Kauza Phobos: "Je Phobos umělá stavba?" (1)

Phobos byl vždy vnímán jako záhadný objekt, protože má své menší dvojče - Deima (1. pád - Deimos, pozn. překl.). Joseph Shklovskii, člen Sovětské Akademie věd, vypočítal z předpokládané hustoty marťanské atmosféry a akcelerace měsíce Phobos, že uvnitř musí být dutý. Důkazy pro to se objevily v červenci roku 1988, kdy Rusové vypustili dvě sondy bez posádky (Phobos 1 a Phobos 2).

Phobos 1 se ztratil po cestě o dva měsíce později, údajně kvůli chybě v rádiovém spojení. Phobos 2 také zmizel za nanejvýš záhadných okolností, ovšem ještě předtím stihl poslat určité obrázky a informace přímo z planety Mars - dorazil na ni v lednu 1989.

Vstoupil do oběžné dráhy Marsu, což mělo být prvním krokem k hlavnímu cíli: dostat se do oběhu tak, aby se pohyboval téměř v tandemu s malým měsícem zvaným Phobos, a prozkoumat jej za pomocí vybavení, které zahrnovalo dva balíky nástrojů, jež měly být umístěny přímo na povrch Phoba.

Mise probíhala úspěšně, dokud se Phobos 2 nedostal k marťanskému měsíci. Pak, dne 28. března, připustilo sovětské kontrolní centrum, že má s plavidlem náhlé komunikační "problémy". Tass, oficiální sovětská tisková agentura, oznámila, že "Phobos 2 přestal komunikovat se Zemí, jak bylo plánováno, poté, co dokončil včerejší operaci v blízkosti marťanského měsíce Phobos."


Deimos- druhý objekt opředený tajemstvím

Vědci na kontrolním stanovišti nedokázali obnovit radiový kontakt." Sonda odhalila anomálie na povrchu Marsu (tepelné radiace, které měly v dokonalých geometrických tvarech unikat v paralelách podél rovníku, a také "Tvář na Marsu").

Další zvláštnosti se našly v informacích z jednoho z posledních přenosů z Phobu 2. Šlo o fotografii obrovského cylindrického objektu. "Mateřská loď" ve tvaru doutníku měřila okolo 20 kilometrů na délku a 1,5 kilometru v průměru. Byla vyfocena dne 25. března 1989 vedle měsíce Phobos. Poté, co odeslala k Zemi poslední snímek, sonda se záhadně ztratila. Podle Rusů byla zničena - možná ji srazil paprsek energie.

  • - Takže co to vrazilo do sondy Phobos 2?

  • - Sestřelil ji někdo, protože "viděla příliš"?

  • - Co vlastně zachycuje poslední tajemný snímek?

Popovich byla spjata s únikem kontroverzních snímků z přísně tajných archivů, a ačkoliv ty nikdy nevyšly veřejně, panuje přesvědčení, že fotografie viděli američtí a britští státní činitelé. Plavidlo ve tvaru doutníku z předposledního snímku pořízeného sondou Phobos 2, je zřejmě tím samým předmětem, který vrhal protáhlý stín na povrch Marsu na jednom z předchozích snímků.

V říjnu roku 1989 zveřejnili sovětští vědci řadu technických zpráv k experimentům, které stihl Phobos 2 provést. Zprávy potvrzují, že se plavidlo dostalo do vývrtky, a to buď kvůli špatné funci počítače, anebo proto, že se Phobos 2 "střetl" s neznámým předmětem těsně předtím, než se spojení přerušilo.

V rámci poslední snahy o vyfotografování Marsu a jeho měsíců odstartoval za NASA "Mars Observer" ("Pozorovatel Marsu", pozn. překl.), a to z myslu Canaveral na Floridě, v závěru roku 1992, na svou 337 dní dlouhou cestu k Marsu.

Sonda měla dle původních předpokladů dorazit k Marsu 19. srpna 1993 a následně vstoupit do dlouhé oběžné dráhy nad póly. V polovině listopadu 1993 měla začít s dvouletým mapováním povrchu Marsu.

Ovšem náhle, dne 22. srpna 1993, NASA oznámila, že s plavidlem ztratila kontakt. Američané i svět tak oželeli ztrátu cenného nástroje pro lepší pochopení Marsu. Daňoví poplatníci chtěli vědět, zda nelze jejich peníze využít lépe, než na financování drahých vesmírných sond, které nefungují. Nové informace o Marsu pro veřejnost se začaly zahalovat.

Poděkování: CSETI.
Zdroj: IDS.

Komentář:

Pod vlivem všech těch informací týkajících se Marsu se musíme sami sebe ptát - co se to děje? Pokud je zpráva výše přesná, a my tak máme věřit, že je Phobos umělou konstrukcí, pak kdo a na co ho používá? Snad jde o nějakou mezihvězdnou servisní stanici, kde se mohou "ufa" zastavit a shromáždit výbavu, kterou potřebují pro své mise. Může jít i o místo, kde vyčkávají, než se vydají za svými záležitostmi. Ať už se tam nahoře děje cokoliv, jsem si jistý, že někdo tady dole na Zemi ví více, než je nám tvrzeno.

Ani si nemyslím, že by mělo význam ptát se NASA, co nám mohou říct o Marsu a jeho měsících, protože odpovědí by bylo něco ve smyslu: "Pokud existuje ohledně Marsu cokoliv podezřelého, bude náš Rover ("měsíční vozidlo", pozn. překl.) první, který to objeví." Ale jak můžeme vědět, zda se něco už neodehrálo? Kdy jsme měli naposled nějaké kvalitní informace nebo obrázky z tohoto Roveru?

Zpočátku probíhaly aktualizace každých několik hodin. Po přistání na Marsu čekal celý svět na první fotografie. V poslední době už nemáme žádné informace. Znamená to snad, že se něco stalo, stejně jako v případě sond Phobos 1 a Phobos 2?

Andy Ellis, ředitel "UFO Info" v Yorkshire

Poznámka: "The Pathfinder" ("Průzkumník", pozn. překl.), rover na Marsu z roku 1997, měl fungovat pouze po krátkou dobu 60 dní. Krátce po tom, co tohle období vypršelo, stal se "Pathfinder" nefunkčním.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly