Neandrtálci byli vyspělejší, než se dříve myslelo

Po desetiletí se vědci domnívali,že neandrtálci vyvinuté "moderní" nástroje a ozdoby vznikly pouze prostřednictvím kontaktu s Homo sapiens, ale nový výzkum z University of Colorado Denver nyní ukazuje, že se tento robustní "předchůdce" moderního člověka mohl přizpůsobit a dále inovovat a vyvíjet své vlastní technologie.

Zjištění antropologa Juliena Riela-Salvatora jsou výzvou pro půl-století konvenční moudrost, která tvrdí, že neandrtálci byli hloupí, primitivní "jeskynní lidé", kteří byli odsouzeni do záhuby vpádem mnohem více pokročilých moderních lidí přicházejících do Evropy z Afriky.

"V podstatě jsem rehabilitoval neandrtálce," řekl Riel-Salvatore, asistent profesora antropologie na UC Denver. "Byli mnohem vynalézavější, než jsme jim přisuzovali." Jeho výzkum, která bude zveřejněn v prosinci v Journal of Archaeological Method and Theory, byl založen na sedm let trvajícím studiu neandrtálských nalezišť po celé Itálii, se zvláštním zaměřením na zmizelou Uluzzianskou kulturu.

Asi před 42.000 lety se v severní Itálii objevila Aurignacká kultura, připisovaná modernímu Homo sapiens, zatímco střední Itálii byla i nadále obsazena neandertálci Mousterianské kultury, která existovala po dobu nejméně 100.000 let. V tomto okamžiku vzniká nová neandrtálská kultura na jihu. Jedná se o Uluzzianskou kulturu a je velmi odlišná.

Riel-Salvatore nalezl vrhací nástroje, kostěné nástroje, ozdoby a možné důkazy o rybaření a lovu drobné zvěře na Uluzzianských archeologických lokalitách v celé jižní Itálii.

Podobné inovace nejsou tradičně spojovány s neandrtálci, a právě proto tyto nálezy silně naznačují, že se vyvinuli nezávisle, možná kvůli dramatickým změnám klimatu. Ještě důležitější je, že se objevil v oblasti geograficky oddělené od moderního člověka.

"Můj závěr je takový, že pokud Uluzzianská kultura je kulturou neandrtálskou, čemuž vše nasvědčuje, pak kontakty s moderními lidmi nemusí vysvětlovat původ tohoto nového chování u neandrtálců. To je v kontrastu k myšlenkám v posledních 50 letech, že neandrtálci museli být "zkulturněni" příchodem moderního člověka a jeho technologií, "řekl. "Fakt, že neandertálci mohli přicházet se svými vlastními inovacemi, na ně vrhá nové světlo. "Je to zlidštění", pokud chcete."

"Před tisíci lety, v době o které mluvíme, postihla jižní Itálii změna klimatu," řekl Riel-Salvatore. Neandrtálci, kteří tam žili, čelí nelehkému rozhodnutí o tom, jestli se přizpůsobí nebo zaniknou. Důkazy naznačují, že začali používat šipky nebo šípy k lovu menší zvěře jako doplněk k čím dál vzácnějšímu lovu větších savců, které tradičně lovili.

"Skutečnost, že se neandrtálci mohli přizpůsobit novým podmínkám ukazuje, že jsou kulturně podobní nám," řekl. "Biologicky jsou nám také podobní. Věřím, že se jednalo o poddruh člověka, ale ne o i jiný druh."

Pozůstatky mohutně stavěného neandrtálce byly poprvé objeveny v roce 1856, v Neander Valley, v Německu. Přesnější představa, kým byli, jak žili a proč zmizeli, zůstává nadále nejasná. Výzkum však ukazuje, že přispěli mezi 1 až 4 procenty genetického materiálu lidem v Asii a Evropě.

Riel-Salvatore odmítá teorii, že by neadrtálec byl vyhlazen moderním člověkem. Homo sapiens prostě existoval ve větších skupinách a měl mírně vyšší porodnost, "řekl. "Je pravděpodobné, že neandrtálci byli pohlceni moderními lidmi,".

"Můj výzkum ukazuje, že byli jiným druhem člověka, ale přesto to byli lidé. Jsme více bratři než vzdálení bratranci."

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.