Rozhovor s dr. Russellem Blaylockem: Pravda o aspartamu, glutamanu sodném a excitotoxinech (2)

Adams Mike

Adams Mike

autor

27.10.2009 Rozhovory

Mike: A teď tyto receptory nacházíte i mimo mozek.

Dr. Blaylock: Správně. Navíc se mi podařilo dokázat, že se glutamát dokáže dostat i do mozku a že všechny ty nesmysly, jak je mozek před glutamátem chráněn krevní mozkovou bariérou, jsou jenom lži.

Výzkumníci dokázali, že glutamátové receptory se nacházejí na obou stranách krevní mozkové bariéry a jakmile je působení glutamátu vystavíte, bariéra se otevře. Takže je to glutamát sám, který bariéru otevírá, a já předkládám seznam okolností, za kterých dochází k jejímu porušení.

Například tím, že stárnete – tím se bariéra stává méně způsobilou. Téměř všichni pacienti s Alzheimerem mají tyto bariéry nezpůsobilé. Úpal, záchvaty, poruchy autoimunity a roztroušená skleróza, všechny tyto stavy jsou rovněž spojeny s nezpůsobilostí krevní mozkové bariéry.

Mluvíte tu o desítkách milionů lidí postižených poruchou této bariéry a ti všichni jsou někde tam venku a cpou se aspartamem, glutamanem sodným a jinými excitotoxiny, a nikdo jim neřekne, že si svůj neurologický stav značně zhoršují. Ani nevím, kolika svým pacientům, kteří měli záchvaty, jsem mohl přestat předepisovat léky a pouze jim zakázat glutaman sodný a nasadit hořčík. Jejich záchvaty pak přestaly. I když byli předtím na maximálních možných dávkách léků, záchvaty je postihovaly pořád.

Většina neurologů a neurochirurgů, kteří záchvaty léčí, o tomhle vůbec neví.


Mike: Z toho, že byste lidi naučil, aby se prostě některým látkám vyhýbaly, neplyne žádný zisk.

Dr. Blaylock: Když nahlédnete do neurochirurgické literatury, v podstatě nenarazíte na článek, který by nebyl o excitotoxinech. Glutamátové receptory a excitotoxiny jsou v této oblasti jednoznačně těmi nejdiskutovanějšími tématy.


Mike: Mluví se o tom i v souvislosti s jídlem, nebo pouze z chemického hlediska?

Dr. Blaylock: O jídle tam zmínka nebude, ale je tam toho dost o glutamátových receptorech a o tom, co se stane, když je aktivujete.


Mike: A jak na to reagují potravinoví výrobci a společnosti? Tuhle jsem se totiž dostal do sporu s výrobcem vegetariánských burgerů, protože jsem napsal článek, ve kterém stálo, že tyto výrobky obsahují výtažky z kvasnic, přestože popisek na přední straně jasně uváděl „vyrobeno ze 100% přírodních surovin.“ Argumentovali takto, „Glutamát se přece v přírodě objevuje i v jiných potravinách, například v rajčatech nebo mořských chaluhách.“ Co byste na to odpověděl?

Dr. Blaylock: No jistě objevuje, ale všechny tyto typy glutamátů jsou vázané. Například v oligopeptidech nebo polypeptidech. Jsou vázané ve sloučeninách aminokyselin. Nejde o aminokyseliny volné. Pokud je glutamát součástí komplexní bílkoviny, v trávicí soustavě se vám postupně vstřebá.

Když totiž konzumujete potraviny jako jsou rajčata, žádné volné aminokyseliny v trávicí soustavě pak nemáte. Jejich hladina je nulová; téměř všechny jsou vstřebány jako vázané aminokyseliny a teprve potom štěpeny v játrech, kde se sice uvolní nebezpečné látky, ale jejich hladina je tak nízká, že si s ní tělo bez problémů poradí. Naše těla ovšem nikdy nebyla uzpůsobena na to, aby v sobě obsahovala tak vysoké koncentrace aminokyselin nevázaných.

Když potom tyto bílkoviny hydrolyzujete – nebo použijete kvasnicový extrakt nebo enzymy, aby jste je rozštěpili na jejich volné, nevázané aminokyselinové verze, v žádném případě už pak nejsou přírodní.

Vlastně jste tím vyvolali umělé a nepřirozené uvolnění aminokyselin, a když se takto dostanou do vaší trávicí soustavy, jsou vstřebány jako volné aminokyseliny a vaše hladina příslušné glutamové kyseliny se značně zvýší. Jak jsem již uvedl, může se zvýšit až dvacetinásobně, ale někdy až čtyřicetinásobně. Vaše krevní mozková bariéra není na takovéto zatížení vysokými hladinami glutamátu uzpůsobena, protože ten se prostě v této formě v přírodě nevyskytuje. Nižší množství by bariéra zvládla, ale takto obrovské množství už nikoliv.

Takže když vám tvrdí, jak „je to všechno přírodní,“ tak je to nesmysl.


Mike: Všímám si, že řada výrobců tvrdí, že jsou společnostmi přírodního zdraví nebo že pracují se zdravými potravinami, ale tím se pouze zastřešují. Ve skutečnosti se této filozofie nedrží a používají nepřírodní substance.

Dr. Blaylock: Ovšem a navíc používají celou řadu pochybných praktik.


Mike: A nyní jedna praktická otázka, která mi hlodala v mysli asi osm let: Je tu něco, nějaký obranný doplněk, který může člověk brát, aby zabránil vstřebávání glutamanu sodného nebo samotného glutamátu?

Dr. Blaylock: No, není nutné tomu přímo zabraňovat. Máte i jiné aminokyseliny, které se při vstřebávání kyseliny glutamové přičinit nemohou. To může být jeden způsob, jak snížit její množství, které už posléze vstřebáno být může.


Mike: A které aminokyseliny by to měly být?

Dr. Blaylock: No například leucin, isoleucin a lysin. Ty se mohou přičinit v rámci stejného systému přenosu, takže vstřebávání zpomalují. Jakožto omezovač glutamátových receptorů může ale fungovat celá řada látek, například silymarin, kurkumin nebo ginko biloba. O těchto substancích se ví, že přímo blokují glutamátové receptory a redukují excitotoxicitu. Kurkumin je velice silný. Excitotoxicitu redukuje většina flavonoidů.

Velmi důležitý je tu hořčík, protože dokáže zablokovat receptory glutamátu typu NMDA (N-methyl-D-aspartam). Je to jeho přirozená funkce, takže toxicitu znatelně a významně redukuje. Sukcinát vitamínu E, stejně jako všechny antioxydanty, je také velmi silný pokud jde o tlumení excitotoxicity.

Poslední dobou se také přišlo na to, že excitotoxicitu blokují sloučeniny vitaminu B.


Mike: Pohovořme nyní o restauracích. Nemůžu v nich už vůbec jíst, ani v těch, kde podávají přírodní stravu. Nemají tušení, že hostům podávají glutaman sodný, protože může být například v nějaké omáčce nebo tak někde, a to se nedá zjistit.

Dr. Blaylock: Já jsem o tom s nimi mluvil a oni mi pověděli, že „dostávají suroviny v takových velkých krabicích, na kterých není napsané složení.“ Úplně stejné je to v nemocnicích. Hovořil jsem se ženou, která měla v nemocnici na starost předepsanou stravu a ta mi řekla, že „vlastně nevíme, co v tom je, protože to přijde v krabicích a složení na tom není uvedené. Je tam napsáno třeba jenom salisburský steak a podobně.“

Oni to prostě nevědí, takže svým zákazníkům nemohou říct, „není v tom žádný glutaman.“ Pokud to ale přesto řeknou, míní tím, že „oni sami tam žádný nepřidávali.“
Hlavně v bílých omáčkách ho bývá hodně, stejně tak v salátových zálivkách, zejména v těch smetanových (krémových), ale v těch, kde je pouze olej, tam se nevyskytuje.



Mike: Ve šťávách na maso je ale skoro vždycky, ne?

Dr. Blaylock: Ano, do nich se dávají hydrolyzované bílkoviny. Prodává to chuť. Právě kvůli tomu někdo dává přednost jedné restauraci před jinou. Prostě jim tam jídlo víc chutná. Pak jdou domů, je jim zle, a netuší proč.

Jedna věc, které si při smrtelných srdečních úmrtích všimli, je to, že mnozí, kteří takto zemřou a nejsou to atleti, skonají po požití jídla z restaurace. Mám podezření, že je to proto, že tito lidé mají nízkou hladinu hořčíku. Snědí jídlo, glutamát stimuluje receptory v srdeční oběhové soustavě i v hypotalamu a následuje náhlá srdeční příhoda s následkem smrti.

Jednou jsem byl v Oxfordu v knihkupectví. Byl tam i mladík, který zničehonic zkolaboval a zemřel. Byl převezen do nemocnice, kde jsme se ho pokoušeli resuscitovat, ale nešlo to. Bylo mu teprve 26 a v jedné restauraci těsně předtím snědl velkou mísu polévky. Promluvil jsem si s mužem z té restaurace a on přiznal, že na ni použili hodně hydrolyzovaných bílkovin a glutaman sodný.

Lidé si dají v restauraci jídlo, snědí polévku, tím do sebe vpraví obrovskou dávku glutamanu a zhroutí se mrtví na následky arytmie.



Mike: Myslíte si, že by se tím mohla vysvětlit i některá náhlá úmrtí malých dětí?

Dr. Blaylock: Myslím, že ano, jen se podívejte, jak jsou oblíbené tyhle sojové recepty pro děti. Matky jsou celé divoké, aby je svým dětem mohly připravovat. Je kolem toho řada znepokojujících otázek. V těchto receptech se hodně hlídá množství fluoridu, manganu, a právě také glutamátu.



Mike: V obchodě Wal-Mart jsem viděl vodu v lahvích s přidaným fluoridem sodným. Je to fluoridová voda.

Dr. Blaylock: No jistě, kojenecká voda. Je na ní obrázek malého dítěte.



Mike: Existuje nějaká stránka nebo pravidelně zasílané novinky, kde se mohou lidé informovat nebo přihlásit?

Dr. Blaylock: Moje stránky jsou www.russellblaylockmd.com. Mám také pravidelně zasílané novinky, které si lze zajistit na www.BlaylockReport.com. Bude to po vás chtít předplatné, ale lze si zakoupit i jeden samostatný díl. Nemusíte si tedy předplácet celý rok. Vychází měsíčně a stojí 3 dolary 98 centů. Týká se všeho, co souvisí se zdravím, nejen glutamanu.

Zkouším se tam zabývat různými běžnými záležitostmi a informovat lidi o nových směrech myšlení a výzkumu. Probírám se veškerým lékařským výzkumem. Obyčejně vším tím, co nabízí moderní medicína. Mnohdy mají dobře zpracovanou fyziologii a patofyziologii, ale pak přehodí výhybku a začnou mluvit o lécích.

Projdu si všechen dobrý materiál o patofyziologii, který mají, a pak si vyhledám všechen výzkum týkající se výživy, který byl proveden a který může vyléčit to, co je poškozené.



Mike: Aha. A teď jedna hypotetická otázka: Kdyby glutaman sodný a všechny jeho rozmanité verze zítra postavili mimo zákon, jaké změny by se děly během následujících pěti let, co se týče lidského zdraví?

Dr. Blaylock: Domnívám se, že bychom byli svědky značného poklesu obezity a metabolického syndromu. Pozorovali bychom úžasný pokles určitých typů rakoviny. To samé by se dělo v oblasti nervově degenerativních chorob a všech chorob, u nichž dnes pozorujeme rychlý nárůst.

Degenerativní choroby nervů zažívají doslova „boom“. Věci, které byly dříve vzácností, teď vidíme na každém kroku. Až z toho jde strach. A když se proberete neurovědeckou literaturou, zjistíte, že tam na to nemají žádné vysvětlení. Nevědí, proč se tak prudce zvyšuje, ale je to proto, že je tu obrovská variabilita a množství různých kombinací toxinů.

Například víme, že degenerativní choroby nervů jsou spojené se rtutí, hliníkem, pesticidy a herbicidy, a způsob, kterým vyvolávají poškození mozku, je excitotoxický mechanismus.

Takže jsme těmto toxinům vystavováni všichni, a když potom do jídla dáte jak glutaman tak excitotoxiny, celková toxicita se ještě zvýší a urychlí. A právě proto sledujeme onen boom nervově degenerativních chorob, Alzheimerů, autismu, lehkých mozkových disfunkcí (ADD – Attention Deficit Disorders, tj. poruch pozornosti) a Parkinsonů. Ty se všechny rychle množí proto, že na nás působí produkty, které jsou excitotoxické…

Je to něco, co nikdo nedokáže vysvětlit. Podíváte-li se na výzkum nějakého samostatně pracujícího odborníka a výzkumníka, ten vám řekne, „Alzheimer je spojen s nebezpečnými vlivy rtuti“. Jiný ale zase řekne, „Ne, souvisí s pesticidy,“ a ještě někdo další vám poví zase něco úplně jiného, ale všechny definice pracují na stejném mechanismu. Všechny ty látky fungují tak, že zvyšují aktivitu mozkové imunity, což aktivuje excitotoxiny.

Proto se zdá, že jsou všechny nějak propojené – mají totiž všechny stejný účinek na mozek.


Zřeknutí se práv

Nezávislý internetový deník Matrix-2001.cz publikuje informace z celé řady oborů. Použití tohoto materiálu není náhradou právních, účetních, zdravotnických nebo profesní služeb. Pro zodpovězení vašich specifických otázek se poraďte s kompetentními profesionály. Informace předkládané v této zprávě nejsou v žádném případě zamýšleny jako lékařské rady nebo náhrada za konzultaci s lékařem. Informace by měly být využity v kombinaci s vedením a péčí vašeho lékaře. Váš lékař by měl být uvědomen o všech zdravotních podmínkách, které na vás mohou mít vliv, stejně jako o všech léčivech a doplňcích, které berete. Pokud jste těhotná nebo kojící žena, prosím, poraďte se rovněž se svým lékařem.

-pokračování-
Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly