VRAŽDA BORISE NĚMCOVA JE ZŘEJMĚ NEPOVEDENOU DIVADELNÍ SCÉNKOU S TRAGICKÝMI NÁSLEDKY

kolotoče Vedoucí

kolotoče Vedoucí

autor

02.03.2015 Společnost

Vražda Borise Němcova je zřejmě nepovedenou divadelní scénkou s tragickými následky. Stopy vedou k válce o trůn ruské opozice. Ukrajinská modelka jako černá vdova? Proč jí střelec nechal naživu?

Už dva dny ruská policie usilovně pátrá po vrahovi ruského opozičního politika Borise Němcova, který byl v pátek zastřelen na mostě v centru Moskvy za doprovodu své přítelkyně, ukrajinské modelky Any Durické. Celá akce se od samotného počátku zdá pro západní média jako akce Kremlu, prezident Putin hovoří naopak o provokaci před plánovaným (avšak již zrušeným) průvodem proti válce na Ukrajině. S každou další přibývající hodinou a vyšetřováním se však ukazuje, že ani jeden z těchto pohledů není správný.

Prezident Putin by jen stěží udělal takovou amatérskou a školáckou chybu, aby z opozičního předáka v Rusku udělal mučedníka, a to pouhé dva dny před plánovanou demonstrací opozice. Musel by vědět, že takový čin by přivedl do ulic více lidí, než sebelepší Němcovův zapálený projev před účastníky manifestace. Opozice je navíc v Rusku roztříštěná, Putin se trvale těší oblibě více než 80% Rusů, a tak jakákoliv akce nebo státem požehnaný atentát na opozičního politika by Putinovi přinesl jen problémy, žádný politický zisk.


Boris Němcov


Ozývají se však i názory z druhé strany, že jde o akci západu ve snaze hodit vraždu na Putina a jeho tajné služby a tím rozpoutat v Rusku nepokoje proti vládě prezidenta Putina. Tady se však dostáváme k zásadnímu momentu a k tzv. pravidlům konspirace tajných služeb. To pravidlo je velmi jednoduché: Žádní svědci! Jenže v tomto případě je všechno úplně jinak. Pojďme si proto udělat malou analýzu celé události a pokusme se fakticky rozkrýt události celého příběhu.

Vražda s chybou v matrixu?

V pátek, 27. února ve 23:30h moskevského času, kráčí Boris Němcov po mostě přes řeku v těsné blízkosti Rudého náměstí za doprovodu své ukrajinské přítelkyně Any. Video zveřejněné na RT.com [1] ukazuje, že střelec čekal na svou oběť na schodech mostu a střílet začal ve chvíli, kdy Němcov s přítelkyní přišli ke schodům. V té chvíli projížděl kolem nákladní vůz na odvoz sněhu. Řidič náklaďáku střelbu zaregistroval a o několik metrů dále zastavil. Střelec poté vběhl do vozovky a nasedl do auta komplice, které přijelo na most těsně poté.


Ana Durickaja, ukrajinská modelka a svědkyně vraždy Borise Němcova


Tolik tedy fakta. Na první pohled žádné hmatatelné stopy nebo důkazy, kdo by mohl za vraždou stát. Ruské úřady oznámily, že automobil, který vyzvedl na mostě střelce, měl registrační značku Severní Osetie. Když se tedy podíváme na tyto informace, zarazí nás jeden podivný fakt. Proč střelec nechal naživu očitého svědka, Němcovovu přítelkyni? Který tajný agent (pokud by šlo o státem objednanou vraždu) nebo zločinec (který chce vraždu hodit na Putina) by zanechal za sebou svědka? Němcovova přítelkyně Anna Durickaja viděla všechno, viděla vraha, viděla zbraň, viděla auto, Němcov jí zemřel před očima. To je podivnost č. 1.

Podivnost č. 2 je načasování. To nebyla náhoda nebo výsledek sledování Němcova, ale plán. Útočník věděl, kde se má na schodech schovat, kudy Němcov půjde a v kolik hodin. Auto s komplicem vědělo, kdy má přiject a vyzvednout střelce. Střelec musel čekat na schodech mostu nějakou dobu a musel vědět, že Němcov určitě tudy půjde ve stanovený čas. Je proto logické se ptát, kdo dával průběžné informace útočníkům o pohybu Němcova? Proč Ana Durickaja přežila bez známek pokusu o útok také na ní? Dovedla snad Němcova vědomě na místo jeho popravy? Kdo nechá naživu svědka?


Tělo Němcova zabalené v pytli po ohledání místa činu


Teorie Černé vdovy v tomto případě není úplně přesná. Mohla sice dostat zaplaceno za to, aby ho přivedla tam, kam měla, ale i když nemusí mít modelky vysoké IQ, tak je velmi nepravděpodobné, že by chtěla přítele vyměnit za peníze skrze objednávku od vraha. Anna Durickaja totiž podle všeho neměla být vůbec svědkem vraždy svého milovaného přítele, ale podle všeho pouze svědkem jeho postřelení, anebo pouze fyzického napadení, což je nejpravděpodobnější a měla mu dosvědčit alibi o útoku na něj ze strany kremelských hitmanů. Kreml stojí totiž hned přes řeku.

Kulisa tedy dokonalá, hlavně pro západní média. Jenže celé je to jinak. Celá věc má totiž podle všech indicií náznaky války mezi ruskou opozicí o trůn a vedoucí úlohu v Rusku a hraje se o příjem štědrých dotací od západních vlád, které mnohonásobně překračují Eurojackpot, takže nějaký Henri z klubu miliardářů, který si místo šampaňského s jahodami dává vodu, je ve srovnání se západními dotacemi ruské opozici obyčejný žebrák. O moc a peníze totiž jde opozici v Rusku nejvíce, neboť bez peněz nemají proti Jednotnému Rusku a Putinovi žádnou šanci v jakýchkoliv volbách.

Abychom pochopili tezi „Cui Bono“, tedy kdo vraždou Němcova mohl nejvíce získat, jsou to dva pánové. Alexej Navalnyj, opoziční politik a finančník a Michail Chodorkovský, finanční magnát a opoziční předák, v této chvíli ve Švýcarsku. Boris Němcov byl na ruské opoziční scéně ten třetí do počtu. Jako jediný ze všech tří opozičních předáků měl politické zkušenosti s řízením ruského státního aparátu, což mu dávalo neskutečnou výhodu před oběma konkurenty, na které se v Rusku, a to i očima voličů opozice, nahlíží jako na loutky západu. Němcov se tak průběžně etabloval jako možný vůdce ruské domácí opozice, a to zejména poté, co Chodorkovský rezignoval na své osobní působení v Rusku a po svém propuštění z vězení odjel do Švýcarska. Alexej Navalnyj potom uzavírá sestavu. Navalnyj se etabloval v Rusku jako kritik úřednické korupce v ruské státní správě. Ze jmenovaných tři předáků má nejproříznutější ústa, ale jeho faktický vliv na opozici v Rusku je malý.


Bojím se zastřelení od Putina, přijďte na demonstraci…

Boris Němcov 10. února pro server Sobosednik uvedl [2], že se bojí, že ho Putin dá zastřelit. Toto je velmi důležitá indicie, dobře si ji zapamatujte. Němcov se bojí o život, ale naschvál svolá největší demonstraci do Moskvy. Skládání faktů dohromady je někdy jako puzzle, ale když se podíváme na všechny indicie, vyjde nám z toho následující scénář: Boris Němcov spolu s ostatní opozicí naplánuje na neděli 1. března velkou demonstraci na okraji Moskvy. Akci chce pojmout jako začátek nového Majdanu v Rusku, ale potřebuje do ulic dostat velké davy lidí, a to nebude jen tak. Ruská opozice je nejednotná a způsob, jakým ji sjednotit, je leda tak zinscenování útoku vládního režimu na něho jako představitele opozice. Připraví se tak bizarní inscenace, která však skončí tragicky, protože někdo na poslední chvíli, bez vědomí herce v hlavní roli, změní konec scénáře.

Boris Němcov měl být podle všeho pouze postřelen či zmlácen v pátek o půlnoci na zmíněném mostě. Ana Durickaja, podle plánu, měla být svědkem útoku a měla „svědčit“ o tom, že útok provedla tajná služba prezidenta Putina. Role svědka je totiž klíčová. Pokud by Němcov neměl doprovod, mohly by jeho teze o napadení útočníkem tajné služby kdykoliv zpochybnit, zejména státní úřady. Pokud by začal obviňovat Kreml, ten by to popřel s odkazem, že Němcov je opoziční politik a útok na sebe chce jen politicky shodit na Kreml a přitom nemá žádného svědka pro své tvrzení. Svědek tak měl posloužit jako ona potřebná třetí osoba, „nezávislá“, která poté médiím, zejména západním, „svědecky“ vypoví, kdo na jejího přítele zaútočil (tj. Putinovi lidé).


Místo činu…


Jenže stalo se zřejmě něco neuvěřitelného. Boris Němcov byl namísto zinscenovaného útoku natvrdo odstřelen jako škodná, ale jeho přítelkyně se nikdo nedotknul. Podle řidiče náklaďáku stála Ana nad tělem Němcova s otevřenými ústy a mumlala rusky s ukrajinským přízvukem slova: „Nepanimaju, nepanimaju… što slučilos…“, tedy „Nerozumím, nerozumím… co se stalo…“. Střelec ji nechal žít. Ani já „nepanimaju“, jak je to možné. Ana teď pochopitelně bude mlčet, protože kdyby začala mluvit, že mělo jít jenom o scénář, zdiskreditovala by opozici a sebe by ještě dostala do problémů za spoluúčast na vraždě. Proč ji útočník nechal naživu, je logické. Chtěl, aby to vypadalo jako atentát na objednávku Kremlu, kdy střelec tajné služby odstraní pouze požadovanou nežádoucí osobu a přítelkyně vedle si nevšímá. Média na západě si to potom tak vyloží. Tím se ale útočníci dopustili taktické a myslím osudové chyby.


Modus operandi tajné služby vypadá jinak

Tajná služba by nikdy nenechala naživu svědka odstranění nepohodlného politika. To je nesmysl, takto žádná tajná služba nikde na světě nefunguje. Žádní svědci, čistá práce, jinak se to nedělá. Tohle vypadá na něco jiného. Celá událost totiž začíná vypadat jako mafiánské vyřizování účtů anebo tzv. „posílání vzkazu“. Střelec pro výstrahu zastřelí jednu osobu, ostatních si nevšimne a zmizí. To dává daleko větší smysl. Je teď ale otázkou, kdo v této situaci vytříská největší politický kapitál na smrti Němcova. Pokud očekáváte nějaké dramatické rozuzlení, asi vás zklamu. Žádné převratné události se nechystají. Okruh potenciálních kandidátů na budoucího ruského prezidenta, který by měl podle plánů západu jednou Putina nahradit, se zúží na dva hráče. I toto zúžení ale nebude definitivní. Rozehraná partie mezi Navalným a Chodorkovským bude mít pokračovaní. Kdo v pátek o půlnoci udělal Němcovovi čáru přes rozpočet, to je těžké říct, zájem na jeho smrti mohli mít oba dva, jak Chodorkovský, tak i Navalnyj. Nicméně ruská opozice je mnohem bohatší na různá jména, navíc v Rusku se opozice dělí na tu „moskevskou“ a ten zbytek v celé zemi.

Moskevské opoziční hnutí se brzy rozmělní a pravda může být uprostřed, že část podporovatelů Němcova se přidá na stranu Chodorkovského, část jich odejde k Navalnému. Vydělají tak na tom oba dva. Ana Durickaja bude mlčet. Pochipitelně, že se přímo nabízí možnost zatáhnout do rovnice i ukrajinskou kartu, ale ta je v tomto případě zřejmě lichá. Ukrajina má dost problémů sama se sebou. Zajímavý moment může nabízet ale zájem ze strany ukrajinského oligarchy Igora Kolomojského. Ten přišel na Krymu o rozsáhlý hotelový komplex [3], Krym mu znárodnil všechno, co mohl, majetky mu zabavily ruské úřady i v Moskvě [4] s poukazem na to, že ze svého majetku financuje na Ukrajině žoldáky a svojí vlastní armádu, která se zaměřuje na vraždy Ukrajinců s ruským původem a že financuje banderovský batalion Azov. Tedy motiv na pomstu Putinovi jak se patří.


 Igor Kolomojský, považovaný za jednoho z nejmocnějších oligarchů na Ukrajině s kontakty na IMF, Světovou banku a americký FED. Porošenko je ve srovnání s ním jenom zoufale malá čokoládová ryba


Jak zaznělo včera večer v komentářích na ruské televizi, Kolomojský mohl mít z ukrajinských oligarchů největší zájem na tom, aby Němcov se stal mučedníkem a zatopil tak Putinovi přímo před Kremlem. Mafiánský způsob zavraždění Borise Němcova, který neodpovídá práci tajných služeb, ani práci běžných kriminálních živlů, ale odpovídá rukopisu oligarchů, kteří takto „posílají vzkaz“, naznačuje, že Němcov poslouží ruské opozici lépe jako mrtvý než živý. Pro ruskou státní moc bude důležité najít pachatele, zřejmě ho i najdou.

V Rusku se dá skrývat jen velmi těžko, státní orgány dosud fungují velmi integrovaně a propojeně jako v dobách Sovětského svazu, takže útočník bude odhalen, ale dá se očekávat, že pokud se mu státní moc dostane na stopu, raději střelce někdo nechá zavčas odstranit, aby nemohl mluvit. Ve hře jsou obrovské peníze od západních sponzorů, bankéřů a organizací, které dotují ruskou proti-putinovskou opozici a o tyto fondy se strhne uvnitř ruské opozice obrovský boj. Každý z těch předáků ví, že kdo získá nad ruskou opozicí moc, tak veškeré finance a dotace pro ruskou opozici ze západu začnou proudit právě na jeho účty.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.