AMERICKÁ DARPA ZAŽÍVÁ OHROMNÝ SKOK VE VÝVOJI PLNĚ AUTONOMNÍCH ROBOTICKÝCH TECHNOLOGIÍ (video)

Myslíte si, že jednou budou roboti nosit tašky a batohy americkým vojákům a námořníkům? Futuristé z Pentagonu jsou přesvědčeni o tom, že jejich robotické prototypy mají na mnohem více. Již v současné době se tyto podivuhodné stroje chovají více méně jako inteligentní zvířata. Umí totiž nejen reagovat na lidské povely, ale dokážou naprosto přesně sledovat trasu, kterou lidská bytost jde. Navíc si umí poradit i v poměrně obtížném a nerovném terénu (viz velmi zajímavé video níže). Mnozí jsou proto přesvědčeni, že jde o více jak slibný začátek.

Vývojem speciálních armádních robotických technologií pod hlavičkou instituce "DARPA" se dlouhodobě zabývá společnost, která se jmenuje "Boston Dynamics". Specialistům této instituce se v posledních měsících podařilo významným způsobem vylepšit prototyp robota "LS3", který je jakýmsi bratrancem bezhlavé robotické technologie "BigDog" a "PETMAN" (i na těchto technologiích se podíleli specialisté z "Boston Dynamics"). Na videu, které zřejmě za chvíli shlédnete, je vidět robot "LS3" (Legged Squad Support System) na procházce v lese na kopci nedaleko Fort Pickett ve Virginii.

Tato "procházka" je ve skutečnosti jedním z mnoha testů, kterými "LS3" v současné době prochází. V této fázi jde především o posílení tzv. "autonomních funkcí". Vývoj "LS3" vstoupil na konci letošního roku do pátého roku vývoje, takže robotické zařízení vlastně zároveň oslavilo páté narozeniny. Dosavadní vývoj tohoto zařízení stál v přepočtu 54 milionů dolarů, přičemž se vývojový tým nechal slyšet, že ještě zdaleka není konec.

Na videu hned na začátku uvidíte, jak instruktor svým hlasem zavolá na robotické zařízení, které prakticky okamžitě nastartuje motor do tzv. "přípravné fáze", během dalšího již ostrého pokynu přejde motor do plně aktivního režimu. Na následující několikakilometrové procházce robotické zařízení "LS3" naprosto přesně sleduje dráhu či stopu lidské bytosti, která v některých chvílích jde i několik desítek metrů vepředu. V případě velmi obtížného terénu počne zařízení analyzovat své bezprostřední okolí a autonomně čili samostatně vyhledá nejschůdnější profil pro další pokračování v cestě.

"Tato schopnost je prostě zcela něco nového", vysvětluje podplukovník americké armády Jospeh Hitt, manažer výzkumného programu "LS3" pod hlavičkou "DARPA". Má-li takové zařízení vojákovi v terénu skutečně pomáhat, pak inteligence takové technologie musí dosahovat minimálně inteligence velmi dobře vycvičeného zvířete. K tomu robot "LS3" používá laserový dálkoměr, specializované kamery a stereovizi sledující lidského pána.

Vývojoví inženýři jsou přesvědčeni o tom, že tato technologie prostě musí fungovat stejným způsobem jako kůň nebo mezek, a proto musí umět bez lidského zásahu zcela autonomním způsobem přepravit až 400 liber nákladu z bodu "A" do bodu "B", přičemž během 24 hodin musí ujít minimálně 35 kilometrů. Na videu z oblasti Fort Pickett je patrné, jak robot poměrně dobrým způsobem zvládá koordinaci pohybů v těžkém terénu, a to díky výrazně kulatému profilu zad a poměrně tenkým, ale nesmírně pružným končetinám.

Systém byl do současné doby testován v mnoha různých terénech (lesní, bažinatý, zasněžený, kopce, svahy, městská zástavba, úzké uličky, koleje na nádraží atp.). Robot "LS3" je schopen odhadnout vzdálenost až na dva milimetry přesně, doslova během několika vteřin například dokáže propočítat, zda se s břemeny "na zádech" vejde do prostoru, přičemž průměrná nepřesnost při výpočtech činí maximálně 2 milimetry. Robotická technologie v současné době bezproblémově reaguje na deset základních příkazů jako vycvičené zvíře. V repertoáru jsou například povely: zastavit, lehnout, jít, klusat, běžet, maskovat se atp. Zatím největší překážkou pro další vývoj je stále ještě málo dokonalé vnímání a celková robustnost robota. Zařízení sice dokáže reagovat na změny světla nebo počasí, ale nedokáže zatím diagnostikovat terén takovým způsobem, aby například dokázalo odhadnout hloubku sněhu na zasněženém kopci, stejně tak se neumí na bojišti vyhnout nástražným minám.

I proto podplukovník Hitt říká, že se bude muset pokračovat na vývoji dalších stupňů logiky u daného zařízení. Jako nejzazší termín si vytyčili dva roky. Poté bude čekat robotické zařízení "LS3" několik generálních a zatěžkávacích zkoušek. Mezi ně bude v červnu roku 2014 patřit samostatný přesun přes celou Mohavskou poušť napříč a o dva měsíce později pochod o délce 600 kilometrů přes jižní pól v Antarktidě, a to všechno bez jakékoliv lidské pomoci.

Tak co myslíte, zvládne to "LS3"?

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.