PADALY TEPLOTNÍ REKORDY, TORNÁDA V ANGLII A FRANCII, VICHŘICE V NĚMECKU

       Rekordně vysoké teploty zaznamenala ve čtvrtek kromě Česka také řada míst v Rakousku, Švýcarsku, Slovensku a Maďarsku. Prudké bouře naopak postihly vedle Británie a Francie znovu západní část Německa. Rakouská metropole Vídeň hlásí rekordních 36,2 stupně Celsia ve stínu, na mnoha dalších místech byly zaznamenány teploty jen nepatrně nižší, například v Sankt Pöltenu 36,1 stupně. Zcela nezvyklá vedra jsou i ve známých střediscích zimních sportů: u tyrolského Seefeldu bylo 29,5 stupně, na rakouské straně Šumavy 32,5 stupně, v dolnorakouském Lunzu 32 stupňů. Dokonce i na ledovci v tyrolském Pitztalu v nadmořské výšce 3440 metrů bylo naměřeno 11,6 stupně Celsia.

       Také ve Švýcarsku padaly dnes teplotní rekordy jako na běžícím pásu. Ženeva ohlásila 36,2 stupně, Chur 35,4 stupně a Basilej 34,6 stupně. Ve vysokohorském středisku Säntis bylo naměřeno 18,6 stupně Celsia. Na Slovensku dnes padly čtyři teplotní rekordy, které byly staré 11 let, a to v Hurbanově, v Lučenci, na Sliači a na bratislavském letišti. Nejvyšší teplotu zaznamenali meteorologové v Hurbanově - 36,1 stupně. Vedra mají pokračovat i v sobotu a není vyloučeno, že dnešní rekordy padnou. Také Polsko očekává rekordy, ze Slezska bylo hlášeno až 38 stupňů, ve Vratislavi musela záchranná služba zasahovat ve stovkách případů.

       Horko je i na horách - v polských Beskydech naměřila horská služba až 40 stupňů, ve Vysokých Tatrách byl takový zájem o zchlazení v plese Mořské oko, že turisté museli stát frontu, což je něco historicky nevídaného. V Budapešti dnes rtuť teploměru vystoupila na 36 stupňů Celsia. Cisternová auta polévala vozovky a tramvajové kolejnice, jež slunce rozpálilo na 60 až 70 stupňů. Mnozí obyvatelé a návštěvníci Budapešti hledali osvěžení ve fontánách a jezírkách. Pracovníci civilní ochrany rozdali dnes řidičům, kteří ve svých autech uvízli v dopravní zácpě v centru města, přes 21.000 lahví s minerální vodou. Podle meteorologů by ale nejtepleji mělo být v sobotu, kdy se očekává, že padne nejenom budapešťský, ale také celostátní teplotní rekord.

       Chladnější fronta s bouřemi a krupobitím postupuje jen pomalu od západu. Již ve čtvrtek večer a v noci na dnešek postihla oblast druhého největšího anglického města Birminghamu, střední Francii a dnes opakovaně také západní část Německa. V Německu bouře zasáhly v podstatě stejné oblasti jako v noci na čtvrtek. Dnes odpoledne to byl jihozápad spolkové země Bádensko-Württembersko a město Freistadt. Vichřice o síle až 100 kilometrů za hodinu posouvala bouřkovou oblast na severovýchod. Již v noci na dnešek padaly kroupy o průměru až dvou centimetrů v blízkosti velkých měst, jako jsou Brémy, Düsseldorf, Hamburk, Hannover nebo Kassel. Bouře poškodily střechy, zaplavily silnice, vyvracely stromy a přerušovaly dodávky elektrického proudu.

       U Hamburku byla na dvou místech přerušena i železniční doprava. Místní tornádo, v němž rychlost větru dosahovala až 200 kilometrů za hodinu, zasáhlo ve čtvrtek večer oblast Birminghamu. Přestože trvalo jen několik desítek vteřin, místní úřady dnes již hovoří o desítkách zraněných a o rozsáhlých škodách ve výši milionů liber (desítek milionů Kč). Ve městě dnes pokračuje odklízení škod, zejména vyvrácených stromů a stržených střech. V některých čtvrtích bylo poškozeno až 70 procent domů. Stovky osob byly přechodně nouzově ubytovány ve střediscích, zřízených městskou radou.

       Také na některých místech Francie se tvořila malá tornáda, která poškodila stovky domů, vyvracela stromy a sloupy elektrického vedení. Jen v okolí města Auxerre bylo větrnými poryvy zraněno 14 lidí. Sedm sezonních dělníků bylo například převezeno do nemocnice poté, co jejich obytný vůz převrátila vichřice. Ve městě Vatan musel být evakuován supermarket, protože hrozilo zřícení jeho střechy pod náporem krup. Ani prudké deště však nevyřešily problém akutního nedostatku vody, který nadále panuje na většině francouzského území po dlouhotrvajícím suchu.

 

Převzato: TV24