Terence McKenna a "Time Wave Theory" (2)

Eden Dan

Eden Dan

autor

02.02.2010 Paradigma "2012"

Povaha síly „jin – jang“

Síly jing a jang jsou v současné době pojmy, které se staly součástí esoterických a mystických materiálů po celém světě. Jejich kořeny však pochází z taoistické filozofie, kde se mimo jiné praví, že tyto síly vznikají s prvotního prázdna, které je symbolicky reprezentováno prázdným kruhem „Wuji“.

Od prvního okamžiku budují společně až do vyvrcholení tvořivého impulzu s dosažením následného klidu. Jako příklad si můžeme uvést situaci, kdy hodíme kámen do vody. V okamžiku se na vodní hladině objeví vlny, které jsou složené z hřebenu „síla jang“ a prohlubně „síla jin“.

Tak jak vlny plynou po hladině, střídají se tyto kvality ve svém projevu prakticky v jakémkoliv místě, které je tímto vlněním zasažené a to do té doby, dokud nenastane opětovný klid.

Jako kdyby se vrchol jedné kvality transformoval v kvalitu opačného charakteru a tak stále dokola. I když jsou síly jin a jang svou povahou zcela protichůdné jako kdyby byly přesto vzájemně spojené jakýmsi neviditelným, ale důležitým vláknem.

Toto skryté spojení je znázorněno i v tradiční symbolice (viz. obr. vlevo). Potenciál tvořivého systému jin a jang je obsažen i v samotném „I-ťingu“ a to tak, že přerušované čáry v hexagramu znázorňují objektivní projev síly jin a pevné linie v hexagramu zase znázorňují objektivní projev síly jang.

Znamená to, že neustály koncept změny a rovnováhy je principiální součástí samotné podstaty „I-ťingu“. Terence McKenna záhy pochopil, že jeho finální graf musí obsahovat „otisk“ změn obsažených na časové ose. Vrcholy na takové křivce by obsahovaly „stagnaci“, nebo „stálost – stabilitu“ a propady na křivce by představovaly naopak „změny – či nárůst novosti v systému“.



A co fraktály?

Fraktál je útvar, který se prostřednictvím zadaným matematických údajů opakuje a to jak na makro, tak i mikro úrovni. Terence McKenna si uvědomil, že jeho „časová vlna“ disponuje touto zvláštní vlastností.

V podstatě celý graf představující počátek i konec času může být duplikován ve větších i menších „časových buňkách“. Zatímco horní obrázek zabírá časovou plochu asi 1, 5 roku, spodní obrázek zaujímá časovou plochu o délce skoro 150 let (viz. obr. dole uprostřed).

Dramatická hra potenciálu novosti a stagnace se odehrává uvnitř „časové vlny“ ve zvláštních specifických vzorech.

Vše skutečně nasvědčuje tomu, že máme před sebou model fraktálového charakteru, přičemž plusové a mínusové potenciály „časové vlny“ lze aplikovat jak na celou dobu existence naší planety, tak na kratší epochy dlouhé miliony let, nebo dokonce na mikročasovou buňku života lidského jedince.

Pochopení „fraktální koncepce“ významný způsobem pomůže pochopit, proč byl právě „I-ťing“ používán jako prostředek sloužící k předpovídání událostí v rámci tradiční čínské filozofie.

Pokud by byl člověk schopen zjistit, kde se právě na křivce „časové vlny“ nachází, mohl by odvodit, zda jsou ve hře jeho života síly novosti, nebo síly stagnace.


Časová komprese

Tak jak se pohybuje „časová vlna“, fraktálová rezonance se projevuje prostřednictvím stále menším a menších vzorů. Co dříve trvalo věky a věky než proces doplynul ke svému dokončení, později to trvalo již jen tisíce let, pak stovky let, pak dny, minuty a vteřiny.

Jinými slovy řečeno, tak jak se na „časové vlně“ pohybujeme k „bodu nula“, vlny novosti a stagnace se střídají stále rychleji a rychleji. V samém důsledku to můžeme cítit v chaotickém vnímání času a to proto, že časový vzorec se stále zrychluje.

Ve skutečnosti míra poznání vložená do našeho vědomí v časové buňce několika let, odpovídá tisícům roků poznání v rovině časových buněk podstatně staršího charakteru.



Co znamená pojem „novost“

Pojem „novost“ je spojen s jakoukoliv významně zvýšenou aktivitou a potenciálními možnostmi. Z pohledu činnosti člověka jde o časové období, ve kterém dochází k významným objevům, nebo událostem, které mění naše chování. Můžeme si to ukázat na příkladu mraveniště, kde se mravenci každý den vydávají v rámci každodenní rutiny za potravou.

Jednoho dne je však nalezena kostka cukru, která představuje pro mravence výraznou změnu v chování mraveniště, ale zároveň také obrovskou příležitost. Pokud půjde o objev skutečně významného charakteru, pak bude mít mraveniště dostatek potravy na mnoho týdnů a tím se již přihlašuje druhý kvalitativní potenciál klidu a stability.

Potenciál novosti a stability je na první pohled protichůdného charakteru. Ovšem ve vnitřní dynamice procesů resp. osudovosti se vzájemně ovlivňují a střídají. Jeden vytváří automaticky živnou půdu pro opačný potenciál.

V podstatě jde o vyjádření starobylého principu „přílivu a odlivu“. Na obrázku dole uprostřed se poměrně detailním způsobem můžete seznámit s charakterem „časové vlny“ za posledních dvacet let.

Náš úsek „časové vlny“ začíná v únoru roku 1992 a končí 21. prosince roku 2012. Tedy v čase, který již prostřednictvím staré mayské civilizace byl označen jako „konec času“.

Na časové křivce jsou označené některé události, které se v této časové buňce staly a které způsobily významné zvraty v lidské společnosti. Pokud budete mít dostatek času, můžete si celou řadu označených faktorů ověřit z nezávislých informačních zdrojů.

-pokračování-
Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly