SVĚT V KOLIZI: Narůstající geopolitické napětí a nervozita je možnou předzvěstí tvrdé bitvy o světové energetické zásoby. Zůstaneme lidmi, nebo se staneme supy?

Zdá se, že Rusko a Čína vytváří stále pevnější opoziční blok vůči evropským zemím a USA. Jedním z hlavních spínačů možného silného geopolitického konfliktu může být právě uzavřená smlouva mezi ruským Gazpromem a Čínou na dodávku zemního plynu za neuvěřitelných 25 miliard dollarů. Navíc oba dva státy letos oznámily nárůst energetických rezerv o více jak 35%, což opět posílilo jejich energetickou nezávislost.

To co se oficiálně neví, je fakt, že Rusko intenzivním způsobem tlačí na Saudskou Arábii, která je největším producentem ropy na světě. Již dříve byli Saudové vrženi do normálně nemyslitelné pozice, kdy jim měl Západ poskytnout masivní finanční pomoc a to v souvislosti s celosvětovým ekonomickým kolapsem. Ovšem jak se zdá k reálnému naplnění této pomoci zřejmě vůbec nedošlo, čehož nyní využívá Rusko ke svým vlastním zájmům.

Pohybujeme-li se v této oblasti, pak bychom neměli brát ze zřetele další důležitou okolnost. Irán má v současné době největší zásoby zemního plynu na světě. Ty podle reálných odhadů překračují 991 bilionů kubických stop. Pro energeticky vyhladovělou Evropu včetně USA je toto pochopitelně velmi tučné sousto. Možná je i toto jedním z důvodů proč Irán urychleně vstoupil společně s Ruskem a Čínou do smlouvy o spolupráci a vzájemné pomoci v rámci kosmického výzkumu a využití technických (vojenských) prostředků na orbitální dráze Země.

Mnozí ekonomičtí analytici hovoří o tom, že se americký prezident Obama snaží americkou ekonomiku „přenastavit“ ze závislosti na ropě na efektivní využívání zemního plynu. S tímto rozhodnutím souvisí i velmi radikální plány na vybudování vnitřní infrastruktury využívající zemní plyn. Tyto plány jsou součástí základní strategie energetické nezávislosti USA, která by se měla začít objektivně projevovat již v roce 2018.

Faktem je, že Američané jsou z Obamovi energetické revoluce nadšeni. Navíc poměrně tajuplně oznámila americká „Federální komise pro regulaci energetiky“ v závěru „Světové konference o těžbě a spotřebě plynu“, která se nedávno konala v Buenos Aires, …že USA zřejmě již nebude potřebovat žádné nové uhelné nebo jaderné elektrárny“. Co se za tímto prohlášením ve skutečnosti skrývá, se můžeme zatím jen domnívat.

Ovšem taková prohlášení jsou jednou věcí a americký mezinárodní dluh, který se nezadržitelným tempem blíží šokujícím 12 bilionům dollarů je věc druhá. Obama kolem sebe sama, ale i kolem celých Spojených Států začíná vytvářet velmi prapodivnou clonu neméně podivných aktivit a rozhodnutí. Zdá se, že jakákoliv prognóza ekonomického vývoje USA v duchu současných událostí se zdá být více méně těžko uskutečnitelnou. Hodně naznačuje i nedávný výrok OSN, které se prý vyslovilo pro nahrazení amerického dollaru novou globální rezervní měnou.

Bohužel Obamovým plánům moc nepřidává ani poslední „potměšilý“ útok na americký dollar z minulého týdne, který byl postaven na veřejném obvinění ze strany Západu, že arabští ropní šejkové se spikli s Ruskem a Čínou proti USA a západním státům. Naštěstí se poměrně rychle ukázalo, že jde o vykonstruovanou záležitost, za kterou stály frakce amerických tajných služeb včetně CIA napojené na stranu pravicového klanu Bushe a spol. a dlouhodobě prorostlých do „Federálního Reservního Systému“ a evropské vrcholné bankéřské korporace. Ty již v minulosti deklarovaly „válku“ s americkým prezidentem. Je nasnadě, že poslední kroky pana Obami určitým způsobem zvyšují riziko pravicového puče proti současné vládě.

Určitou paralelu v současných událostech můžeme vidět v události, která se stala v roce 1933, kdy došlo ke komplotu proti tehdejšímu prezidentovi Rooseweltovi, kterého se snažila skupina bankéřů soustředěných kolem Prescotta Bushe (jenž mimochodem financoval nástup Adolfa Hitlera k moci) vyhodit „z prezidentského křesla“.

Prezident Obama se dívá se stále s větším opovržením na korporační uskupení bankéřů soustředěných kolem „Goldman Sachs“, kteří svého času vyžadovali výpomoc od amerických daňových poplatníků, přičemž nyní, kdy neuvěřitelným tempem roste nezaměstnanost, si sami plánují platové bonusy ve výši 20 miliard dollarů.

V kontextu se současnými událostmi se jeví slova 28. Prezidenta Spojených Států, Woodrowa Wilsona jako velmi prorocká, když sdělil: „Od chvíle, kdy jsem vstoupil do politiky, měl jsem důvěrné rozhovory s množstvím osob z vrcholné oblasti obchodu a výroby. Ze všech těchto lidí jsem cítil obrovský strach. Někteří z nich mi sdělili, že vědí o existenci moci organizované tak jemným způsobem, moci, která je propletena prakticky do všech oblastí naší civilizace.“

Konec konců byl to již Abraham Lincoln, který těsně před svou smrtí prohlásil: „Spojené Státy nebudou nikdy zničeny zvenčí. A pokud tento národ někdy ztratí svobodu, bude to proto, že zničil sám sebe.“

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.