K událostem v kráteru "Alfonso" došlo v roce 1958 a otřásly tehdy základním předpokladem, že k měsíčním zemětřesením dochází autonomním způsobem, a to ve velkých hloubkách skalnatého podloží. V listopadu 1958 astronom Nikolaj A. Kozyrev (tehdy pracoval na "Krymské astronomické observatoři") docela slušným způsobem vyděsil vědce, neboť se mu podařilo poprvé vyfotografovat, a tím pádem i zadokumentovat únik plynu na měsíčním povrchu, a to v blízkosti jmenovaného kráteru.

Kozyrev měl podezření na únik fluorescenčních plynů, neboť barva oparu byla charakteristická načervenalým odstínem, který bývá charakteristický v případě sloučenin uhlíku. Plynový opar se pak zhruba po hodině zcela rozplynul. Někteří vědci dokonce odmítli přijmout Kozyrevův objev, to až do doby, kdy si v roce 1963 astronomové "Lowellovy Observatoře" na vrcholech hřebene "Aristarchos" také povšimli prapodivné načervenalé záře. Shodou okolností o několik dní později další dvě astronomické observatoře nezávisle na sobě zaznamenaly pohybující se barevná světla na měsíčním povrchu, která zůstala po více jak hodinu velmi dobře viditelná.

Evidentně se v té době na zdánlivě sopečně neaktivním Měsíci cosi dělo. A postupem času se ukázalo, že k těmto úkazům dochází vždy, když se Měsíc přiblíží k Zemi a v oblasti s nejbližší vzdáleností. V současné době se má skutečně za to, že v této cyklicky se opakující době může na měsíčním povrchu docházet k mnoha slabým až středně velkým zemětřesení. S tím ovšem poměrně úzce souvisí další spekulace, která řeší otázku, zda Měsíc není "čirou náhodou" tělesem veskrze dutým.


Kráter "Alfonsus"

Je Měsíc duté těleso?

I když se to na první pohled nezdá pravděpodobné, existují důkazy o tom, že Měsíc by skutečně mohl být dutým tělesem. Je prokázáno, že vnitřní struktura Měsíce se od jeho pláště liší tak výrazným způsobem, který naznačuje, že toto těleso má jen velmi malé, nebo dokonce vůbec žádné jádro. V roce 1962 prohlásil zaměstnanec NASA a výzkumník dr. Gordon MacDonald toto:

"Po

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly