Disk z Nebry - průlom, jde skutečně o nejstarší hvězdnou mapu na světě?

Herschel Wayne

Herschel Wayne

autor

21.12.2009 Zajímavosti

Již od chvíle svého nalezení, k němuž došlo v roce 1999 na jednom kopci v Německu, byl artefakt z bronzu a zlata, přezdívaný „Disk z Nebry“, záhadou z hlediska autentičnosti jak pro vědce tak pro historiky. Navzdory řadě slyšení u soudu, při nichž se mnozí snažili dokázat, že tento artefakt údajně pocházející z dobry bronzové není padělkem, jsou vědci stále nejistí při určení, co je vlastně jeho smyslem. Obecně se shodují, že jde o mapu důležitých hvězd, i když na to, o jaké konkrétní hvězdy má jít, se již názory různí… shodují se pouze pokud jde o shluk „teček“, u nichž jsou si všichni jisti a mají stejný názor. Zdá se, že ten shluk reprezentuje Plejády.

Jeden z nejčerstvějších názorů jednoho z archeologů, který se objevil v listu „Online Spiegel“ (21. února 2006), hovoří o tom, že v roce 1600 před Kristem, tedy v době, ze které disk údajně pochází, ho lidé žijící dříve na území Saska-Anhaltska, kde byl nalezen, používali pro orientaci v ročních obdobích… tedy jako jakési astronomické hodiny.

Buď jak buď, Wayne Herschel, autor knihy „The Hidden Records“, má důvod se domnívat, že je tu ve hře ještě mnohem více. Pro něj představuje disk další kousek do vesmírné skládačky, kterou propaguje jako teorii hvězdné mapy, jež se objevuje se u téměř všech starověkých civilizací.

Když Wayne disk zkoumal poprvé, nemohl se ubránit následujícímu dojmu: Mohl by být vesmírný vzor Plejád, Orionu a hvězdy podobné našemu Slunci, který se, jak se zdá, objevuje ve většině starověkých kultur, znázorněn i na tomto disku? Mohlo by i tady jít o Orion, tento vesmírný ukazatel, který se objevuje na tolika jiných hvězdných mapách v jeho knize?

Pokud tomu tak skutečně je, pak to do historické doby v Německu umisťuje velice pokročilou kulturu, která si v mnohém nezadala s Egypťany a jinými starověkými civilizacemi.

Wayne má svoji verzi, která souhlasí s názory jiných výzkumníků, podle nichž disk znázorňuje Plejády mezi jejich 32 hvězdami, ale sám tyto poznatky ještě obohacuje o něco doposud netušeného.


Aktualizace 2006

Nejprve, a to se přihodilo teprve nedávno, si Wayne uvědomil, že se na disku objevuje vyobrazení Mléčné dráhy v poměru vůči pozici Plejád.

Jakmile učinil tuto jednoduchou dedukci, chybějící soustava Orionu zapadla na své místo. Byla tam vyvedená dokonale přesně. Přesně uprostřed se nacházejí tři tečky a dokonale pasují mezi dvojici zlatých oblouků zdobících protilehlé okraje disku. Je toto odpověď? Na obrázku níže si povšimněte, jak jsou čtyři vnější hvězdy Orionu interpretovány symetricky a nacházejí se poblíž konců těchto zaoblených zlatých lemů.

Waynova interpretace je uvedena na obrázku níže:

Všimněte si, jak Wayne předkládá zcela nové řešení pro Mléčnou dráhu na pravé straně disku – jde o zlatou obloukovitou záplatu. Je obklopena stovkami malých rýh (hvězd), zatímco sama má na sobě vyznačeny čáry jako oblouk duhy. To je oním vodítkem, protože Mléčná dráha je tu zobrazena jako oblouk táhnoucí se od jednoho obzoru k druhému, přesně jako duha.

Orion se tu zdá být přímo uprostřed jako nějaký ukazatel, který musí člověk následovat, aby nalezl Plejády. Na noční obloze tomu tak je. Wayne si uvědomuje, že způsob, jakým je znázorněn Aldebaran, může vyvolat debatu. Myslí si, že autoři by Aldebaran nebo Sírius určitě nevynechali. Nicméně to připisuje tomu, že „kresliči“ si zřejmě dovolili cosi jako určitou „uměleckou licenci“:

Vypadá to, jako by nejprve na disk umístili kruh a půlměsíc… spojené s Orionem, Aldebaranem a Siriem, ukazující cestu k těmto posvátným zlatým obrázkům… poté Plejády a pak odkazy na další vnější hvězdy. Proč?

Protože stejně jako tomu bylo u ostatních starověkých civilizací, i oni chtěli s největší pravděpodobností zdůraznit, že tato nebeská tělesa pro ně byla ze všech nejdůležitější!

V důsledku toho mají také zlaté tečky znázorňující Plejády tři malé hvězdy téměř v řadě, o nichž se Wayne zmiňoval ve svých předchozích řešeních hvězdných map, která předkládal. Tři malé hvězdy zobecňují směr k hvězdě podobné Slunci… a v tomto případě je to směr přibližně správný. Úhel tvořící písmeno „x“ je tu velice podobný úhlu, který vytvářejí Plejády se zarovnáním Orionova pásu. To vše vzhledem k prominentní hvězdě podobné Slunci, kterou vyznačuje na hvězdné mapě níže. Jde to stejný úhel, který se, jak se zdá, opakovaně objevuje na mnoha starověkých místech a nalezištích.

Wayne věří, že půlměsíc na disku s největší pravděpodobností není náš Měsíc, stejně jako kruh pravděpodobně není naším Sluncem. Zejména proto, že Slunce a hvězdy se na obloze neobjevují společně, a také proto, že je možné, že autoři disku se více přimykali ke svým „božstvům“, než k našemu poměrně obyčejnému slunci, které vychází každý den.

Waynova interpretace Plejád se mírně liší od interpretací akademiků. Vědci se vyslovili v tom smyslu, že tento shluk nemá striktně stanovenou formu.

Prozkoumejte hvězdnou mapu výše. Všimněte si, že nejjasnější souhvězdí jsou obecně podobná hvězdám na Disku z Nebry.

Když člověk studuje Sumery, zjistí, že se u nich v mnoha případech objevuje velká hvězda a půlměsíc v konjunkci se sedmi nebeskými tělesy. Vědci již předložili myšlenku, že těchto sedm těles jsou Plejády. Jestliže naši dávní předkové tvrdí, že jejich „bohové“ přišli z hvězd, není pak fér navrhnout, že tento velký kruh a půlměsíc mají něco společného s jejich místem původu?

Dávalo by tedy jedině smysl, že to, co je tu znázorněno, vůbec není naše Slunce, ale hvězdná soustava v centru s hvězdou, která se našemu Slunci pouze podobá. Onen půlměsíc by tedy mohl být planetou, která tuto hvězdu obíhá. Možná i místem původu velmi pokročilého „boha“ z masa a kostí!

Vědci tvrdí, že Disk z Nebry je „nejstarším znázorněním hvězd na světě.“

Wayne se domnívá, že toto tvrzení je poněkud zbrklé a předčasné. Člověku se například stačí podívat do jeskyně Lascaux, o které Wayne píše ve své knize. Tato jeskyně ve Francii obsahuje tematicky shodné malby hvězdné mapy jako na disku, a to se jedná o lokalitu starou 17 000 let.  V jeskyni se rovněž nachází druhá, „mytologická“ verze hvězdné mapy, a poměrně překvapivě se zdá, že zobrazuje Orion jako božstvo podobné stejným vyobrazením bohů, kteří byli uctíváni v Egyptě a v Sumeru.

Jelikož archeologové dospěli k domněnce, že kopec Mittlerberg a příslušná jáma, kde byl Disk z Nebry nalezen, sloužily jako určitý typ starověké observatoře, bude jim jistě činit potíže Waynovu novou teorii strávit. Archeologové kopali metr a půl pod úroveň půdy a kamenné zdi nechávali stát. Toto místo bylo kdysi obehnáno dřevěnou palisádou a komplexem obranných zákopů. Není divu, že ho mnozí připodobnili ke Stonehenge!

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.