CO BYSTE MĚLI VĚDĚT, NEŽ PŮJDETE K ZUBAŘI... (2)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

10.08.2012 Zdraví

Příčina je prostá. Uvnitř a v okolí kořenových kanálků byly zjištěny a identifikovány extrémně toxické anaerobní bakterie. Všichni přiměřeně informovaní občané chápou, že alkoholismus a kouření mají potenciál ohrožující zdraví. Mají na vybranou. Na druhou stranu ovšem nejsou informovaní o možnosti vzniku četných chorob vyvolaných bakteriemi v kořenových kanálcích. TERF je přesvědčen, že kdyby lidé byli informováni o riziku hrozícím od „anaerobních“ bakterií bujících v periodontální lingamentě (ozubici) obklopující kořenový kanálek uvnitř zubu, měli by přinejmenším možnost volby, zda opravdu chtějí riskovat proceduru, která má potenciál změnit jejich život. Anaerobní bakterie byly rozpoznány rozborem DNK ze zubů, krve z okolí zubů s kořenovými kanálky a kaveren či kostí poškozených při extrakci zubů, v nichž zůstaly zbytky kontaminované ozubice (periodontální lingamenty).

Všichni zkoumaní pacienti byli svými důvěryhodnými zubaři informováni, že kořenové kanálky jsou dokonale bezpečné. Bylo jim řečeno, že zub s kořenovým kanálkem je „sterilní“. To prostě není pravda. Kolem mnoha zubů s kořenovými kanálky se vytvoří ochranná bariéra umožňující prostup živin z krve, která však současně blokuje přístup antibiotik a bílých krvinek imunitního systému, který se pokouší napadenou oblast léčit. Když vlastník mrtvého zubu kouše potravu, prosakují do krevního toku toxiny. Do krve jsou s každým skousnutím násilně pumpovány bakteriální jedy, které získají přístup do celého těla, kde mohou najít slabé místo. Ke „sterilizaci zubu“ prostě nedošlo. Jistěže, sloupec vzduchu v komoře zubu je po zákroku čistý, ale skutečný problém je v ozubici, tkáni obklopující zubní pulpu. Ta se změní na inkubátor, v němž si lze pěstovat miliardy bakterií.

Dr. Weston Price, který ve dvacátých a třicátých letech m. s. po 14 let vedl výzkum spojitostí chorob se zuby, publikoval výsledky testů 1000 extrahovaných zubů, v nichž byla provedena sterilizace kanálků přímo ve stomatologické výzkumné laboratoři. Výzkumníci v laboratoři s přísně kontrolovaným sterilním prostředím přitom nepoužili jen obvyklé sterilizační chemikálie, ale i extrémně účinné sterilizační prostředky (možná mnohem toxičtější, než aby mohly být běžně užívány v ústech). Mikrobiologové po následné kultivaci zjistili, že v 97 % případů bakterie přesto dokázaly vyvolat novou kontaminaci během 48 hodin. Jinými slovy: byly tam pořád! Četné z nich byly velmi patologické. Moderní výzkum rozborem DNK zjistil nejen přítomnost bakterií, které našel tým Dr. Price už ve dvacátých letech, ale mnohem více dalších patogenních druhů vyvolávajících onemocnění.

Odkud pocházejí patogeny (bakterie, které se mohou stát příčinou onemocnění)? Ukrývají se v tubulech. V takzvané zubovině se nacházejí asi čtyři kilometry drobounkých trubiček. Zubovina je přímo na sklovině a přiléhá ke komoře s dření. Kde se tyto bakterie množí? Putují v tubulech k ozubici představující spojení mezi zubem a kostí. To je prostor, jehož sterilizace je nemožná. K takto chráněným bakteriím neproniknou ani žádná antibiotika či bílé krvinky. Zde je imunitní systém bezmocný. Pokaždé, když při žvýkání skousneme, jsou některé z těchto bakterií – nebo ještě hůře jejich toxiny – pumpovány přímo do systému lymfatických cév. Odtud se dostanou do krevního oběhu a pak už všude

Proč bychom měli být znepokojeni? Při milionech takto ošetřených zubů, a tisících dalších zákroků, které by podle kvóty měly být provedeny každý měsíc, překonává potenciál pro následné zdravotní potíže rozsah epidemie a přechází v téměř endemický stav. Je třeba znovu poukázat na skutečnost, že lidé nejsou o riziku, které se chystají podstoupit, informovaní. Většinou o něm neví ani stomatolog. Každý, kdo „získá“ kořenový kanálek, má v tubulech zuboviny inkubátor, v němž si pěstuje anaerobní bakterie, jenž mohou vyvolat jakákoliv onemocnění umožněná slabšími články jeho genetické výbavy. Už neplatí „jeden mikrob, jedno onemocnění“ a jeden lék k tomu, aby z něj vyléčil celý svět. Znásobené rodiny různých bakterií se ruku v ruce s toxickými kovy, jako rtutí a niklem, snaží vytvářet nové nemoci, které byly ještě před sto lety úplně neznámé.

Umožňují jim to zubaři „sterilizující“ mrtvý zub. To sice opravdu dělají, ale bez ohledu na to, čím komoru zbylou po vyjmutí dřeně konzervují (zpravidla kuželem vosku gutaperča vtlačeného do kanálu), zub zůstává odumřelý. Tělo ovšem nepovažuje mrtvé struktury za bezpečné a spouští proti mrtvému zubu autoimunní reakci. Toto je příčina mnoha autoimunních chorob provázených přítomností patologických bakterií a jejich toxinů. Anaerobní bakterie jsou ty, které mohou žít jen v nepřítomnosti kyslíku. Které to jsou a u kterých pacientů je nacházíme? Mluvčí TERF, Dr. Huggins uvádí: „Naše pozorování za posledních 40 let naznačují, že starou teorii o jednom mikroorganizmu, jako je třeba Strep pneumonia, vyvolávajícím jedno onemocnění, zde penicilinem vyléčitelný zápal plic, nahradilo ´skupinové válčení´. Je známo, že toxické stomatologické kovy mění integritu buněčné membrány, takzvanou permeabilitu (propustnost) buněčné membrány. Snížení kvality membrány umožňuje vpád do buněk i slabším bakteriím, které, jakmile membránou prostoupí, mohou i přes dosavadní neškodnost způsobit smrt buňky.“

„Složení bakteriální invaze není shodné. Jestliže pomocí technologie DNK rozpoznáme bakterie z několika kořenových kanálků u člověka s roztroušenou sklerózou (MS) nebo Lou Gehrigovou chorobou (ALS), nenacházíme v každém mrtvém zubu stejné bakterie.“ „V kořenových kanálcích nebo kavitách u lidí s MS byla například nalezena bakterie enterobacter. Tu jsme zjistili také v případech ALS a pacientů s Alzheimerem (AD). Je zde podobnost, protože to všechno jsou neurologická onemocnění?“ Enterobacter je znám spolupůsobením při zánětu srdeční nitroblány (endokarditidě), kostních infekcích, „... může zapříčinit onemocnění v prakticky každé části těla a způsobit značné zvýšení úmrtnosti a morbidity. Vystavení jednomu typu enterobacteru může mít za následek neurologické poruchy. Obvykle ale není příčinou bezprostředních úmrtí.“ Vědci z TERF věří, že dosavadní nálezy opravňují další výzkum.

Ve studii, která je předmětem lednové tiskové zprávy, TERF shledává, že v DNK ze vzorku 43 kořenových kanálků bylo zjištěno 42 různých druhů anaerobních bakterií přicházejících v úvahu z celkem 85 možností. Počet rozmanitých mikrobů se v jednotlivých testovaných zubech pohyboval od 11 do 40. V dutinách nevyléčených defektů kosti, zejména po extrakcích zubů moudrosti, bylo ve 118 vzorcích identifikováno 67 různých bakterií. Jednotlivé testy vykazovaly výskyt od 19 až do 53 na vzorek. I zde z 85 testovaných bakterií přicházejících v úvahu. Staphylococcus aureus, obvykle rezervovaný pro nemocniční epidemie, není při méně než 23 procentech výskytu ve studovaných vzorcích MS, ALS a AD nejběžnější, přesto však může být součástí zkázonosného týmového procesu. Aureus je známý hubením bílých krvinek imunitního systému. Společný jmenovatel? Je dobré, když člověk má v ústech zásobník bakterií a jejich toxinů připravených k distribuci na pouhé skousnutí?

Toxiny přitom mohou být vstřikovány skusem na mrtvém zubu přímo do systému, zatímco antibiotika a bílé krvinky nemohou překonat bariéru z vápníku a krevní sraženiny vytvořenou reakcí těla na přítomnost určitých bakterií. Při Amyotrophic Lateral Sclerosis (Lou Gehrigově chorobě; ALS) se tyto bakterie stávají podezřelými už při zběžném pohledu na jejich známou toxicitu. Hodnocení 29 vzorků:

  • Veillonella parvula 58 % – sdružená se srdečními chorobami a zkázou centrální nervové soustavy.

  • Candida albicans – 65 % – postupně se mění z kvasinky na houbu a stává se invazivní. Způsobuje drobné dírky ve střevní ploše, což má za následek „syndrom netěsného střeva“. Rovněž zvyšuje vylučování porfyrinu v moči s následným snížením ATP a formováním heme, čímž snižuje celkovou energii buněk nervového systému.

  • Capnocytophaga ochracea – 58 % – je sdružená s dentálními infekcemi a chorobami centrální nervové soustavy, může způsobit absces v čelním mozkovém laloku.

  • Porphyromas gingivalis – 75 % – mění integritu endotelu krevních cest. Rozšiřuje arteriosklerózu.

  • Gemella morbillorum – 68 % – známý původce intravaskulární infekce a zápalu mozkových blan. Při vyhodnocování 40 vzorků roztroušené sklerózy (MS) bylo ze seznamu 81 samostatných mikrobů nalezeno sedm. Ačkoli nejsou definovány jako neurologické onemocnění, jsou mezi MS pacienty běžné vyčerpávající sinusy za přítomnosti Actinomyces v kořenových kanálcích.

  • Actinomyces naeslundii – 35 % – sdružený se zánětem čelní dutiny (sinus), který se zpravidla vyhojí do týdne po ošetření kořenových kanálků a kaveren v tkáni.

  • Candida albicans – 62 % – viz ALS.

  • Capnocytophaga ochracea – 42 % – abscesy čelního mozkového laloku dentálního původu – mikroorganismus patrně pochází ze zubního kazu.

  • Gemella morbillorum – 57 % – sdružený s meningitidou.

  • Neisseria meningitides – 7 % – sdružená se záchvaty.

  • Escherichia coli – 12 % a Staphylococcus aureus 7% – obě bakterie umí zvýšit hladinu porfyrinů, což způsobí snížení dodávky ATP do nervové tkáně.

  • Streptococcus intermedius – 27 % – abscesy krční míchy sdružené s vysokou úmrtností a neurologickou morbiditou.


Mluvčí TERF, Dr. Hal Huggins zkoumá toxicitu dentálních materiálů už 40 let. Svou prezentaci pro Toxic Element Research Foundation podložil nejpřesnějšími rozpoznávacími chemickými vlastnostmi vybranými ze základu obsahujícího 200 000 referenčních bodů. Zjistil, že četné oběti autoimunních chorob vykázaly po odstranění kořenových kanálků zlepšenou krevní chemii, což zřetelně signalizuje, že zotavení z onemocnění jsou možná, jakmile jsou odstraněny zdroje bakterií s přiměřenou ochranou pro pacienta. Miliony lidí mohou opět vstoupit do plného života a nesčetně více milionů nikdy nebude muset prodělat choroby související s kombinací dentální rtuti, niklu, hliníku a anaerobních bakterií v kořenových kanálcích a kavernách, které spojují své síly k zničení imunitního systému.

Tyto základní průlomové údaje z výzkumu TERF jsou celosvětově k dispozici profesionálním výzkumníkům, kteří jich budou ochotni využít při hledání pozitivních řešení současných zdravotních potíží. Tato informace otevírá palčivou otázku: měla by o možném reálném nebezpečí toxinů z kořenových kanálků a kaveren být informovaná veřejnost bez ohledu na finanční a jiné důsledky pro stomatology?

-konec-
Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly