AGRESIVNÍ TAKTIKU MÍROVÝCH JEDNOTEK OSN ODNÁŠEJÍ CIVILISTÉ

Anonym

Anonym

autor

15.09.2005 Různé

        Mírové jednotky OSN opouštějí taktiku vyhýbání se boji a začínají vést agresivní bojové operace. Dokládá to červencový zásah na Haiti, kde modré helmy vystřílely 22 200 ran a kromě údajných členů gangu trefili desítky žen a dětí. Zemřelo přitom nejméně jedno nenarozené dítě. Aby předešli opakování masakru ze somálského Mogadiša, vyslali šéfové sil OSN 6. července k zatčení opozičního předáka Emmanuela Wilmeho, známého spíš pod přezdívkou Dred Wilme, 1400 těžce vyzbrojených vojáků z Brazílie, Peru a Jordánska, krytých navíc argentinskými a chilskými bojovými vrtulníky. Při operaci Železná pěst zahynul Wilme a nejméně šest jeho stoupenců, boje v ulicích haitské metropole Port-au-Prince však odnesly desítky civilistů.

Analýzu nové taktiky modrých přileb a také vlastního zásahu v haitském slumu přinesl na internetových stránkách více než měsíc po skončení akce deník The Washington Post. Síly OSN vedené Brazilci se odhodlaly k operaci po několikaměsíčním nátlaku USA, protože mezinárodní síly prý zklamaly při odzbrojení skupin žádajících návrat prezidenta Jeana-Bertranda Aristida. Ten byl donucen uchýlit se do exilu po americké invazi na Haiti v roce 1994. Akce, která měla původně probíhat jako rychlé přepadení Wilmeho vily, se zvrhla ve 12hodinovou bitvu. Peruánský tým, útočící proti vile, se ihned setkal s tuhým odporem a vystřílel 5500 ran z lehkých pěchotních zbraní, minometů a musel použít i granáty. Brazilská mechanizovaná pěchota, kryjící perimetr, byla přepadena asi 40 členy hnutí odporu; cestu z pasti si Brazilci museli vybojovat a vystříleli 16 700 ran. Palbu OSN ale odnesly desítky civilistů. Přestože oficiální statistika zabitých a zraněných neexistuje, David Olson ze společnosti Lékaři bez hranic ošetřil 27 místních zraněných, zejména žen a dětí.

Nemohl sice sám určit, která strana byla za zranění odpovědná, polovina raněných ovšem s jistotou uvedla, že je zasáhli vojáci OSN. Smrt nenarozeného dítěte byla způsobena kulkou, která prolétla zdí a trefila lůno ženy ve 26. týdnu těhotenství. Zeptal jsem se, kdo ji trefil, a ona řekla, že modré přilby. Seděla v domě a chytla kulku zezadu, řekl Olson. OSN nesestavuje statistiky civilních ztrát v průběhu mírových operací a předpokládá se, že s agresivním vedením vojenských akcí bude těchto ztrát přibývat. Modré helmy však podle vysokého činitele mírových sil Jeana-Maríi Guéhenna musí být pro dosažení stanovených cílů tvrdší, velící důstojníci však musejí mít cit pro míru. Nechceme žádnou další Srebrenici, ale ani Mogadišo, řekl Guéhenna. Snaha vyhnout se boji charakterizovala operace sil OSN v polovině 90. let, poté, co mezinárodní akce v Somálsku skončila smrtí 113 modrých přileb. Jen při pokusu o dobytí pevnosti místního válečníka Mohameda Faráha Aidída v Mogadišu bylo tehdy zabito 18 amerických vojáků.

K nové agresivní taktice přistoupili vojáci OSN kromě Haiti i v Kongu a Sierra Leone. Při útoku na jedno plně obsazené tržiště bylo v březnu v Kongu zabito údajných 50 rebelů, úder na cíl hustě posetý civilisty tehdy podporovaly i bojové vrtulníky. S tvrdším vedením mírových misí roste ovšem i odpor proti modrým helmám a s tím i počet jejich ztrát: 64 mrtvých z roku 2003 narostlo v roce 2004 na 91 a za první pololetí letošního roku zahynulo už 64 vojáků OSN, včetně 22 z Haiti a Konga. OSN zřídila misi na Haiti v dubnu 2004, když se odtud stáhla americká okupační vojska, která obsadila ostrov oficiálně proto, aby zabránila masakrům poté, co opozice pozvedla zbraně proti Aristidovi. Situace v zemi je i přes zabití Dreda Wilmeho nadále nestabilní, hlídkování v ulicích neklidných čtvrtí je pro modré helmy vysloveným hazardem, tvrdí vládní činitelé USA.

 

Převzato: Zprávy24