První krok k zahájení procesu s Bushem a jeho nohsledy?

        Občané USA byli v uplynulých týdnech masírováni volebními kampaněmi republikánů a demokratů. Tyto kampaně vyvrcholily minulý týden volbami do Kongresu a Sněmovny reprezentantů. Celý svět si byl vědom toho, že nejde pouze o prostou výměnu křesel v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Tyto volby určí směřování nejen vnitřní, ale i zahraniční politiky Říše. A vzhledem ke všeobecné známosti výše podpory Bushova hlavního stanu u prostých občanů, nejen erudovaní analytici, ale i občané znalí současného stavu této země věděli, jaký výsledek očekávat. Bylo však nutné vyčkat sečtení hlasů soupeřů a potvrdit tušení celého světa. V Senátu mají demokraté převahu jednoho hlasu a Sněmovnu reprezentantů získali také pod svou kontrolu. Bushovi zbývají poslední dva roky jeho volebního období, které dle indicií nebudou vůbec pro nástroj neokonzervativců vůbec jednoduché.

           

       Demokraté mají jasný postoj k řešení problematiky Iráku - postupné, avšak rychlé předání moci a kontrolu nad územím Iráku tamní vládě, která má v současnosti loutkový charakter, který se během jednoho desetiletí nezmění a postupné stahování svých a spojeneckých vojsk. Bush však 9. 11. 2006 prohlásil: Jsem otevřen všem myšlenkám, či návrhům, které pomohou dosáhnout našich cílů porazit teroristy a zajistit, že irácká demokratická vláda uspěje.

 

       Mezi demokraty a republikány dojde k tvrdým sporům, které Bush bude řešit právem veta, které v minulosti vzhledem k rozložení sil v exekutivě nemusel využívat. Demokraté v tomto směru stojí před velkým problémem a tím je přehlasování vůdcovského veta dvoutřetinovou většinou ve Sněmovně reprezentantů, která je pro ně v současné chvíli nedostižná.

 

       První ovoce však volby v USA přinesly. Přesto, že se Vůdce  dušoval, že Donald Rumsfeld je nedílnou součástí jeho hlavního stanu a jako takového ho podpoří v jeho setrvání v čele úřadu ministerstva obrany, povolební situace ukázala, že je nutné reagovat na vzniklou situaci a přijal jeho demisi. Vůdce Bush k tomu dodal: Oba jsme pochopili, že Pentagon potřebuje nové vedení.

Reakce světových politiků i médií na demisi Rumsfelda byla chladná. Snad je vhodné zmínit reakci francouzské ministryně obrany Michele Alliotové-Marieové, která vypovídá o všem: Bezpochyby bych řekla, že Donald Rumsfeld si musel uvědomit, že válka v Iráku, do které byl velmi zapojen, byla součástí volební odpovědi Američanů a on z toho vyvodil důsledky. Sušší konstatování demise snad v diplomacii neexistuje.

 

       V souvislosti s válkou v Iráku a Afghánistánu a jejich vedení byla ustavena vyšetřovací komise, která má uvést na pravou míru to, o čem si šušká celý svět. Tedy nejen její odůvodnění, ale i její průběh včetně kontraktů pro vojenské a obchodní skupiny a prošetření dodávek finanční podpory na rozvoj infrastruktury. Pro Rumsfelda je obzvlášť citlivou otázkou kauza Abu-Ghrajb, kde je v souvislosti s mučením vězňů obviněn z povolení těchto zvěrstev. V čele této komise má stát demokratický poslanec Ike Skeleton., který je předsedou armádního výboru sněmovny.

 

        Další kontrolou projde federální pomoc po hurikánu Katrina a hospodaření ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

 

        Demokraté jdou ve své reformě ještě dál. Chtějí zvýšit minimální mzdu a zavést nová etická pravidla - např. zpřísnění lobbingu, farmaceutické firmy donutit ke snížení cen léků na předpis, což je samozřejmě další z mnoha špetek soli do ran si lízajících republikánů.

 

        Nástupcem Rumsfelda v křesle ministra obrany byl jmenován Robert Gates - světlovlasý pragmatik. Richard Haver, který s oběma spolupracoval řekl: Rumsfeld je zápasník, Bob Gates má rád pěší turistiku. Gatesovi nejde o to, aby vás při jednání dostal a přišpendlil. U Rumsfelda to byla podstata hry, přišpendlit vás.

 

       Gates byl za vládnutí Ronalda Reagana jmenován expertem na bezpečnostní politku vůči Sovětskému svazu. V letech 1991-1993 byl ředitelem CIA.

 

       A Zbigniev Brzezinski dodává: Může to znamenat začátek podstatné úpravy americké politiky na Blízkém východě.

 

       Již zmíněná korupce v Iráku, která je důsledkem absence kontroly s nakládáním svěřených financí, je problémem, který se musí řešit okamžitě. Tento stát ročně přichází v důsledku korupce o čtyři miliardy dolarů. Známým případem je projekt, na který USA věnovaly 200 milionů dolarů, během něhož se mělo v Iráku postavit 142 pohotovostních zdravotnických center. Nakonec jich vzniklo jen 20 a poté peníze došly. Světová zdravotnická organizace označila tento výsledek za "šokující".

 

       Americký auditor Stuart Bowen řekl, že nebýt těchto úniků, zvýšil by se irácký národní důchod o deset procent. Občas se ztratí 14 000 ks zbraní určených pro iráckou armádu, americká firma Bechtel oznámí odchod z iráckého "trhu" po obdržení 2,3 miliard dolarů. Co na tom, že získali tak velké množství financí na projekty, které podepsali a pak je prodali menším firmám, které je prodávaly dál?

 

       Americká správa předala irácké vládě 8,8 miliardy dolarů v hotovosti, i přesto, že věděla, že nemají žádný bezpečnostní ani účetní systém. Tyto peníze jsou v nenávratnu. Nikdo neví, kde jsou. Nikdo je už nenajde.

 

       Toto jsou jedny z mnoha příkladů, které budou prošetřovány a verdikt bude vynesen jednoznačně. Hlavy musí padat, to je nevyhnutelné a všichni to vědí. Otázkou je, kdy a jak toto prošetřování a následné zatýkání osob spojených s těmito zločiny zastavit. V tomto "obchodu" je namočeno mnoho firem i osob, kteří se nezastaví ani před tak jednoznačným vyjádřením lidu.

 

       A co náš Donald Rumsfeld? Ten je Střediskem pro ústavní práva společně se svými dvěma spolupracovníky o obviněn ze zločinů proti lidskosti. První aktivita v tomto směru byla neúspěšná. Ta další, tedy poslední má váhu vyšší. Brigádní generálka sloužící ve věznici Abu-Ghrajb svědčí proti Rumsfeldovi, který osobně povolil mučení vězňů. Obvinění se týká i týrání vězňů v koncentračním táboře Guantánamo. Spolkový soud v Německu včera 14. 10. 2006 přijal žalobu a v dohledné době vyslechne svědky i obžalovaného.

 

     Smyčka se stahuje.

 

Pro Matrix-2001.cz, Martin  Kadrman - PRAHA - 15. 10. 2006


(c) 2006 Bc. Martin Kadrman