"FAST FOODOVÉ" ŘETĚZCE JSOU JAKO VIRUS, KDYŽ JE NECHÁTE ZAHNÍZDIT VE SVÉM STÁTĚ - UŽ SE JICH JEN TAK NEZBAVÍTE. JENOMŽE V BOLIVII "VIRUS" NARAZIL - A TVRDĚ!

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

20.11.2013 Zdraví

Ano, přesně tak. McDonald narazil právě v Bolívii. Tato jihoamerická země se nenechala ovlivnit masivní reklamou a "taháky" na rychlé metody vaření potravin tak, jako mnoho jiných zemí světa a bohužel i včetně naší republiky. Je vidět, že Bolívijci prostě nevěří kvalitě jídla, které je připravováno takovým způsobem. Rychlá, snadná a masová výroba druhu občerstvení, které je typické pro "fast foodový" řetězec McDonalds nechala bolivijskou společnost zcela chladnou.

Zhruba 60% Bolivijců pochází z původního domorodého obyvatelstva, kteří nemají peníze na to, aby si mohli dovolit stravování v McDonaldu nebo podobných "rychlostravovnách". Konec konců to management této korporace poměrně rychle pochopil a všemi možnými prostředky se snažil přizpůsobit mentalitě místního obyvatelstva, ale bez jakéhokoliv hmatatelného úspěchu. Během rozhovoru pro jednu nadnárodní televizní společnost to poměrně nádherným způsobem popsala jedna z žen hlavního bolivijského města - Ester Choque, když řekla:

"McDonald jsem navštívila pouze jednou a to tehdy, když během čekání na autobus přišel prudký déšť. Protože jsem nechtěla zmoknout, schovala jsem se v předních prostorách McDonaldu. Záhy za mnou přišel jeden ze zaměstnanců, který se mne zeptal, zda budu něco kupovat. Když jsem odpověděla, že nikoliv, že jsem se přišla na pár minut schovat před deštěm, tak mne vyhodil zpátky na ulici. Svým způsobem jsem to i očekávala, takže mne to nijak nepřekvapilo. Prostě to je McDonald."

S touto firmou v Bolívii je spojena ještě jedna zvláštnost. Tento řetězec rychlého občerstvení exitoval v Bolívii 14 let, a to navzdory každoročně narůstajícím ztrátám. Tato firma se chová jako klíště či virus, který když necháte "zahnízdit", tak ho z těla jen tak nevyženete. Posledních 10 let fungovalo v celé zemi již pouze osm posledních  prodejen jmenované firmy a to ve městech La Paz, Cochabamba a Santa Cruz de la Sierra. Každá z těchto prodejen byla po dobu deseti let vždy výrazně v červených číslech. Každá normální o

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.