CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI: "OPERACE MODRÝ PÁV" ANEB PROJEKT JADERNÉHO PODMINOVÁNÍ BÝVALÉHO ZÁPADNÍHO NĚMECKA (1)

Tehdy se předpokládalo, že exploze jaderných bomb by nejenže zničila infrastrukturu na velkém území, ale zároveň by se zabránilo jeho okupaci v důsledku "radioaktivní kontaminace". Pro tento projekt měly být použity anglické jaderné bomby "Blue Danube" (Modrý Dunaj). Tento druh jaderných bomb byl velkých rozměrů o váze zhruba sedmi tun. Pumy měly ležet volně v zemi, takže jejich povrch byl prakticky nedobytný. Po aktivaci měla mina explodovat do deseti vteřin, a to v případě, že by s ní bylo jakkoliv manipulováno, nebo by se změnily parametry vnitřního tlaku a vlhkosti.

Dne 1. dubna 2004 "Národní archiv Velké Británie" zveřejnil následující informaci:

"Během studené války byli Britové rozhodnuti použít proti sovětským vojskům jaderné bomby typu "Blue Peacock", které byly naplněny živými kuřaty..."

Nejdříve jsem si myslel, že jde skutečně o nějaký divný vtip, ale informace z jiných zdrojů, například z Wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Peacock), mluvily jasnou řečí. V podstatě šlo o to, že angličtí technici řešili jeden zásadní problém, který byl přímo spojen se samotnou instalací bomb pod zemí. Ukázalo se, že v zimním období teplota uvnitř korpusu bomby klesala na takové hodnoty, že hrozilo poškození na tu dobu poměrně složité elektroniky. Postupně byly navrženy různé způsoby, jak tuto situaci řešit, včetně zabalení celé bomby do několika vrstev izolačních příkrývek.

Nakonec byl přijat velmi bizarní návrh, který spočíval ve vysazení kuřat přímo do nitra mechanismu. Kuřata se tak nacházela uvnitř bomby se zásobou potravin a vody. Takto dokázala zůstat při životě zhruba jeden týden, než jim došel kyslík. V tu dobu však již byla připravena nová várka kuřat a tak stále dokola.

Když jsem tuto záležitost diskutoval s kolegy ze zahraničí, přišel jsem na to, že jsem nebyl zdaleka jediný, kdo si myslel, že se jedná o nějaký aprílový vtípek. Podobným reakcím musel záhy po zveřejnění těchto informací v roce 2004 čelit i samotný ředitel "Národního archivu Velké Británie" -

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly