aby celý ten složitý systém mohl fungovat, jeho tvůrci zorganizovali pyramidu stravování.

Na prvním stupni pyramidy jídla jsou rostliny a mořské řasy, které přímo absorbují světlo Slunce. Jejich hlavním úkolem je na účet fotosyntézy vázat uhlovodíkový řetězec, syntetizujíce rozličné organické sloučeniny. Tím rostliny podstatně zvyšují hustotu energie. Přitom samotné rostliny jsou dostatečně primitivními organizmy, v nichž je všechno optimalizované zejména na absorpci slunečního svitu s minimálními ztrátami energie. Podle posledních údajů je efektivnost procesu fotosyntézy v zužitkování slunečního záření 35 - 38 %. Ty nejlepší současné sluneční baterie vykazují pouze 30 % a přitom jsou velmi složité a nákladné na výrobu. Obyčejné, široce dostupné sluneční baterie dávají 15 až 20 % při výkonu asi 200 W na čtvereční metr plochy.

Proto rostliny nemají svaly a pro jejich fungování nezbytné systémy jako srdce, krev, plíce, nervový systém atd. To všechno by vyžadovalo velmi mnoho energie, z čehož vyplývá, že výtěžek užitečného produktu by se drasticky snížil, nebo by byl dokonce negativní. I voda se v rostlinách pohybuje díky kapilárnímu systému, to je bez potřebných čerpadel. Ekonomie, ekonomie a ještě jednou ekonomie.

Další závažný fakt je v tom, že právě rostliny a mořské řasy tvoří většinu biomasy na planetě. Na souši rostliny tvoří 99 % ze vší biomasy a pouze 1 % jsou zvířata, mikroorganizmy a samozřejmě lidé. V oceánu je všechno poněkud složitější, tam řasy a fytoplankton tvoří asi 6 % ale kompenzují to velmi rychlým růstem. Rychlost růstu fytoplanktonu je tisíckrát vyšší než rostlin na souši - jinak řečeno, pokud zvířata a mikroorganizmy oceánu nebudou neustále pojídat fytoplankton, celý oceán velmi rychle zaroste. Podobnou rychlost růstu lze objasnit velmi jednoduše: v oceánu fytoplankton nemá potřebu získávat vodu a různé minerály a živiny, což zabezpečuje jeho výše zmíněnou efektivitu ve srovnání se stejnými rostlinami na souši.

Ale protože my žijeme na souši a představujeme onu nevelkou část 1%, vraťme se k prozkoumání pyramidy jídla suchozemských organizmů.

Na druhé úrovni suchozemské pyramidy jídla jsou býložravci. Jejich hlavním úkolem je neustále pojídat vytvořenou zelenou masu rostlin a zvyšovat hustotu energie za účelem syntézy složitějších organických sloučenin. Pokud sledujeme býložravce, velmi rychle zjistíme, že oni prakticky neustále jedí a přežvykují, jedí a přežvykují. Krávy dokážou žvýkat, dokonce i když spí vstoje ve stáji.

Ale jinak jsou býložravci stále ještě dost primitivní. Problém je v tom, že na této úrovni hustota energie a rychlost jejího získání z vnějšího prostředí jsou nedostatečné k tomu, aby uživily tak energeticky náročný orgán, jako je rozvitý mozek. Mozek člověka například potřebuje 30 - 50 % energie získané organizmem. Aby jídlo zabezpečilo tak mohutného spotřebitele, musí se organizmus nacházet na následující, třetí úrovni pyramidy jídla, na úrovni dravců.
Podíváme-li se na jejich život, vidíme, že na rozdíl od býložravců si mohou dovolit jíst méně často. Přitom získávají bonus nejen díky větší hustotě energie získané požíváním masité stravy, ale také díky tomu, že nepotřebují ztrácet čas a energii na syntézu živočišných bílkovin. Udělali to za ně už býložravci. Přitom by bylo chybou domnívat se, že dravci jsou parazity. Plní totiž důležitou úlohu regulace biosféry. Kromě toho žádný z predátorů nikdy nebude zabíjet, pokud nemá hlad (na rozdíl od současných lidí).

Ať se to komu líbí, nebo ne, biologické tělo člověka JE součástí biosféry a podléhá stejným zákonům. Můžeme se tvářit, že to tak není, snažit se izolovat od přírody, válčit s ní, bojovat se svou přirozenou podstatou a domnívat se, že tělo a jeho instinkty jsou jen "nízkou zvířecí částí" - a někteří se dokonce snaží vykořenit ji ze sebe - ale fakt zůstane faktem. Naše tělo je biologický organizmus, který je odpočátku harmonickou součástí živého světa, který byl původně navržen, vyvinut a miliony let se vyvíjel v souladu s jeho zákony.

Pokud se podíváte na lidské tělo z hlediska biologie, my nejsme ani býložravci, ani masožravci. Existují totiž dostatečně jasná kritéria, která ukazují do jaké kategorie živočichů patří ten či jiný organizmus. Například délka střev v poměru k délce těla. Pro býložravce je to poměr 12 : 1, pro dravce 6 : 1, ale pro všežravce, ke kterým patří i člověk, je poměr délky střev k délce těla 9 : 1.

Člověk se tedy ve skutečnosti jeví jako všežravec, to znamená, že může jíst jakoukoli potravu, jak rostlinnou, tak i živočišnou. Je to uloženo v jeho přirozenosti. Zkuste nakrmit býložravce masem; pro něj to nebude vhodné, protože nemá k trávení masa potřebné enzymy. A totéž platí, když se pokusíte krmit dravce trávou. Jeho tělo takové jídlo nevyužije, protože na takovou potravu není naprogramováno. Ale člověk a stejně tak i někteří z vyšších živočichů, například medvěd, mohou jíst jakoukoli potravu. A bylo tak učiněno proto, aby byla člověku zajištěna větší šance přežití. Přitom ke strávení rostlinné i živočišné potravy jsou nezbytné jiné sady trávicích enzymů. Člověk má obě sady, což znamená, že ten, kdo projektoval organizmus člověka, od začátku v nás vytvořil obě možnosti, dávaje nám příležitost jíst jak rostlinnou, tak i živočišnou potravu.

Jinými slovy, člověk může být výlučným vegetariánem, ale bude to nenormální způsob života a dojde tak k energetickému deficitu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vegetarián, aby zabezpečil normální rytmus životních pochodů, musí jíst hodně, prakticky jako býložravci. Já jsem měl na stole neustále sušenky, bonbony, čokolády atd., které jsem jedl v podstatě nepřetržitě, a přesto jsem byl velmi subtilní postavy - při výšce 186 cm jsem tehdy vážil jen 55 - 60 kg. Aby se vegetarián cítil normálně, musí do své stravy zahrnout v dostatečném množství sladké ovoce a ořechy. Ovoce má daleko vyšší hustotu energie, protože rostliny sytí své plody dostatkem energie, aby tak zabezpečily svá semena v počáteční fázi růstu. Ořechy zas obsahují mnoho rostlinných bílkovin, což znamená, že poskytují určitou úsporu na to, aby váš organizmus nemusel ony dlouhé organické řetězce syntetizovat sám.

Vegetariánská strava by měla také zahrnovat velkou škálu koření. Když mě prvně pohostili pravým krišna jídlem, všiml jsem si velkého množství koření, které se používá k jeho přípravě. Příčina je jasná. Mnoho složitých organických sloučenin vyžaduje pro svou syntézu celou řadu chemických prvků. Ti, kdo jedí maso, je dostávají v hotové formě, ale vegetariáni je musí získat z vhodné potravy, jinak tělo nebude mít z čeho potřebné sloučeniny syntetizovat. A koření právě obsahuje širokou škálu příslušných minerálů.

Když jsem se vrátil k běžnému způsobu stravování, první, čeho jsem si všiml, bylo, že jsem potřeboval jíst daleko méně než dřív.

Samostatnou - a myslím, že velmi důležitou - otázkou je, odkud přišla móda vegetariánství. Víme, že vegetariánství je jedním z význačných rysů náboženských kultů v Indii. Na vegetariánství se odkazují již zmínění krišnovci, mnozí budhisté (ale zdaleka ne všichni), u nás v Rusku je v současnosti podpora vegetariánství velmi populární u tzv. novopohanů. Ale když začneme hlouběji pátrat, zdá se, že móda vegetariánství v Indii se začala šířit až po její kolonizaci Británií, kdy životní úroveň obyvatel tam začala prudce klesat, zatímco v Británii nastal "zlatý věk". Právě díky Britům a později také za výrazné podpory amerických "patronů" se začaly po světě aktivně šířit rozličné "indické filozofie" a další "moudrosti Východu".

Vysvětlení je velmi prosté. Kdysi se tvrdilo, že černošská rasa je méně vyvinutá a má nižší mentální schopnosti než bílá populace. A právě to bylo používáno jako jeden z hlavních argumentů ke zdůvodnění rasové segregace a skutečnosti, že bílí jsou pány a "negři" otroky. Dokonce byly provedeny studie, které dokázaly, že černé děti mají nižší IQ než děti bělochů a mají prokazatelně horší studijní výsledky. Ale později se ukázalo, že v důsledku toho, že černé děti většinou žijí v chudých rodinách, mají v potravě nedostatek proteinových potravin, zejména masa. Když byly tyto děti převedeny na normální plnohodnotnou stravu, začaly po čase vykazovat stejné výsledky jako děti bílé.

Jedním z hlavních problémů neokolonialismu je boj s nespokojeností a povstáními místních obyvatel. Pokud však budete dohlížet na to, aby obyvatelstvo bylo krmeno jídlem s nedostatkem bílkovin, bude "hloupější" a poslušnější. Ale kdybyste je k omezování masité potravy nutili, i to by vzbudilo jejich nelibost. A tak je mnohem efektivnější tytéž lidi přesvědčit, že by maso jíst neměli proto, že to je špatné, je to hřích a příčí se to Bohu. A opět kupodivu platí, že když se rozhlédneme po ostatních náboženstvích, prakticky všude jde o omezování jídla, které je zavedeno pod rouškou pravidelných půstů, obětí nebo zákazů pojídat tu či onu potravinu, což však má ve skutečnosti politický nebo ekonomický charakter. Ke skutečné fyziognomii lidského organizmu nemají žádný vztah.

Ze stejného důvodu je vegetariánství aktivně propagováno i v Rusku a dalších zemích-koloniích, protože v konečném důsledku snižuje intelektuální a fyzický potenciál obyvatelstva těchto zemí.

Opět však opakuji, že toto je můj osobní názor. Nechci nikoho navádět, každý má svou hlavu. Chcete být vegetariánem? Prosím, je to vaše právo, ale nezapomínejte na omezení, která pro vás bude mít sama Příroda.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.