CESTA KOLEM SVĚTA ZA NEJÚŽASNĚJŠÍMI MÍSTY PLANETY ZEMĚ - "POHOŘÍ AHAGGAR" (2)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

05.01.2014 Zajímavosti

Naši pouť jsme započali v Alžírsku a v této zemi ještě na moment zůstaneme. Hluboko v nitru Sahary se nachází pohoří, která se nad "oceán" pouště zvedá jako nějaký bizarní přízračný ostrov rozsáhlé pohoří zvané "Ahaggar". Tento podivuhodný přírodní výtvor je vzdálen asi 1500 kilometrů na jih od hlavního města Alžírska a zaujímá rozlohu 300 000 km2. Pouze pro porovnání. Rozloha České republiky činí nějakých 78 886 km2. I z toho je patrné, že se jedná o skutečně rozsáhlou přírodní podivuhodnost.

Základem tohoto pohoří, které místy dosahuje výšky až 3000 metrů, je hornina zvaná krystalinikum, která je velmi podobná žule. Na některých místech je přerušovaná pásmy ztuhlé čedičové lávy. Pro celou lokalitu jsou však nejtypičtější čedičové výplně sopečných sopouchů, kterými se v době třetihor drala žhavá láva na povrch. Nejvyšší hora pohoří se nazývá "Mt. Tahat" a dosahuje výšky přesně 3005 metrů.

Pokud by se vám někdy na svých toulkách světem podařilo dostat do těchto končin, pak stojí za to vyhledat část pohoří "Ahaggar", která se nazývá "Atakor". Jde o oblast rozkládající se na ploše 777 kilometrů čtverečních s více jak 300 nesmírně bizarními monolity, jež dosahují naprosto nepředstavitelných a neočekávaných tvarů. Zároveň je však potřeba si uvědomit, že se nacházíte na jednom z nejsušších míst planety, kde roční úhrn srážek dosahuje pouhých 150 mm. Takže není divu, že v této oblasti neroste absolutně žádná vegetace a až na pár malinkých skrytých jeskynních jezírek tu není k dispozici žádná voda.

Další ozdobou tohoto kraje je hrdý a svým způsobem i tak trochu záhadný národ Tuaregů, kteří tuto lokalitu, jež sami nazývají "Assekrem" - v překladu "Konec světa", velmi důvěrným způsobem znají více jak 2000 let. Tuaregové jsou záhadou i pro samotné vědce, neboť jejich genom se velmi výrazným způsobem (podobně jako je tomu u Berberů) vymyká genomu ostatních národů severní Afriky. Genetické anomálie se odrážejí i v tom, že tito lidé mají světlou pleť a jsou všeobecně velmi vysoké postavy.

Jméno Tuaregové v překladu znamená "Bohem opuštění". Proslýchá se, že toto označení dostali z toho důvodu, že velmi dlouhou dobu odmítali přijmout islám jako formu náboženství. A když jej nakonec přece jen přijali, tak s velkými výhradami (ženy tohoto národa například zásadně nenosí závoj, i když by jej podle Koránu právě ony měly nosit). Když se do lokality pohoří "Ahaggar" dostali v polovině 19. století Francouzi, učinil na ně tento národ velmi hluboký dojem. "Ahaggar" se svým výběžkem "Atakor" je typickým příkladem toho, jak nesmírně drsná, ale zároveň nádherná dokáže být příroda naší planety.


SOUTĚŽ

V kontextu s textem: "Situace se změnila až v padesátých letech díky jednomu poměrně významnému francouzskému etnologovi, který v této lokalitě strávil celé dva roky na výzkumných cestách."

A s malou nápovědou: "Jedna ze skalních maleb, kterou tento etnolog objevil, dostala později název „Marťanský Bůh“ a proslavila se především popularizací ze strany záhadologa Ericha von Dänikena."

Měli čtenáři odpovědět na tuto otázku: „Jaké je jméno a příjmení tohoto vědce?“

Správná odpověď zní: "Henry Lhote" (http://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Lhote)

Jako první správně odpověděl hned dvě minuty po půlnoci čtenář - "Ametyst" a získává bonus 14 denního předplatného ke stávajícímu kreditu. Gratulujeme.

---------------------------


Ale my jdeme dále a máme tu druhou otázku, která se váže k oblasti pohoří "Ahaggar" a především k národu Tuaregů. Takže dobře poslouchejte:

"V roce 1883 navštívil oblast pohoří Ahaggar mladý a bohatý Francouz, kterého tato část pouště natolik okouzlila, že se vzdal svého bohatství a postavení a stal se knězem. V roce 1902 vybudoval misijní stanici, kde se i za velkého strádání zcela věnoval Tuaregům a to jako kněz, lékař, a dokonce i jako chlebodárce a oddaný přítel. Zřejmě omylem byl zabit během povstání v roce 1916, které vyprovokovali Turci. Jeho horské sídlo se na vrcholku skalních masivů nachází dodnes a velmi často je cílem návštěvníků. Sice se mu nepodařilo nikoho z Tuaregů na svou víru obrátit, oni však na jeho dobrotu a laskavost nikdy nezapomněli."

Otázka: "Jaké je plné jméno a příjmení výše citovaného francouzského misionáře?"

Nápověda: "Příjmení tohoto francouzského misionáře je velmi podobné příjmení jednoho francouzského fyzika, který realizoval důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy."

Ten, kdo jako první napíše do diskusního fóra pod článkem správnou odpověď, získává odměnu 21 dní předplatného navíc k předplatnému stávajícímu (přece jen jde o relativně složitější otázku). Tato soutěž je určena pouze pro aktivní předplatitele internetového magazínu. Správnou odpověď na tuto otázku čtenáři naleznou v další části tohoto seriálu.

-pokračování-
Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly