BRITSKÝ PROTEKTOR V BOSNĚ LORD PADDY ASHDOWN JE PROLHANÝ AGENT MI-6

       Internetový seznam agentů britské tajné služby vyvolal minulý týden šok na celém Balkáně, protože se na něm objevilo i jméno současného nejvyššího představitele mezinárodního společenství v Bosně - britského lorda Paddyho Ashdowna. Na adrese www.cryptome.org je uvedeno 121 jmen agentů britské tajné služby. Dále je mezi nimi také současný britský velvyslanec v Chorvatsku John Charles Josslyn Ramsden a jeho předchůdce v Záhřebu Colin Andrew Munro. Na seznamu je také Ashdownův bývalý šéf propagace Julian Braithwaite, u jehož jména je uvedena poznámka, že byl v roce 2002 agentem MI6 v Sarajevu. Správce internetové stránky John Young řekl britským médiím, že se Londýn snažil stránky zablokovat, aby zabránil dalšímu úniku nevhodných informací.

       Od roku 1999 už Young zveřejnil jména celkem 311 tajných agentů a vypsal jejich původní mise i současné úkoly. "Byli zapojeni v největších světových spiknutích, proto by bylo nebezpečné, aby o nich svět nevěděl" řekl John Young. Chorvatský deník Vecernji seznam doplnil zprávu o několik dalších nižších diplomatů, kteří sloužili nejen v Chorvatsku, ale i Srbsku a Bosně. O kauze informovaly i další deníky Oslobodenje a Dnevni Avaz. Ashdownova kancelář odmítla zprávu komentovat a nasměrovala novináře na britské velvyslanectví v Sarajevu. Velvyslanec Matthew Rycroft řekl, že to nebudou komentovat a místo toho začal Ashdowna chválit za jeho "skvělou práci pro občany Bosny a Hercegoviny". Mluvčí britského ministerstva zahraničí řekl, že vláda nemůže potvrzovat ani popírat, zda je někdo u tajné služby, aby neohrozila bezpečnost těchto lidí. "Zveřejňování těchto jmen je velice nezodpovědné" řekl dále mluvčí. Aniž by chtěl komentovat Ashdownovo jméno na seznamu www.cryptome.org, tak se nechal slyšet, že seznamy z internetových stránek byly často "velmi nesprávné". Ashown má ve své funkci neuvěřitelné pravomoci.

       Je v podstatě protektorem, který může vyhazovat z funkcí zástupce zvolené lidmi, měnit zákony apod. Vzhledem k tomu, že například nedávno vyhodil z funkcí na 60 bosensko-srbských politiků a činitelů, je možné ho s klidným svědomím nazvat tyranem. Ashdown také udržoval velmi dobré vztahy z bývalým muslimským vůdcem Alijou Izetbegovičem. Ashdown má už také za sebou svědectví v procesu se Slobodanem Miloševičem. U soudu vykládal, že osobně sledoval z jistého místa v Kosovu, jak Srbové vypalují vesnici a vyhánějí z ní lidi.

       Miloševič ale během křížového výslechu prokázal, že z Ashdownem uvedeného místa na tuto vesnici ani vidět nebylo, protože byla za soustavou kopců.


 

Zdroj:

http://icessex.icnetwork.co.uk/
http://ichuddersfield.icnetwork.co.uk/
http://www.adnki.com/