UMĚLÉ PODZEMNÍ SYSTÉMY PLNÉ TAJEMSTVÍ ALE I TAJEMSTVÍ ZBAVENÉ

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

27.06.2013 Společnost

V legendách a mýtech mnoha národů existují odkazy dokladující existenci podzemích civilizací. Například podle hinduistické legendy kdysi dávno existovalo podsvětí, které se nazývalo Pete. V něm žili úžasná nahá stvoření s nadpřirozenými schopnostmi. V jejich podzemní říši se nacházelo velké množství zlata a různých drahocenných minerálů. V této podzemní oblasti prý vládl moudrá král "Naga - Vaska". Odborníci se domnívají, že právě zde byl chráněn posvátný text buddhismu, v originále zvaný - "prajñā", a to tak dlouho, dokud ho mudrc Nagardžuna nevynesl na povrch země. Vědci mnoha zemí věří, že v podzemí může existovat docela příjemné životní prostředí. Ukázalo se, že lidé v dávných dobách, kteří žili pod zemí, se dokázali dožít velmi vysokého věku. Jakým způsobem dokázali tito lidé (předchůdci současné moderní civilizace) žít v těchto podzemních městech? To je jedna z otázek, na kterou se budeme snažit poskytnout v tomto materiálu odpověď.

Jedno z nejznámějších měst nacházejících se pod zemí, bylo nádherné španělské město Setenil de las Bodegas (Andulásie). Výstavnější část tohoto jedinečného města se nachází na zemi a druhá část pak ve formě sítě jeskynních prostor pod útesy. Po několik století žilo tři tisíce obyvatel v těchto podzemních obydlích. Některé domy se nenachází přímo v podzemí, ale jsou mistrovským způsobem vytesané do skal. Zdá se, jako by se dům "utopil" ve skalách. V raných dobách "Římské Říše" bylo město nedobytnou pevností. Domy nacházející se v jeskyních tohoto španělského města přitahují mnoho turistů.

Stejně tak je obdivováno i podzemní království zvané Cappadocia v Turecku (viz obr. vpravo). Zde kdysi dávno starověcí lidé spojili hned několik podzemních měst a obcí dohromady. Vzniklo tak podzemní město ve velkém stylu, které mohlo poskytnout lidem, kteří v něm žili, různorodé věci podle okamžité potřeby. Tento podzemní komplex lze právem označit jako klenot architektonické dokonalosti. Jednou z vlastností podzemních měst je jejich schopnost, být i po staletí ukryty před očima lidí, a to prakticky pod jejich nohama. Tyto města se velmi často mohou objevit i zcela náhodou.

Například v Turecku v roce 1972 bylo zcela náhodou objeveno další podzemní město, které se jmenuje Okonak. Místní farmář si všiml, že se úroveň jeho podzemních vod počala snižovat, a to bez zjevného důvodu. Ukázalo se, že voda stékala do podzemní stavby, která byla postavena před mnoha lety. Podzemní město bylo tak velké, že by mohlo pojmout až 60 000 lidí najednou. Je zajímavé, že unikátní starobylé podzemní stavby lze nalézt prakticky ve všech zemích světa.

Na Krymu (Ukrajina) se nachází město, které se jmenuje Calais, jehož výstavba se datuje do raného středověku. A i když část města je v ruinách, některé stavby se dochovaly v původní formě. Mezi nimi je i mauzoleum dcery chána Tochtamyšina. K vidění jsou i rozlehlé podzemní komplexy, brány a mnoho dalšího. Stěny tohoto přízračného podzemního města viděly íránské kmeny Alansů, kteří se nejprve usadily v jeskyních v oblasti Calais. Pak tu žily kmeny Kumánů. Ve 14. století bylo město rozšířeno o jeskyni Karaites. V Calais nějaký čas žil dokonce i nezávislý vládce Krymu. Teprve v 19. století bylo toto podzemní město svými obyvateli opuštěno.

V Iránu nedaleko města Cís se nachází podivné podzemní sídlo s názvem Carisio. Celková plocha podzemního díla činí zhruba 10 000 metrů čtverečních. Stáří jeskyně je odhadováno na 2 500 let. V současné době bylo toto město obnoveno a celkově zrekonstruováno a stalo se hojne navštěvovanou turistickou atrakcí. Podle odhadu výzkumníků bylo v dobách prehistorických používáno jako vodní nádrž s unikátním vodním systémem.

Obrovský zájem pochopitelně k sobě přitahují pyramidy v Gíze, a to nejen proto, že jde o nejznámější starověké místo na světě. Mnozí vědci se domnívají, že pyramidy obsahují skryté podzemní komory vzájemně spojené tunely. Výzkum v tomto směru byl prováděn již v roce 1978. Odborníci počali vytvářet mapu podzemního komplexu v Gíze. Jsou přesvědčeni o tom, že se pod Gízou může nacházet obrovské podzemní město, které se jmenuje "Město Bohů". Podle výzkumníka Andrewa Collinse, který se významným způsobem podílel na objevení části rozsáhlých podzemních prostor, zainteresované úřady o těchto podzemních lokalitách v Gíze vědí již velmi dlouhou dobu. Byly prý zde objeveny unikátní předměty, které jsou také součástí utajení.

Zjistil jsem, že dokonce existují oficiální studijní aktivity, jejichž účelem je objasnění toho, proč měli naši předci tak velkou zálibu ve výstavbě podzemních komplexů. Zjistilo se, že tato sídla nebyla budována jen pro ochranu v případě ozbrojeného konfliktu, ale také k ochraně před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Příkladem je město zvané Moose Jaw, které se nachází v centrální části Kanady. Toto město disponuje mnoha tunely a podzemními chodbami.

Bylo postaveno na ochranu pracovníků před velmi chladným počasím. Bohužel, záhy poté, co bylo toto podzemní zařízení vybudováno, začalo být používáno k trestné činnosti. Bylo plné pašeráků a zločinců. Během prohibice se toto podzemní město proměnilo v jakési zvláštní "Las Vegas". Dokonce se věřilo, že i slavný Al Capone byl zapojený do neblahých aktivit zdejšího místa. V současné době jsou tyto podzemní prostory turistickou atrakcí, a dokonce se zde nachází i muzeum, kde jsou vystavovány rozličné exponáty tehdejších gangsterů.

Pojďme se ale podívat na druhou stranu světa, do Austrálie. Zde se nachází podzemní město, které nese název Coober Pedy (viz obr. vlevo). V současné době ho obývá populace asi 1600 lidí. Málokdo ví, že právě toto město je jakýmsi "hlavním městem" polodrahokamu, který se jmenuje opál. Zdejší produkce tohoto minerálu je vůbec největší na světě. Město disponuje mnoha podzemními dómami, které chrání jejich majitele před spalujícím sluncem, zvířaty a domorodými obyvateli. Zde v Coober Pedy začala těžba opálu kolem roku 1915. Ve zdejším podzemí se nachází nejen obchody, restaurace a kostel, ale dokonce i hřbitov.

Faktem je, že i klasické katakomby a podzemní městské tunely, patří také do kategorie podzemních staveb, o kterých hovoříme a je o ně stále velký zájem, a to jak ze strany turistů, tak i výzkumníků. Například pařížské katakomby nebyly nikdy plánovány pro úkryt lidí, ale v průběhu II. světové války zachránily tisíce lidí před jistou smrtí. Po vítězství nad fašismem přišlo období "studené války" a závody ve zbrojení byly velmi důležitou kapitolou tohoto globálního konfliktu. Ve Velké Británii se nacházel a v podstatě stále i nachází obrovský jaderný bunkr, který byl samostatným městem v podzemí.

Byl vybudován v roce 1950 a jmenoval se Burligton. Tato podzemní instalace byla schopná pohodlně pojmout až 4 000 osob. Disponovala podzemními silnicemi, kolejemi, nádražím, nemocnicí, a dokonce měla autonomní podzemní zdroje pitné vody. Toto tajné podzemní město mělo moderní komunikační zařízení a velín pro tehdejší vládu Velké Británie. Burlington fungoval jako aktivní vojenské zařízení až do roku 1991, t.j. až do konce "studené války". Poblíž Pekingu (Čína) se nachází podzemní úkryt, který se táhne do 30kilometrové vzdálenosti. Jeho výstavba začala v roce 1969, a to na příkaz Mao C´-Tunga. Hlavním cílem tohoto gigantického podzemního objektu bylo vytvoření útočiště pro vládu země v případě války. Čínští vládní představitelé by se v podzemí usadili s velkým komfortem.

V tomto podzemním městě byly vybudovány školy, nemocnice, obchody, kadeřnictví, restaurace, a dokonce i kluziště. Toto město by dokázalo pojmout až 40% obyvatel stávajícího Pekingu!! Proslýchá se, že mnohé domy v Pekingu disponují tajným přístupem k tomuto podzemnímu městu. V roce 2000 byl tento tajný komplex otevřen pro turisty. Pochopitelně během "studené války" bylo vybudováno velké podzemní město pro sovětskou vládu. Tento komplex se nachází v oblasti jižního Uralu poblíž lyžařského hlediska "Abzakovo". Říká se, že ruský prezident Vladimír Putin navštívil toto lyžařské středisko a také tento rozsáhlý podzemní komplex pod horou Jamantau.

Pověsti o podzemních prostorách se začaly na veřejnosti objevovat v roce 1990, ale nikomu, ani všudypřítomným médiím, se nepodařilo získat o tomto podzemním městě žádné bližší informace. Na druhou stranu se všeobecně ví, že i pod Moskvou se nachází mnoho podzemních tunelů. Lze bez nadsázky říci, že v dávných dobách disponovala Moskva velmi funkčním podzemím. V sovětských dobách byla vybudována speciální odnož metra, která propojovala všechny důležité vládní budovy a instituce, včetně Kremlu nebo ministerstva obrany.

I když v současné době existuje poměrně velmi aktivní globální výzkum těchto umělých podzemních instalací, které jak vidno, mohou být a jsou různorodého druhu, přesto ale dodnes neexistuje ujasněná definice, co je a co není podzemním městem. Například v Polsku existuje velmi známý solný důl (který je mimochodem zapsán na seznamu UNESCO) zvaný Wieliczka (viz obr. vpravo). Tento podzemní komplex začal být budován již ve 13. století. Podle velikosti a dalších údajů, může být tento komplex považován za skutečné podzemní město. Jeho délka dosahuje 300 kilometrů a nachází se v hloubce 320 metrů. Důl byl dlouhou dobu útočištěm pro rodinné příslušníky pracovníků, kteří velkou část dolů přebudovali v unikátní architektonické dílo. V tomto podzemním městě byly ze soli vyřezány úžasné sochy, nádherné lustry, dokonce i celé kaple. Důl měl vlastní kino, kavárnu i podzemní jezero. Byl provozován do roku 2007.

Na světě existuje obrovské množství mnohdy zcela unikátních, uměle vybudovaných podzemních prostor. Některá z nich jsou stále ještě zahalena do hávy velkého tajemství, jiná z nich jsou již tajemství zbavená. Možná přijde doba, kdy se lidé do těchto podzemních systému znovu vrátí a budou zde žít tak, jako jejich předkové.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.