Ještě jednou "Šalamounův kříž". Herschell nebo Wicherink? Intelektuální střet dvou špičkových výzkumníků. (8)

Wicherink Jan

Wicherink Jan

autor

25.06.2010 Paradigma "2012"

Uspořádání Paříže

V Paříži je bulvár de Champs Élysées nasměrován do azimutu 115°. Tento azimut se shoduje s azimutem východu Slunce ve čtvrtící den Lugnasadh 7. listopadu.   Champs Élysées se táhne od muzea Louvre na východě až po La Defense na západě v celkové délce téměř 8 kilometrů. Protože spojuje mnoho pařížských historických budov, říká se ose Champs Élysées „Axe Historique“ (Historická osa). Pozorovatel dívající se od muzea Louvre podél této osy by viděl v jedné přímce následující historické objekty:

  • • Obelisk na Place de La Concorde (Náměstí svornosti)

  • • Napoleonův Arc de Triomphe (Vítězný oblouk) na Place d’Etoile

  • • Obchodní centrum La Defense ve tvaru většího Arc de Triomphe.

Z Place d’Etoile vychází dvanáct cest, což může být reference na 12 znamení zvířetníku, protože toto náměstí se ve skutečnosti nazývá „náměstí Hvězdy“. Protože se Axe Historique nachází v den pohanského svátku Lugnasadh v jedné přímce se Sluncem, můžeme si být jistí, že má astrologický význam.

Tudíž má i Paříž, stejně jako Washington, svůj vlastní staroegyptský obelisk umístěný poblíž řeky, v tomto případě Seiny. Ale umístění obelisku na břehu Seiny je však pozoruhodné. Place de la Concorde s pařížským obeliskem se nachází přímo v ohbí řeky, odkud začíná řeka téct paralelně s Axe Historique k muzeu Louvre. Kdyby Seina nezatáčela, přesně v místě obelisku by křižovala Axe Historique.

Z ezoterického hlediska by se dalo říct, že řeka „kříží“ cestu Slunce, ačkoliv ne při slunovratu nebo rovnodennosti, ale při východu slunce ve čtvrtící den. Ezoterický symbolismus obelisků „křižujících“ řeku díky svým podstatným zarovnáním je proto podobný ve Washingtonu i v Paříži. Centrální obelisk na Place de la Concorde je obklopen dvěma fontánami. Dvě fontány a obelisk se nacházejí na přímce kolmé k Axe Historique. Tato přímka vede k mostu „Ponte de la Concorde“ přes Seinu. To znamená, že obelisk se dvěma fontánami je spojen se Seinou prostřednictvím tohoto mostu. Navíc se na Place de la Concorde nachází osmiúhelníková obrovská nádrž o průměru 68 metrů.


Osmiúhelníková nádrž na Place de la Concorde

Obelisk je umístěn uvnitř oválu ve velkém osmiúhelníku. V osmi rozích tohoto osmiúhelníku jsou umístěny sochy představující osm největších francouzských měst.
Katedrála Notre Dame de Paris je vzdálená pouhých 1500 metrů jižně od muzea Louvre a je postavená na ostrově v Seině, nasměrovaná na azimut 115° vůči Axe Historique. Na straně, která čelí Slunci v den Lugnasadh (7. listopadu), se na klenuté střeše Notre Dame objevuje dokonalý osmihrotý kříž, který vítá v tento zvláštní den vycházející Slunce.

Ačkoliv není Axe Historique v jedné přímce s východem ani západem slunce při slunovratu, křižuje zapadající Slunce při letním slunovratu Axe Historique ve výšce 9°. To znamená, že pozorovatel stojící u muzea Louvre v den letního slunovratu vidí zapadající Slunce přesně nad všemi historickými monumenty na Axe Historique.


Seina „křižuje“ Axe Historique přesně v místě Place de la Concorde s obeliskem

Obelisk na Place de la Concorde je jedním ze tří obelisků zvaných Kleopatřiny jehly. Toto pojmenování je chybné, protože tyto obelisky Kleopatře nepatřily, ani s ní neměly nic společného. Další z těchto jehel je umístěna v Londýně na Victoria Embankment u řeky Temže. V Londýně je obelisk umístěn prakticky na řece. Třetí jehla se nachází v Central Park v New Yorku. Autoři neobjevili žádnou zajímavou orientaci těchto obelisků ani v Londýně, ani v New Yorku.


Uspořádání Vatikánu

Podobný symbolický pohled se vyskytuje ve Vatikánu: podíváte-li se při východu Slunce v den rovnodennosti z Vatikánu na obelisk, je v jedné přímce s řekou Tiberou a opět symbolizuje Slunce na Mléčné dráze!


Slunce nad Tiberou při rovnodennosti


Náměstí sv. Petra obsahuje osmihrotý kříž - symbol Velké nebeské konjunkce

Na své internetové stránce  Herschel předkládá snímek pohledu z Vatikánu směrem na východ v noci 25. prosince. Papež stojí na balkóně a sleduje noční oblohu. Wayne navrhl, že sedm římských pahorků představuje Plejády, bystrá připomínka, se kterou oba autoři souhlasí. Na svém obrázku umístil Herschel souhvězdí Orion, nebo jeho interpretaci osmihrotého kříže, přímo nad Svatopetrské náměstí, kde se osmihrotý kříž objevuje. Orion se nyní nachází přesně na východě. Problém však je, že i Plejády se nyní nacházejí na východě, nikoliv nad sedmi římskými pahorky!

Když Herschelův obrázek opravíme a posuneme Plajády do jejich správného místa na obloze nad sedmi pahorky, dostaneme zcela jiný výsledek. Nyní se Stříbrná brána nachází přesně na východě! Stříbrná brána je samozřejmě místo, kde Slunce při slunovratu kříží Mléčnou dráhu.

Povšimněte si, jak jsou všechny symboly Velké nebeské konjunkce zarovnány: Plejády jsou nyní správně umístěny nad svými symbolickými sedmi pahorky a osmihrotý kříž Svatopetrského náměstí je v jedné přímce s řekou Tiberou a Stříbrnou bránou!


Svatopetrské náměstí, kdy jsou Plejády umístěny správně nad sedmi římskými pahorky, Stříbrná brána se nachází přesně na východě a je v jedné přímce s osmihrotým křížem Svatopetrského náměstí


Papež Sixtus V

V Římě se nachází celkem 8 egyptských a 5 římských obelisků. V kontextu tohoto článku se budeme soustředit na čtyři obelisky, které opětovně vztyčil papež Sixtus V. Okolo r. 1587 byly všechny římské obelisky strženy a právě papež Sixtus V. začal opět vztyčovat čtyři ze spadlých obelisků. Papež Sixtus V. také přetvořil náměstí před Bazilikou sv. Petra, jejíž výstavba v té době probíhala. Současné oválné náměstí s obeliskem bylo navrženo a zbudováno na příkaz papeže Sixta V. Bylo součástí celkového přebudování Říma, kde byly nově umístěny čtyři obelisky. Tato čtyři nová místa byla soustřeďována kolem obelisku na Svatopetrském náměstí, které se stalo centrem.

První egyptský obelisk původně přivezl císař Augustus v roce 10 př. n.l. z egyptské Heliopole (zasvěcené Seti I./Ramsessovi II.) na Circus Maximus v Římě. Circus Maximus byla římská aréna používaná pro závody antických válečných vozů. Sixtus V. obelisk přesunul z Circus Maximus na Piazza del Popolo, kde se nachází dodnes.

Druhý egyptský obelisk nechal původně poslat z Théb (chrám Amuna, Tuthmose IV.) na Circus Maximus v Římě Konstantin II., syn Konstantina Velikého. Nicméně prvotní plány na dovezení obelisku na Circus Maximus (latinský název pro největší kruhové náměstí) učinil již Konstantin Veliký, který však neměl prostředky na to, aby poslal do Říma největší z egyptských obelisků (32,18 m vysoký). Nakonec se však jeho synovi podařilo uskutečnit otcovy plány. Oba obelisky byly umístěny na Spina Circus Maximus. Spina (páteř) je 217 metrů dlouhá zeď ve středu arény. Papež Sixtus V. přemístil tento obelisk z Circus Maximus na Piazza di San Giovanni (Laterno) vedle Baziliky sv. Jiří.

Je důležité si uvědomit, že oba obelisky z Circus Maximus byly v jedné přímce se Sluncem zimního slunovratu při jeho východu, protože Spina, na které se nacházely, byla orientovaná stejně!

Třetí egyptský obelisk do Říma na vatikánské kruhové náměstí původně přemístil v r. 37 n.l. císař Caligula. Původ tohoto obelisku je nejasný. Je to jediný obelisk bez hieroglyfů. Sixtus V. tento obelisk opět přemístil jinam, na Svatopetrské náměstí, kde jej lze vidět dodnes.

Čtvrtý a poslední obelisk je římským obeliskem, který původně stál v Augustově mauzoleu a Sixtus V. jej přemístil na náměstí před baziliku Santa Maria Maggiore na Piazza del Esquillino.

V kontextu tohoto článku je zajímavé umístění těchto obelisků před a potom v celkovém urbanistickém plánu papeže Sixta V.

Například Circus Maximus byl postaven v oblouku řeky Tibery a v den zimního slunovratu by bylo vidět, jak Slunce vychází nad Tiberou v jedné přímce s oběma obelisky na Spina, při pohledu z Vatikánu. Papež Sixtus V. mohl Circus Maximus obnovit a obelisky umístit na jejich původní místa. Je zajímavé povšimnout si, že při pohledu ze Svatopetrského náměstí by byly tyto obelisky v jedné linii se Sluncem v den zimního slunovratu! To proto, že Svatopetrské náměstí leží přesně v linii s Circus Maximus a se sluncem při zimním slunovratu. Místo toho si však Sixtus vybral přemístění jednoho z obelisků z Circus Maximus na Piazza del Popolo.

Obelisk na Piazza del Popolo je však v linii s obeliskem na Svatopetrském náměstí a se Sluncem při jeho východu v den letního slunovratu!

Ze Svatopetrského náměstí lze vidět, že stejně jako Slunce při rovnodennosti, vychází i Slunce při letním slunovratu nad řekou Tiberou, protože se obelisk na Piazza del Popolo nachází pouze dva bloky od řeky.

Druhý obelisk z Circus Maximus byl nejvyšším obeliskem Říma a byl přemístěn na Piazza di San Giovanni v Laterno (jihovýchodně od Vatikánu), které se nachází na azimutu 114° 0ʼ, což je 9 stupňů mimo azimut římského východu Slunce při zimním slunovratu - 123°. Zatímco oba obelisky v Circus Maximus byly původně nasměrovány na zimní slunovrat, papež Sixtus V. toto uspořádání záměrně pozměnil a zajistil, aby byl jeden z obelisků nyní nasměrován na Slunce při letním slunovratu. Druhý obelisk, který byl předtím v linii se Sluncem zimního slunovratu, byl nyní záměrně vychýlený z osy.

Je zřejmé, že zarovnání obou obelisků, na Svatopetrském náměstí a na Piazza del Popolo, muselo být záměrné, protože oba obelisky zde umístil Sixtus V. Ačkoliv mohl zvolit zarovnání se zimním slunovratem obelisku na Svatopetrském náměstí tím, že by druhý obelisk vztyčil na samotném Circus Maximus, vybral si jinak.

Je mimo vší pochybnosti, že si byl Sixtus V. velmi dobře vědom těchto uspořádání, protože sám navrhl Svatopetrské náměstí jako obrovské sluneční hodiny. V roce 1817 byly postaveny kruhové kameny, které označují špici stínu obelisku v poledne. Protože se Slunce během jednoho solárního roku pohybuje mezi tropy, vstoupí během něj do všech znamení zvířetníku a kamenné značky tudíž tvoří sloup slunečních hodin obelisku na Svatopetrském náměstí. Ale to není všechno…

Domníváme se, že papež Sixtus V. si byl také velmi dobře vědom významu Velké nebeské konjunkce okolo roku 2012 a její asociace s biblickým skonáním věků.
Abychom tuto domněnku podpořili, je zajímavé povšimnout si, že erb papeže Sixta V. obsahoval osmihrotý kříž nad čtyřmi horami (či pahorky). Tento znak byl občas také vyobrazen se třemi pahorky, namísto čtyř.

Jak jsme již vysvětlili dříve, ve starověkém Egyptě a ve Svobodném zednářství představují hory, sloupy a mraky Mléčnou dráhu. Čtyři hory v erbu papeže Sixta tudíž představují čtyři Velké nebeské konjunkce neboli čtyři zarovnání Mléčné dráhy při rovnodennosti/slunovratu, které nastávají ve Velkém roce!


Santa Maria Piazza del Popolo (erb papeže Sixta V.), osmihrotý kříž nad čtyřmi horami

Papež Sixtus V. hojně používal osmihrotý kříž v architektuře a v mnoha případech dokonce nad osmihrotý kříž umístil křesťanský čtyřhrotý kříž! Například obelisk na Piazza di Giovanni papež Sixtus V. ozdobil jak čtyřhrotým, tak i osmihrotým křížem. Byla to také reference na tento erbovní znak!

Čtyři Velké nebeské konjunkce během Velkého roku jsou čtyřmi splynutími dvou na sebe navrstvených čtyřhrotých křížů (Zemského kříže a Galaktického kříže), které pak vytvoří jediný čtyřhrotý kříž!


Obelisk na Piazza di Giovanni, čtyřhrotý kříž nad osmihrotým křížem! Ačkoliv je symbolem Velké nebeské konjunkce, tak již nedochází z pohledu z Vatikánu k zarovnání tohoto obelisku se Sluncem při zimním slunovratu

Navrhujeme tudíž, že osmihrotý kříž na Svatopetrském náměstí symbolicky představuje Velkou nebeskou konjunkci.


Svatopetrské náměstí

Na Svatopetrském náměstí je symbolizováno právě toto zarovnání Zemského kříže s Galaktickým křížem. Povšimněte si, že ve středu kolem obelisku (Slunce) je malý čtyřhrotý kříž, který je zarovnán s vnějším osmihrotým křížem. Osmihrotý kříž je překrýváním Galaktického kříže a Zemského kříže. Z tohoto důvodu umístil papež Sixtus V. čtyřhrotý kříž na vrchol osmihrotého kříže! Kříže jsou rozeznávány následovně:

  • • Osa, na které jsou umístěny dvě fontány na Svatopetrském náměstí, je Galaktický rovník Mléčné dráhy, protože Mléčná dráha je spojována s vodou.

  • • Hlavní směr této osy Galaktického rovníku se shoduje s Mléčnou dráhou, která rámuje východní horizont ze severu na jih.

  • • Zemský kříž je téměř v jedné linii (ale ne zcela) se dvěma osami slunovratu.

Ezoterický význam zarovnání obelisku na Svatopetrském náměstí při letním slunovratu s obeliskem na Piazza del Popolo je takový, že symbolizuje Galaktické zarovnání při letním slunovratu. Protože graf oblohy nad Svatopetrským náměstím s Plejádami nad sedmi pahorky symbolizuje Stříbrnou bránu, navrhujeme teorii, že uspořádání Vatikánu představuje Galaktické zarovnání letního slunovratu ve Stříbrné bráně. K tomuto zarovnání dochází právě nyní v období roku 2012!


Zarovnání letního a zimního slunovratu z pohledu ze Svatopetrského náměstí. Bílé šipky ukazují, kam papež Sixtus V. přemístil obelisky z Circus Maximus

-pokračování-
Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly