INFORMUJEME AKTUÁLNĚ: SITUACE KOLEM JADERNÉ HAVÁRIE V PROSTORÁCH ÚLOŽIŠTĚ JADERNÉHO MATERIÁLU V NOVÉM MEXIKU SE PŘIOSTŘUJE

Pod náporem událostí, které přicházejí z Ukrajiny, se tak trochu zapomíná na poměrně dramatické okamžiky, které se odehrávají v jiných částech země. Před určitou dobou jsem čtenáře informoval o jaderné havárii, ke které došlo nedaleko amerického města Carlsbad v Novém Mexiku (materiál si můžete přečíst na této internetové adrese - http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/7280-extreme-report-v-americkem-carlsbadu-stat-nove-mexiko-resi-lokalni-radioaktivni-kontaminaci/).

Aktuální zpráva, která byla vypracována "State Atomic Energy Corporation" (ROSATOM) naznačuje, že jaderná havárie v obřím skladišti jaderného odpadu "Waste Isolation Pilot Plant" (WIPP) má podstatně rozsáhlejší důsledky, než se původně očekávalo. Jak uvidíme v dalších fázích tohoto materiálu, naznačuje tomu i bezprecedentní reakce americké vlády. V předchozím článku jsem zdůraznil, že se v tomto americkém skladišti nachází 500 tun vysoce obohaceného uranu z ruských jaderných zbraní. Tento radioaktivní materiál byl převezen do USA a následně uskladněn v Novém Mexiku na základě úmluvy mezi Ruskem a USA z roku 1993. Vláda Spojených států pak z něho vytvořila palivo pro jaderné elektrárny.

Nicméně již několik let se administrativa Baracka Obami snaží vyšachovat ze hry soukromou společnost "United States Enrichment Corporation" (USEC), která doposud fungovala jako výkonný orgán "HEU" (jinými slovy řečeno, byla původně pověřena zpracováním radioaktivního materiálu z Ruska). Proč má Obamova administrativa takovou potřebu eliminovat vliv uvedené soukromé společnosti? Odpověď dle prosakujících informací není zase až tak složitá.

Obama se totiž evidentně snaží přetvořit stávající formu uranové rudy na velmi nebezpečný "U-235". V kontextu s touto skrytou snahou se zcela jistě jedná o projekt utajovaných pokusů s platformou tzv. "nukleárních raket využívajících radioaktivní solný roztok", tzv. "NSwR rakety". Tento druh zbraňové technologie vymyslel Robert Zubrin. Je postavena na pohonném principu rozpuštěných solí plutonia nebo "U-235". Samozřejmě že tyto experimenty nebyly ani náznakem součástí původní dohody s Ruskem. Lze se na to dívat tak, že Američané v podstatě zneužili ruský jaderný materiál pro militantní účely.

Jenomže dne 5. února 2014 se experimenty s "NSwR" v úložišti "WIPP" zcela vymkly kontrole. Došlo k explozi a k následnému požáru v rozsáhlých podzemních prostorách uvedené instalace. Rozhodně se nejednalo o nic malého, neboť dne 14. února vedla tato událost k plné evakuaci obyvatelstva v širokém okolí. Celou situaci výrazně zkomplikovala přítomnost masivních závrtů ve spojení s rozsáhlými prostorami podzemních solných komor. Navíc v důsledku dlouhodobého sucha zde došlo ke ztrátě podzemních vod, což vedlo k ještě větší destabilizaci zemského podloží v místě "WIPP". Celá řada negativních faktorů a navíc k tomu je v oblasti, kde se avizované úložiště jaderného paliva nachází, evidována celá řada zásobníků ropy a zemního plynu.

Dne 23. února 2014 došlo k celostátnímu výpadku detektoru radioaktivního záření "RADnet" v Novém Mexiku. Tuto síť čidel provozuje společnost "US Environmental Protection Agency" (EPA). Jinými slovy lze říci, že před dvěma dny byly Spojené státy bez detekce na pohyb radioaktivního materiálu či radiace obecně a to alespoň na oficiální civilní úrovni. Poté, co se tato skutečnost počala šířit sdělovacími prostředky, zareagovala "EPA" s tím, že se jedná o "technickou závadu". Neuvedla však žádnou zmínku o tom, kdy bude tento systém opět funkční.

Včera se naší redakci podařilo zjistit, že "RADnet" byl vypnut záměrně a to na příkaz z vyšších míst tak, aby došlo k potlačení informací týkajících se úniku radiace z podzemního zařízení "WIPP" v Carsbadu, Nové Mexiko. Poměrně výrazné množství radiace se prý šíří ven na povrch především ventilačním systémem. Podle informací, které poskytl poměrně spolehlivý a osvědčený zdroj "POTRblog.com" (POTR), probíhala v posledních dnech snaha o odfiltrování vzduchu ze všech zasažených podzemních štol. V důsledku toho se do venkovního ovzduší uvolňuje rozpad o intenzitě 400 000 jednotek za minutu (DPM).

Výše uvedený zdroj dále uvedl, že tímto cirkulárním odvětráváním dochází k systematickému snižování procesu "DPM" v ovzduší. Z volně přístupné části dokumentace "WIPP" se zjistilo, že jejich ventilační systém disponuje celkem třemi obřími ventilátory, jež dokáží vyměnit až 20 000 metrů krychlových vzduchu za minutu. Ventilační systém má přitom čtyři obvody. Podle vyjádření několika nezávislých odborníků však nikdo nemá tušení, k jak silnému zamoření ve skutečnosti došlo, protože prakticky všechny informace jsou výrazným způsobem cenzurovány. Shodují se však v názoru, že výše uvedená hodnota 400 000 DPM bude s největší pravděpodobností výrazně podhodnocená.

Zdroj "POTRblog.com" na základě dostupných údajů spočítal, že prvních 30 vteřin po katastrofě před tím, než se spustil mechanismus tzv. "HEPA" filtrace, měl oblak tvořený radioaktivními částicemi plutonia a americia intenzitu 6,6 miliardy DPM, což odpovídá celkové hodnotě 110 milionů becquerelů (bereme zde celkovou hodnotu radioaktivního oblaku, nikoliv hodnotu na metr čtvereční). Oblak s nejintenzivnější mírou radioaktivity se dle výpočtů roztáhl asi jeden kilometr severozápadně od radioaktivního úložiště, tedy ve směru na město Carsbad.

V kontextu se zjištěnými okolnostmi je zřejmé, že americké ministerstvo energetiky (DOE) a management "WIPP" dělá všechno možné, aby před veřejností zatajili skutečný rozsah této jaderné havárie. Je také vysoce pravděpodobné, že až dojde k uvolnění informací, budou prezentované hodnoty záměrně výrazně podhodnoceny. O dalším případném vývoji této události vás budeme informovat.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.