Ještě jednou "Šalamounův kříž". Herschell nebo Wicherink? Intelektuální střet dvou špičkových výzkumníků. (9)
Fontány
Kromě posedlosti obelisky, byl papež Sixtus V. posedlý také obnovou starověkých akvaduktů Říma. Zrekonstruoval starověký akvadukt Aqua Alexandria, který přiváděl vodu prostřednictvím Aqua Virgo, alias Salone, čímž umožnil v Římě výstavbu 14 nových fontán. Po dokončení rekonstrukce byl Aqua Alexandria přejmenován na Aqua Felice podle papežova jména. Jedněmi z nejzajímavějších fontán postavených Sixtem, napájených akvaduktem Felice, byly Čtyři fontány na křižovatce „Via 20 Settembre“ a „Via della 4 Fontane“. Na této křižovatce jsou přesně čtyři fontány, jedna v každém rohu křižovatky. Dvě z fontán jsou zasvěcené řekám (Tibeře a Arno) a dvě fontány jsou zasvěcené římským bohyním Dianě a Juno. Tato křižovatka je přesně 2775 metrů od obelisku Svatopetrského náměstí, východním směrem. Nachází se přesně v přímce s obeliskem Svatopetrského náměstí a Sluncem v rovnodennosti s přesností odchylky méně než půl stupně.
Ještě zajímavější je skutečnost, že je tato křižovatka slavná díky třem obeliskům, které lze z tohoto místa vidět. Prvním obeliskem je obelisk Fontana dei Dioscuri. Nachází se na tomto piazza vedle fontány. Původní fontána již neexistuje, ale její součástí byly sochy Dioscuri, Castora a Polluxe z římských Lázní Konstantina Velikého. Tyto sochy k této fontáně záměrně přemístil papež Sixtus V. v roce 1588.
Druhým je obelisk na Piazza di Spagna a lze k němu dojít po „Via Della 4 Fontaine“ od Čtyř fontán. Na Piazza di Spagna (Španělské schody) jsou nádrže fontán ozdobeny sochami Slunce ! Voda vytéká z úst Slunce a naplňuje fontánu.
Třetím obeliskem je obelisk na Piazza dell Esquillino, které se nachází na druhém konci cesty „Via della 4 Fontane“. Piazza dell Esquillino dostala od Sixta V. obelisk z Augustova mauzolea. Sixtus V. byl pohřben v Sixtinské kapli Baziliky Santa Maria Maggiore na Piazza dell Esquillino. Samotná bazilika je nasměrována na zimní slunovrat a strop lodě baziliky je ozdoben osmihrotými kříži!
Tyto tři obelisky a jejich fontány se nacházejí na kříži se Čtyřmi fontánami uprostřed. Čtvrté rameno tohoto kříže končí na Piazza di San Bernardo, kde se nalézá další fontána. Do této fontány přitéká voda z Aqua Felice a akvadukt obnovený Sixtem V. zde končí. Název fontány je „Fontanna della Aqua Felice“, ale je známější pod názvem Mojžíšova fontána, protože uprostřed této fontány stojí právě socha Mojžíše. Do nádrže fontány chrlí vodu původní egyptští lvi. Na vrcholu tohoto monumentu jsou umístěny tři hory znaku Sixta V. s křesťanským křížem nad nimi.
Papež Sixtus V. sám navrhl rozvržení cest vedoucích ke Čtyřem fontánám i samotné Čtyři fontány. Záměrně propojil tři obelisky a Mojžíšovu fontánu se čtyřmi fontánami uprostřed kříže. Čtyři fontány jsou také spojeny s obeliskem na Svatopetrském náměstí, jelikož se nacházejí východně od Vatikánu.
Nejdůležitější je, že cesta Via della 4 Fontane, kterou zbudoval papež Sixtus V., je v jedné přímce se Sluncem při jeho východu v den zimního slunovratu! To znamená, že dva obelisky na Piazza di Spagna a Piazza dell Esquillino jsou také nasměrovány stejně!
Cesta „Via 20 Settembre“, kolmá k Via della 4 Fontane tvořící křížení Čtyř fontán však není, jak by člověk předpokládal, v jedné linii s letním slunovratem.
Čtyři fontány spojují tři obelisky a Mojžíšovu fontánu
Otázkou je, proč Sixtus V. spojil obelisky s fontánami a vodou? Proč ve tvaru kříže a proč čtyři fontány uprostřed? A co je nejdůležitější, proč jsou dva obelisky zarovnány s východem Slunce při zimním slunovratu?
Kromě toho jsou Čtyři fontány dokonale v jedné přímce s obeliskem na Svatopetrském náměstí a vatikánskou cestou k řece Tibeře.
Co chtěl papež Sixtus V. docílit touto zásadní urbanistickou změnou?
Odpovědí je, že přepracovaný urbanistický plán, včetně obnovení starověkých římských akvaduktů a vybudování křižovatky Čtyř fontán, lze spojovat s Mléčnou dráhou a čtyřmi Galaktickými zarovnáními, ke kterým dochází v jednom Velkém roce, kdy se slunce nachází ve vodách Mléčné dráhy.
Spojením čtyř fontán s obelisky tudíž ezotericky naznačuje čtyři Galaktická zarovnání, kdy se Slunce (obelisk) nachází na Mléčné dráze (fontána).
Všechna náměstí v Římě, kde se nacházejí obelisky, byla osazena fontánami a fontána na Piazza del Popolo (navržená papežem Sixtem V.) má dokonce tvar osmiúhelníku (úhlopříčky tvoří osmihrotý kříž).
V neposlední řadě postavil papež Sixtus V. Mojžíšovu fontánu na konci jednoho z ramen kříže Čtyř fontán a zanechal nám některé velmi zajímavé ezoterické stopy o významu Mojžíše a jeho vztahu k Mléčné dráze. Vedle Mojžíše na Fontana della Aqua Felice jsou znázorněni Áron a Jozue. Áron, Mojžíšův bratr, a Jozue, Mojžíšův učeň, byly postavy, které hrály důležitou roli v exodu izraelitů z Egypta. Vlevo Áron vede Izraelity přes ustupující vody; a vpravo ukazuje Jezua armádě cestu k Rudému moři.
Mojžíšova fontána se vztahuje k Mojžíšovi a přechodu izraelitů Rudým mořem. Ezoterický vzkaz Mojžíše přecházejícího vodu je takový, že se vztahuje k přechodu Slunce přes Mléčnou dráhu!
Mojžíšova fontána, povšimněte si znaku Sixta V. na vrcholku
Papež Sixtus IV. byl prvním papežem, který zbudoval v Římě nový most přes Tiberu od dob starověkého Říma. Jižně od Vatikánu postavil Ponte Sisto. Sixtus V., který byl vodou posedlý, samozřejmě chtěl, aby i jeho jméno bylo spojováno s nějakým mostem. Rozhodl se postavit nový most mimo Řím poblíž Magliano Sabina, 50 kilometrů severně od Říma. Most se jmenuje Ponte Felice.
Ponte Felice byl původně zbudován na suché půdě a později bylo upraveno řečiště tak, aby voda proudila pod mostem.
Otázkou je, proč Sixtus V. nepostavil svůj most v Římě? Konec konců byl velkým architektem přepracování celé infrastruktury Říma, tak proč stavět most mimo Řím? A proč postavil most poblíž malé vesnice (odkaz) malého nebo žádného významu?
Proč na suché zemi, když to vyžadovalo upravení řečiště? Tento most neměl být podle všeho pouze dalším mostem přes Tiberu.
Odpověď na tyto otázky tkví v tom, že most měl být v přímce s vycházejícím Sluncem v den letního slunovratu a hustá infrastruktura Říma postavení takového mostu neumožňovala!
Ponte Felice je v linii s vycházejícím Sluncem při letním slunovratu
Papež doslova postavil most pro Slunce při letním slunovratu, aby mohlo překročit řeku Tiberu, což ezotericky znamená překročení Mléčné dráhy sluncem při letním slunovratu.
Papež Sixtus V. jistě není jediným papežem, který spojil obelisky s vodou. Inocenc X. navrhl Fontánu čtyř řek okolo obelisku na Piazza Navonna v Římě. Fontána měla být alegorií čtyř řek světa, Nilu, Gangy, Dunaje a Rio de la Plata. Netřeba dodávat, že Nil byl pro Egypťany „řekou nebes“ (Mléčnou dráhou), stejně jako Ganga pro hinduisty.
Papež Urban VIII. (Maffeo Barberini) měl ve svém znaku tři včely a Slunce. Tento erb je zobrazen v Palestině na hlavní bráně zvané Porta del Sole (Brána slunce). Branami Slunce jsou samozřejmě Stříbrná a Zlatá brána. „Barberiniho Slunce“ lze v Palestrině vidět na mnoha budovách.
Plány urbanistické úpravy papeže Sixta V. byly zaměřeny na obnovení starověkého vědění o Galaktickém zarovnání a zahrnovaly projekt Svatopetrského náměstí, zarovnání obelisků při letním slunovratu a obelisku na Piazza del Popolo a projekt kříže Čtyř fontán spojujících dva obelisky s východem Slunce při zimním slunovratu a asociace s Mléčnou dráhou. Navíc postavil Ponte Felice, který přesně předvádí ezoterické koncepty Slunce při slunovratu a vodních toků.
-pokračování-(c)2010 Translation: Lenka Hauke