ZÁHADY GENETICKÉHO KÓDU (2)

Jak jsem naznačil na konci předchozí části, existují některé příklady geneticky zakódovaného komplexního chování, byly studovány u jednovaječných dvojčat – sourozenců s přesnou kopií své DNA, kteří byli odděleni při narození a vychováváni v různých prostředích. V počtu ročně narozených dětí se jich asi 1250 rodí v roli lidských monozygotních dvojčat. Původ takových dvojčat leží mezi dvěma a více nezávislými dceřinnými buňkami jedné zygoty (oplozené vajíčko), které podstoupily proces nezávislého buněčného dělení, což následně vede k jejich nezávislému vývoji a porodu.

Ačkoliv jsou oficiálně považována za geneticky identická při porodu, můžeme na druhou stranu mezi tímto typem dvojčat sledovat významné rozdíly, které jsou více a více zřejmé s přibývajícím věkem. Ovšem hlavní ohnisko studia bylo zaměřeno na tzv. „významné podobnosti“, které zahrnují komplexní chování, osobnost a zájmy. Jedním z nejvíce známých představitelů výše uvedeného typu dvojčat jsou „Minnesota Twins“. V našem případě jde tedy o jednovaječná dvojčata mužského pohlaví, která byla od sebe oddělena ve čtvrtém měsíci života, a poté každé z nich vyrůstalo v jiné rodině.

Ve věku pěti let se Lewis dozvěděl, že má své dvojče s tím, že po něm nikdy aktivně nepátral až do 38 let svého života. Springer se dozvěděl o svém sourozenci dvojčeti ve věku osmi let, ale jeho adoptivní rodiče záhy zemřeli. Oba dva sourozenci se nakonec sešli ve věku 39-ti let. Vzájemná podobnost udivila nejen jednoho i druhého, ale dokonce i samotné výzkumníky z Univerzity v Minesotě. Již samotný fakt, že máte dva sourozence oddělené od sebe při narození, nesoucí stejné jedno ze svých jmen, oba vážící naprosto stejně a s nachlup stejnou výškou, je věcí poměrně nevídanou. Ale to nebylo zdaleka všechno:

  • Oba dva v mládí měli psa, který se jmenoval stejně – Toy.

  • Oba dva byli stejně dvakrát ženatí, u obou dvou se první manželky jmenovali „Linda“ a druhé manž

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly