SVĚT V KOLIZI: Známe příčiny exploze ropné plošiny v Karibiku --- Zdá se, že šlo o bezprecedentní vojenský útok --- Katastrofa nebývalých rozměrů je neodvratná --- Obama ve slepé uličce

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

02.05.2010 Exkluzivně

Exploze vrtné plošiny v Karibiku začíná mít velmi neobvyklé a skutečně výbušné rozuzlení. Tato reportáž nabízí sérii aktuálních a necenzurovaných informací, které se přímo vztahují k tomuto případu. Spojené státy se rozhodly pro kompletní mediální „black out“ ohledně nedávné exploze vrtné plošiny v oblasti Karibiku. I když se to zdá na první pohled těžko uvěřitelné, byla tato vrtná konstrukce torpédována ze strany sil Severní Koreje. Informace v následujících odstavcích přináší patřičné vysvětlení tohoto incidentu.

Vrtná souprava, která byla zasažená, se jmenuje „Deepwater Horizon“ a je produktem největšího dodavatele vrtných plošin na světě, a tím je firma „Transocean“. Tato vrtná plošina byla postavena a financována významnou firmou jihokorejského původu, která se nazývá „Hundai Heavy Industries Co Ltd“.

Dnes je zřejmé, že útok na tuto vrtnou plošinu způsobil nejen velké ztráty na životech, ale i nevýslovné hospodářské škody jihokorejské ekonomice, které se budou pohybovat v miliardách dolarů. Nepočítaje nepředstavitelné a zřejmě nezvratné škody na životním prostředí v zasažených oblastech Spojených Států.

Uvedený útok na inkriminovanou vrtnou plošinu byl veden ze strany Severní Koreje proti svému odvěkému jihokorejskému nepříteli v rámci tzv. „válečného práva“, a to vzhledem k tomu, že Severní Korea zůstává i v současné době ve válečném stavu vůči Jižní Koreji, neboť v roce 1953 odmítla Jižní Korea podepsat navrhované příměří.

A jaké jsou další podrobnosti ohledně tohoto bezprecedentního útoku na vrtnou plošinu v Karibiku?

Zatím plně neověřené informace hovoří o tom, že severokorejská nákladní loď „Dai Hong Dan“ byla obsazena sedmnáctičlenným vojenským sebevražedným komandem, a to přímo v kubánském „Empresa termináles Mambisas de La Habana“ (přístav v Havaně) dne 18. dubna letošního roku.

Následně po vyplutí se nákladní loď  výrazným způsobem odklonila od původního kurzu, který směřoval do venezuelského přístavního města „Puerto Cabello“. „Dai Hong Dan“ se tak přiblížila k vrtné plošině „Deepwater Horizon“ asi na vzdálenost 130 mil (209 kilometrů). V tuto chvíli zahájilo svou činnost sedmnáctičlenné sebevražedné komando, a to prostřednictvím miniponorek třídy „SSC Sag – o“ s odhadovaným operačním dosahem 200 mil (321 kilometrů). Mimochodem se tato plošina nachází asi 50 mil (80 kilometrů) od pobřeží amerického státu Lousiana.

V noci z 20. dubna severokorejská miniponorka s posádkou sedmnáctičlenného útočného komanda zaútočila na „Deepwater Horizon“, a to dvěma zápalnými torpédy, které způsobily masivní explozi, která způsobila okamžitou škodu ve výši jedné miliardy dolarů a následně jednu z největších ekologických katastrof novodobé historie. K této ukrutnosti došlo sotva 48 hodin před oslavami „Dne Země“ (22. dubna 2010).

Má se za to, že tento útok by mohl mít souvislost s chystanou konferencí o nešíření jaderných zbraní včetně jejich použití, která by měla dne 3. května 2010 proběhnout v New Yorku, a to pod záštitou OSN. S ohledem na výše uvedenou konferenci je načasování útoku na vrtnou plošinu poměrně logické. V souvislosti s probíhající ekologickou katastrofou je totiž americký prezident Barack Obama postaven před těžko řešitelné dilema.

V současné době totiž selhaly všechny klasické metody vedoucí k zastavení úniku ropy do moře. Takže podle prosakujících informací má americký prezident v podstatě dvě možnosti. Buď bude dále přihlížet zoufalým a neúčinným pokusům zastavit výtok ropy, což může trvat i měsíce. A nebo…..? Anebo použije termonukleární nálož.

Někteří odborníci jsou přesvědčeni o tom, že pakliže by se Obama skutečně přiklonil k použití termojaderné nálože, pak by zřejmě padla volba na strategickou bombu „B83“ (MK-83) s výkonem do 1200 kilotun, délkou 12 stop a 18 palců, která váží kolem 2400 liber, která může být přivedena do exploze i na dálkové ovládání.

Na jedné straně by měl Obama svým způsobem oporu „Mezinárodního soudního dvora“, a to díky usnesení poradního stanoviska z 8. července 1996, ve kterém se praví, že nelze s konečnou platností zakázat použití jaderných zbraní v případě nutné a adekvátní sebeobrany nebo v případě „extrémních okolností“. Na druhou stranu by šlo zcela určitě o precedens, o který by se jistě s úspěchem mohly opírat jiné země především v případě odvrácení katastrofy v rámci životního prostředí. Toto všechno si jistě velmi dobře prezident Obama uvědomuje a s ním jeho poradní tým.

Každopádně na základě událostí, které se objevily v Karibiku, povolal prezident Obama vojenské týmy „SWAT“ k ochraně ostatních ropných plošin v Mexickém zálivu před případným podobným útokem. Navíc musí být v této oblasti s okamžitou platností zastaveny aktivity na všech ostatních ropných plošinách. Navíc je ve hře ekologická katastrofa naprosto nebývalých rozměrů, kterou se s největší pravděpodobností již nepodaří zastavit.

Mimoto mnohé odborné instituce odhadují celkové škody způsobené útokem na ropnou plošinu na neuvěřitelných 500 miliard až 1, 5 bilionů dolarů. Když si k tomu připočteme současnou ekonomickou situaci, v jaké se Spojené Státy nachází, zdá se být nastalá situace vážná, velmi vážná.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.