PODLE "BBC" VČERA ZAPOČALO ODPOČÍTÁVÁNÍ 60 DENNÍ LHŮTY, BĚHEM KTERÉ BY MĚLA NEJINTENZIVNĚJŠÍ ČÁST RADIOAKTIVNÍ KONTAMINACE Z FUKUSHIMY DORAZIT K ZÁPADNÍMU POBŘEŽÍ SEVERNÍ AMERIKY

Zpravodajský kanál "BBC" uvádí, že dne 25. února 2014 započalo pomyslné odpočítávání, které by mělo souviset s příchodem radioaktivního záření z japonské jaderné elektrárny "Fukushima". Je zajímavé, že o této skutečnosti americká masmédia stále ostudně mlčí, zatímco dnes i "British Broadcasting Corporation" (BBC) potvrzuje, že masivní oblak radiace se směrem od Tichého oceánu výrazně přiblížil k západnímu pobřeží USA. Nejintenzivnější ataka by měla proběhnout zhruba za 60 dní a očekává se především v oblastech amerického státu Kalifornie, Oregon a Washington.

Obrázek níže znázorňuje "pravděpodobnou" vědeckou projekci radioaktivního odpadu, který se pomalu ale jistě přibližuje k západnímu pobřeží Severní Ameriky. Podle odborníků bude míra vrcholu radioaktivní emise známa během příštích 60 dní (nejpozději do 25. dubna). Podle "BBC" byly nepatrné stopy radioaktivního znečištění v důsledku jaderné havárie v Japonsku zaznamenány zatím pouze v kanadských kontinentálních vodách.

Od roku 2011, kdy explodovala jaderná elektrárna Fukushima, prováděli vědci z "Bedfordova oceánografického institutu" odběry vody v linii dlouhé téměř 2000 kilometrů na západ od Vancouveru, Britská Kolumbie. V červnu loňského roku byla zjištěna detekce cesia 137 a 134 po celé délce odběrné linie.

I když je zatím koncentrace radioaktivity stále velmi nízká (méně než jeden becquerel na metr krychlový vody), obdrželi vědci povolení realizovat celkem dva počítačové modely, jež by měly být použity ke krátkodobým předpovědím potencionálního nárůstu radioaktivity u západních břehů Severní Ameriky.

Jeden z těchto modelů předpokládá, že k maximální koncentraci radioaktivní emise dojde do poloviny roku 2015, kdy by radioaktivita měla stoupnout až na 27 becquerelů na krychlový metr vody. Druhý model se však svými závěry od modelu prvního výrazně liší, neboť počítá s navýšením zhruba na 2 becquerely na metr krychlový vody s tím, že vrchol by měl přijít kolem 25. dubna letošního roku.

Dr. John Smith z "Bedfordova Institutu" redaktorům z "BBC" sdělil, že další měření se v současné době realizují přímo v oceánu ve větších vzdálenostech od pobřeží. Veškeré tyto aktivity se však dějí z vlastního popudu různých amerických vědeckých institucí. Svým způsobem to znamená, že americká vláda zatím nenašla odvahu řešit tuto záležitost na oficiální úrovni. Dr. Smith také aktivně vystoupil na "Ocean Sciences Meeting 2014" v Honolulu na Havaji a v panelové diskuzi pak také společně s dr. Kene Buesselerem z "Woods Hole Oceanographic Institution" (WHOI).

Dr. Buesseler popsal jak místní občanská sdružení na vlastní náklady pomáhají s diagnostikací případného radioaktivního zamoření tzv. "plážových vod" na západě Spojených států. V současné době probíhají pravidelné odběry ve státech Kalifornie, Oregon, Washington a Aljaška (samozřejmě včetně pláží na Havajských ostrovech).

Podle dr. Buesselera je zatím úroveň radionuklidů stabilizována, ale to by se dle jeho názoru mělo v následujících týdnech po celé délce západního pobřeží USA změnit. Odběr vzorků vzhledem k absolutní pasivitě Obamovy administrativy je organizován prostřednictvím internetových stránek (http://ourradioactiveocean.org/) a je komplexně financován z dárcovských sbírek.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.