ZAČÍNÁ BOJ O NEUTRINA

V minulém příspěvku jsem si dovolil zcela neznatelně (!) upravit Einsteina. Nyní bych se ho rád zastal. Neboť v současné době ho spíše zpochybňují vědci. Ano – chci se rozepsat o známém pokusu, ve kterém je zpochybněn fakt, že rychlost světla nelze překonat.

Že rychlost neutrin bude možná vyšší, než rychlost světla naznačovala detekce neutrin ze supernovy SN1987A. Vzdálenost k supernově byla zhruba 168 000 světelných let. Světelné zjasňování začalo nejpozději tři hodiny po příchodu neutrin. Všechna neutrina přišla během asi 12 sekund. Vzdálenost 168 000 světelných let světlo přeletí za zhruba 1,47 miliard hodin. Největší rozdíl mezi zachycením neutrin a fotonů (tedy světelného záblesku) byl tři hodiny. Rychlost neutrin se od rychlosti světla nelišila o více než dvě miliardtiny, tedy pouze o dvě deseti miliontiny procenta!

Nedávno byl tedy uskutečněn praktický pokus, který údajně tento rozdíl potvrdil.


Schéma experimentu CNGS (Zdroj: CERN)





Princip měření rychlosti neutrin s využitím systému GPS (Zdroj: arXiv:1109.4897)

Měření však provází příliš mnoho nejasností. Nejvíce podezřelé je měření pomocí GPS, které se nejeví jako důvěryhodné ve spojitosti s potřebnou přesností. Což je spojeno i se synchronizací atomových hodin. Jak ale vše vyřešit? Synchronizovat hodiny pomocí elektrického kabelu mi nepřipadá šťastné, neboť elektrický signál je pomalejší než světlo. Také synchronizace hodin na jednom místě a potom jejich převezení na místo měření by nebylo vhodné, neboť obě místa jsou v rozdílné nadmořské výšce a pokud platí Einsteinovy rovnice, musí běžet níže položené hodiny pomaleji, než ty ve vyšší poloze. Samozřejmě rozdíl pro normální měření je zanedbatelný.

Ale zde se pohybujeme v tak krátkých časových úsecích, že je nutné vše zohlednit. Jediný důvěryhodný způsob je použít pouze jedny hodiny. Stačilo by ve vakuu vypustit současně neutrino i foton a v cíli změřit rozdíl času dopadu. Nezjistila by se pravděpodobně přesná rychlost neutrina, ale bylo by hned jasné, zda je rychlejší, pomalejší, nebo stejně rychlé – jako foton. A od toho by se už mohl odvíjet další výzkum, který by už stál na pevnějších základech. Nyní totiž víme prakticky to – co předtím. Tedy, že neutrina jsou možná rychlejší, než fotony…

Další pochyby vzbuzuje fakt, že neutrina měla světlo (přesně řečeno, světlo na stejně dlouhé trase ve vakuu, ne skutečné fotony pohybující se současně s nimi) při cestě z CERN do areálu pod Gran Sassem předběhnout o pouhých 60 miliardtin sekundy. Tedy dobu zhruba 170krát kratší, než je trvání jednoho pulzu. Logicky se nabízela domněnka, jestli OPERA neměří špatná neutrina. Jinak řečeno, nezachytili vědci neutrino, které vzniklo v CERNu o trochu později v rámci stejného pulzu? Pak by do cíle částice dorazila zcela podle předpisů a nikoliv v rozporu s Einsteinovou teorií.

Toto a samozřejmě mnoho jiných zádrhelů bylo nutné vyřešit velkým (neúměrně velkým) množstvím různých korekcí. A čím více korekcí, tím větší možnost chyby v konečném výsledku. Tyto korekce byly určeny odhadem! Navíc si musíme uvědomit, že už řádově jsou korekce výš, než naměřené hodnoty! To vše vnáší do zveřejněných výsledků značné pochyby. Bohužel podobným způsobem někteří vědci přistupují k řešení i jiných záležitostí. A myslím, že u korekcí určených odhadem bude výsledek (byť někdy pouze podvědomě) často ovlivněn k obrazu takového ,,vědce“.

Nikde také není napsáno, že neutrina poslušně spěchala určenou trasou. Neutrina procházejí běžnou hmotou většinou bez jakékoli reakce. Jedním cm² lidského těla proletí za 1 vteřinu asi 60 miliard neutrin. Blok olova o tloušťce zhruba 1 světelný rok by zachytil pouze 50% neutrin!. Je zde teoretická možnost, že šla ,,zkratkou“. Jak i vědci uvádějí takové zkratky si můžeme představit dvojrozměrně jako list papíru. Musíme se dostat z jednoho konce listu na druhý. Což bude trvat určitou dobu. Pokud ovšem papír ohneme startovní a cílový bod se přiblíží k sobě a tuto zkrácenou trasu překonáme v mnohem kratší době.

I kdyby se ovšem měření potvrdila, nebude se jednat o žádnou revoluci, neboť rychlost světla by byla překročena ve skutečnosti jenom symbolicky

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.