VÝBUŠNINY V BUDOVÁCH WTC ?

Anonym

Anonym

autor

05.05.2006 Konspirační teorie

        Pro většinu Američanů je "volné podnikání" tou nejlepší částí "svobody". Největším symbolem této "svobody" bylo Světově obchodní centrum. Teroristé se pokusili WTC vyhodit do povětří již v roce 1993, ale tehdy neuspěli. Útok na WTC představoval útok na nejcennější a nejlukrativnější svobodu. Tisíce lidí kteří zahynuli v troskách WTC, byly v práci stejně jako miliony dalších po celé zemi. Proto jejich osud vyvolal tolik pohnutí ve zbytku národa i světa. WTC bylo dominantou, která mohla být zajímavá pro kohokoli, kdo chtěl svým činem vzbudit pozornost doma i ve světě. Oficiální vysvětlení zní, že obě věže se zřítily proto, že hořící letecký benzin roztavil jejich ocelové nosníky. Na počátku sedmdesátých let bylo Světové obchodní centrum a jeho dvě věže nejvyšší budovou, která byla kdy na světě postavena.

       Z toho důvodu byly věže postaveny tak, aby odolaly i nárazu letadla. Takový náraz neměl oslabit strukturální integritu budovy. I za normálních okolností musela budova čelit tak silným větrům, že ve vyšších patrech nebyla mořská nemoc tamních zaměstnanců ničím výjimečným. Dokonce i v podlažích nedaleko místa nárazu ucítili lidé ve chvíli, kdy letadlo udeřilo, jen drobné zachvění. Počet architektů, dodavatelů, stavitelů a inspektorů, kteří se na stavbě podíleli, byl dostatečnou zárukou toho, že všechny části budovy byly postaveny velmi fortelně a v mnohém překračovaly tehdejší požadavky. Jakýkoli problém by přitáhl pozornost světa a žádná firma nemá zájem o to, aby byla spojována s neúspěchem takových rozměrů - obzvláště jsou-li oběti. Miliony lidi po celém světě sledovaly zhroucení WTC živě na CNN a nechtěly věřit svým očím.

      Divné je, že věže nespadly, ale implodovaly. Při řízené demolici budova nespadne chaoticky. Naopak zhroutí se sama do sebe. A přesně tak se zřítily budovy WTC. Během několika hodin řekl Van Romem, demoliční expert z technického institutu v Novém Mexiku, listu Albuquerque Journal: "Můj názor je takový, že uvnitř budovy byly výbušniny, které způsobily zhroucení." O deset dní později Romem změnil názor a Albuquerque Journal změnil článek. Za prvé, většina leteckého benzinu, pokud ne všechen, shořela v obrovské ohnivé kouli, která zaplála v okamžiku, kdy letadlo narazilo do budovy.

      Dále je pravděpodobné, že pokud se do budovy přece jen nějaký ten letecky benzin dostal, vyhořel poměrně rychle, protože benzin nehoří stejně pomalu jako třeba dřevo. A nakonec: v budově byl instalován systém hasicích rozprašovačů, s jejichž pomocí by hořlavé materiály nasákly vodou a zpomalilo by se tak šíření požáru, i když voda by pochopitelně neměla žádný vliv na hoření benzínu. Z obou věží stoupal hustý černý dým, ale nebyly vidět téměř žádné plameny. Na roztavení oceli je však potřeba velmi vysoká teplota, kterou může vyprodukovat například plamen ze směsi kyslíku a acetylenu. Letecký benzin hořící na vzduchu (a obzvláště pak v uzavřeném prostoru uvnitř budovy, kde je spousta kouře a málo kyslíku) na to prostě nestačí. Pokud by se ocelové nosníky skutečně roztavily, byly by zprohýbané (a ne přelomené) a způsobily by to, že horní část věži by se naklonila a spadla na stranu, zřejmě na tu, ze které přišel náraz. To se ale nestalo. Tyto úvahy vrhají stín pochybností na tvrzení, že desítky tisíc litrů hořícího leteckého benzinu vytvořily hořící peklo, které roztavilo vše včetně ocelových nosníků.

      Severní věž byla zasažena do středu a veškerý benzin, který neshořel při explozi, způsobil rozsáhlý požár uvnitř budovy. Naproti tomu druhé letadlo zasáhlo Jižní věž z rohu a pod velkým úhlem, takže jen málo benzinu, který neshořel okamžitě, se dostalo dovnitř. Požár v Jižní věži byl tedy měně intenzivní než požár v Severní věži. Jenže Jižní věž se zřítila jako první, pouhých sedmačtyřicet minut po nárazu, zatímco druhá věž vydržela stát celou hodinu a čtyřiačtyřicet minut. Pokud by byly příčinou zřícení požáry, pak měla Jižní věž zkolabovat po (a nikoli před) Severní věži. Je velmi snadné od závěru, že věže nespadly kvůli požáru, skočit k jinému závěru, že na vině byly výbušniny. Popření jednoho možného vysvětleni však nic nedokazuje...

      To, že byly použity výbušniny, je klidně možné. Věže se zřítily od pater v místě nárazu nebo těsně pod ním. Pokud by v budovách byly odborně položeny nálože (bomby), byly by položeny ve vyšších patrech (nebo možná na každém patře). Bomby mohly být ukryty v žáruvzdorných pouzdrech, tak aby je neodpálil sám požár a mohly tak být odpáleny dálkově ve správnou chvíli. I kdyby požár (bez ohledu na tlumicí účinek systému protipožárních rozprašovačů) zlikvidoval nálože v podlažích, která zasáhla letadla, bombám v nižších podlažích by se nic nestalo. Není totiž zapotřebí žádných drátů, mikroprocesorů ani časovacích zařízení, stačí jen, aby každá bomba zareagovala na určitý signál, který lze odeslat mnoha různými způsoby. Teorie výbušnin má své mouchy, ale tyto námitky lze vyvrátit.

      Nejméně jedna osoba tvrdí, že slyšela explozi, a viditelné stopy exploze nese budova WTC číslo 7. Pokud byly slyšet exploze, tak o tom hlavní média pomlčela. Někteří lidé ale tvrdí, že některé amatérské videozáběry odhalují výbuch těsně před zřícením minimálně jedné z věží. Vzhledem k tomu, že po případné explozi by následoval hluk řítících se trosek, mohly exploze uniknout pozornosti.

     I kdyby střední ocelové nosníky byly rozmetány přibližně v místě nárazu, v důsledku čehož by došlo ke kolapsu podlaží nad místem, kde do budovy narazilo letadlo, a následně by se zřítila celá budova, střední nosníky by zůstaly stát nebo by se alespoň zřítily v jednom kuse. Tyto střední nosníky ale stát nezůstaly. Celých tři sta metrů jejich délky se změnilo v hromádku šrotu. (Teorie požáru zde sedí ještě hůře než teorie výbušnin.) Pokud byly příčinou výbušniny, pak by musely být nosníky zničeny ve všech (nebo alespoň ve většině) podlažích. Bylo by zbytečné unášet letadla, když stejného účinku mohlo být dosaženo pomocí výbušnin. Ledaže by měl někdo v úmyslu všechno "hodit" na "arabské teroristy". Bylo by těžké vysvětlit, jak se mohli Arabové dostat do všech podlaží věží WTO, položit všechny nálože a pak ještě zkoordinovat jejich odpálení. Arabský terorista většinou stačí maximálně na odpálení výbušninou napěchovaného náklaďáku.

 

Je mnohem jednodušší lhát 

;      Pokud by k "odstranění" WTC byla použita právě tato technika, vyvolalo by to příliš mnoho otázek. Teorie, že výbušniny odpálili Arabové, by neobstála v dešti kritiky, a tak bylo zapotřebí přijít s jinými, "uvěřitelnými" teoriemi o nárazech letadel a následných požárech. Toto "vysvětlení" bylo na první pohled "spolknutelné" a média je okamžitě přijala a stejně tak i šokovaná veřejnost. Podrobný pohled na tuto teorii však odhaluje zřetelné trhliny. Ruiny Světového obchodního centra byly z větší části uzavřeny před novináři a fotografy a kýmkoli jiným. Trosky byly spěšně odklizeny na Staten Island, aby byly ukryty před zkoumavými pohledy. Časopis hasičů Fire Engineering obvinil úřady z ničení důkazů. Ocel, která byla vytažena z trosek, byla nedávno odeslána do Asie k přetavení.

      Dvaadvacátého března New York Times zveřejnily zprávu o tom, že George Bush souhlasí s vynaložením šestnácti milionů dolarů na vyšetření "všech faktorů, které vedly ke kolapsu budov". To je nepochybně jen krok, který má podpořit oficiální verzi. Vyčleněná částka je zanedbatelná ve srovnání se čtyřiašedesáti miliony dolarů, které spořádalo osm let trvající a nedávno uzavřené vyšetřování finančních aktivit a sexuálního života Billa Clintona - vyšetřování nenašlo nic, co by bylo možno trestně stíhat...

 

Potřebovali důvod k válce

       Bushem financované vyšetřování bude rozhodně levnější, ale se stejným výsledkem. Tak jako smrt prezidenta Kennedyho i události z jedenáctého září zůstanou navždy zahaleny tajemstvím. Ale jako všechno ostatní v Bushově vládě bude i v této epizodě vše vypadat oficiálně a legálně. Pokud se najde někdo, kdo se brání uvěřit v konspiraci, spoluvinu a dokonce i ve špetku oportunismu zúčastněných osob, měl by si "vzpomenout na Maine". Za výkřiku "Pamatujme na Maine!" šli Američané v roce 1898 do války se Španělskem, během které Spojené státy získaly Filipíny, Portoriko a svými vojsky nelegálně obsadily Havajské ostrovy. Maine byla bitevní loď, kterou měli údajně potopit Španělé. Od té doby bylo prokázáno, že se Maine potopila v důsledku výbuchu kotle. Americká vláda měla po celou dobu signály o tom, jak k potopení lodi skutečně došlo, ale cynicky toho využila ve svůj prospěch. Havaj mezitím získala statut státu Unie, což je v rozporu s doporučeními OSN. Která země se ve jménu války proti terorismu stane 52. státem USA?


Původní zdroj: Časopis Red Hot 2002

Převzato: Brány vnímání