RUSKO POTOPILO VYŘAZENÉ VOJENSKÉ PLAVIDLO, ABY ZABLOKOVALO VÝJEZD PLAVIDEL Z UKRAJINSKÉ VOJENSKÉ NÁMOŘNÍ ZÁKLADNY

Ruské námořnictvo uprostřed vjezdu do domovského přístavu ukrajinského námořnictva potopilo vyřazené ruské vojenské plavidlo „Očakov“, které bylo kdysi součástí „Černomořské flotily“. Tato potopená loď (viz obr. níže) by měla blokovat ukrajinské námořnictvo během snahy o vstup do Černého moře. Západní státy pochopitelně tuto aktivitu vnímají jako válečný akt ze strany Ruska a tvrdě ho kritizují.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany, podplukovník Alexej Mazepa sdělil, že ruští námořníci vytáhli protiponorkové plavidlo „Očakov“ z námořního smetiště a potopili jej v průlivu, který spojuje Černé moře s vodní plochou známou jako Donuzalevská jezera. Tato ruská aktivita dle jeho slov směřuje k tomu, aby se zabránilo ukrajinskému námořnictvu opustit blízkou základnu a vyplout na moře.

„Očakov" je křižník, který byl postaven na konci šedesátých let minulého století. Sloužil 27 let až do roku 1987, přičemž měl být přestavěn v devadesátých letech. Ovšem požár na jeho palubě tuto loď těžce poškodil. Nakonec byl v roce 2011 odepsán a vyřazen z provozu. Potopení tohoto plavidla samozřejmě nepřidá na psychice ukrajinských vojáků. Již minulý týden admirál černomořské flotily Alexandr Vitko navštívil jednu z krymských ukrajinských základen, kde se setkal se zástupcem této základny kapitánem Viktorem Šmiganovským.

Podle jeho výpovědi admirál nabídl, aby všichni důstojníci základny společně přijali ruskou vojenskou přísahu věrnosti a stali se součástí Černomořské flotily s tím, že trval na tom, že jejich kroky mají chránit Ukrajinu před aktivitami extrémistických skupin. Zástupce základny však rezolutně odmítl takovou nabídku přijmout a admirál odešel s nepořízenou. Podle některých dalších informací včera asi deset ruských plavidel blokovalo ukrajinský námořní přístav.

Podplukovník ukrajinské armády Andrej Matvojenko sdělil, že asi 200 ruských důstojníků a vojáků před dvěma dny obklíčilo základnu ukrajinské protiletadlové brigády, která je umístěna ve městě Jevpatorie asi 96 kilometrů severozápadně od Sevastopolu. Následně velitele základny navštívil plukovník Djatlov (velitel ruské protiletecké jednotky), který požadoval otevření hlavní brány této základny a převedení munice pod ruské ozbrojené síly. Velitel základny však takovou možnost zcela odmítl.

V současné době jsou mnozí pozorovatelé přesvědčeni, že současné aktivity Ruska na krymském území jsou porušením smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou v rámci aktivit a působení Černomořské flotily, kde může působit maximálně 25 000 vojáků (v současné době by se na krymském území mělo nacházet asi 30 000 ruských vojáků). Také panuje přesvědčení, že prezident Putin hledá způsob a záminku jak Ukrajině vyhlásit válku. Zároveň se proslýchá, že ukrajinští vojáci zřejmě nechají vrak ruské lodi „Očakov“ odpálit výbušninami.

Mezitím prezident Obama prohlásil, že ukrajinská krize je „mimořádnou hrozbou“ pro americkou národní bezpečnost stejně tak jako pro americkou zahraniční politiku. V tomto kontextu podepsal také mimořádný prezidentský dekret, který se speciálně vztahuje pouze na aktuální události v oblasti Ukrajiny. Jeho obsah však nebyl doposud zveřejněn.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.