SVĚT V KOLIZI: Úder Ruska v Kyrgyzstánu a Thajsku --- K "vysoké hře patriotů" o ropu a zemní plyn se připojuje už i Čína --- Doutnák v podobě Střední Asie již hoří

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

09.04.2010 Exkluzivně

Velmi čerstvé zprávy, které přicházejí z necenzurovaných tiskových zdrojů, hovoří o tom, že ruské síly úspěšně iniciovaly státní převrat proti loutkovým vládám Spojených Států v Kyrgyzstánu a také v Thajsku. V Kyrgyzstánu nadále přetrvává vysoce chaotická situace, jak naznačuje londýnský list „Times Online“ ve svém prohlášení:

„Vice než sto lidí je s největší pravděpodobností mrtvých poté, co policie v předchozích dnech urputně bojovala proti demonstrantům, kteří se pokoušeli dostat do prezidentského paláce v bývalé republice Sovětského svazu – Kyrgyzstánu. Opozice tvrdí, že vláda byla odstřižena od moci a prezident Barkijev uprchl ze země. Tyto informace byly sice oficiálně popřeny, ale pouze ministerstvem zahraničí Spojených Států.“

Podobně nebezpečná situace nastala v Thajsku. Podrobně ve svém vydání o tom informuje list „LA Times“:

„Po týdnech demonstrací, které doslova zablokovaly chod pompézních nákupních center, kdy při střetech s policií na mnoha místech tekla krev a cestovní ruch se prakticky zastavil, vyhlásil thajský premiér v Bangkoku výjimečný stav a požádal vojsko o obnovení pořádku. Ministerský předseda Abhisit Vejjajjva se po zahájení anti-vládních demonstrací zabarikádoval v budově parlamentu. Někteří poslanci zase naopak uprchli přes střechu na palubu vrtulníku Black Hawk.“

Hněv Ruska, který byl v uplynulých týdnech namířen přímo na Spojené Státy, se obrátil proti Rusku v podobě teroristického útoku, který měl být řízen složkami CIA ve spojení s Al Kajdou. Jde o bombový útok v moskevském metru, během kterého zahynulo 40 nevinných osob. Premiér Putin a prezident Medveděv prohlásili, že strůjce tohoto útoku najdou a zničí.

Jednou z dalších příčin hněvivého postoje Ruska bylo rozhodnutí amerického prezidenta Obamy a NATO, ve kterém odmítli zastavit obchodování s afghánským heroinem, do kterého je především zapletena americká CIA. Na tomto místě by bylo určitě vhodné poznamenat, že již na počátku roku 2001 byl afghánský Talibán rozhodnut vymýtit výrobu a zastavit jeho obchodování. Smutné události spojené s rokem 2001 však umožnily jistým americkým složkám oživit toto před veřejností utajované impérium.

Podle některých zdrojů probíhá v současné době mezi Spojenými Státy a Ruskem „Velká hra“ v podobě „skryté války“ o Kyrgyzstán a Thajsko. V obou státech USA a NATO používají vysoce strategické vojenské letecké základny. V případě Kyrgyzstánu jde o leteckou základnu Ganci a v případě Thajska pak o leteckou základnu Don Muang. Prostřednictvím těchto základen se snaží Američané získat kontrolu nad ohromnými zásobami ropy a zemního plynu ve Střední Asii. Na druhé straně Rusko a Čína se rozhodli v tom smyslu, že v žádném případě toto Američanům neumožní.

V tomto ohledu je velmi důležité upozornit na to, že jedním z velmi důležitých tahů této „Velké hry“ byla vyprovokována válka v bývalé Jugoslávii a navazující zničující úrok Spojených Států v tomto regionu na jaře roku 1999 s cílem zajistit území pro západní mocnosti pro vybudování trasy plynovodu ze Střední Asie, který by končil na pobřeží Jaderského moře. Podle listu „Diplomat News“ do této „Velké hry“ vstupuje i Čína:

„Ve chvíli, kdy se představitelé Kazachstánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a Číny sešli na přísně utajovaném místě v pouštních oblastech severního Turkmenistánu, aby slavnostně otevřeli právě vybudovaný 1800 kilometrů dlouhý plynovod ze Střední Asie do Číny, bylo jasné, že Čína velmi dramatickým způsobem vstoupila do bitvy o energetické zdroje, která do té doby probíhala pouze mezi Ruskem a Západem. Peking je navíc přesvědčen o tom, že se mu podaří upevnit v rámci jeho zahraniční politiky vazby na Rusko."

V krátké době po zhroucení bývalého Sovětského Svazu se hned pět států v klíčovém regionu Střední Asie stalo nezávislými zeměmi. Právě dnes více než kdy jindy si Čína začíná uvědomovat, že v této strategické oblasti výrazně zaspala za Spojenými Státy a Ruskem. Již v roce 1990 se Spojené Státy snažily získat vliv v tomto regionu a především zajistit přístup americkým obchodním společnostem ke zdejším zásobám ropy a plynu.

Za tímto účelem a pod rouškou procesů demokratizace a dodržování lidských práv se snažily zpacifikovat zdejší autoritářské vlády a liberalizovat jejich politické systémy. Po tragédii z 11. září 2001 se USA obrátily se žádostí o vojenskou spolupráci právě na tyto země. Výsledkem pak byly zřízené letecké základny v Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Z tohoto sermonu se pak stala užitečná brána směrem do Afghánistánu (přes hranice Turkmenistánu, Uzbekistánu a Tadžikistánu).

Samozřejmě že Rusko jen s velkou nelibostí sledovalo tento nevítaný zásah na svém „dvorku“, který vnímalo jako ohrožení svých vlastních zájmů z dob předchozí Sovětské éry, kdy ropa a plyn z této oblasti putovali přes Rusko. Šarvátky mezi západem a Ruskem v návaznosti na bohatství tohoto regionu byly jasně patrné v případě Gruzie versus Rusko nebo v případě Ukrajina versus Rusko. Čína po celou tu dobu vedla poměrně tichou diplomacii v tomto regionu Středního východu zaměřenou na velmi vyhraněná témata, jakými bylo nové vymezení části státních hranic atp.

Na základě výše uvedených informací je určitě důležité si povšimnout, že ve chvíli, kdy se Obama dozvěděl o plánovaném útoku Ruska v Kyrgyzstánu a Thajsku, „prosil“ generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona, aby odjel do Asie a pokusil se předejít zdejšímu kolapsu amerických zájmů.

I přes podpis aktuální odzbrojovací smlouvy „START“ v Praze se zdá, že bude již v blízkých měsících pořádně horko. Globální bitva o energetické zdroje se dostává do další fáze.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.