CIA UNÁŠELA ILEGÁLNĚ UNÁŠELA LIDI

       Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podnikla od roku 2001 nad státy Evropské unie přes tisíc tajných letů. Při některých přepravovala lidi podezřelé z terorismu. Vyplývá to z předběžné zprávy vyšetřovací komise Evropského parlamentu, která byla zveřejněna ve středu. Nezmiňuje se, zda tajné lety CIA vedly přes Českou republiku. Vyšetřovatelé rovněž zjistili, že někteří podezřelí byli tajně předáni do rukou amerických agentů. Poslanec v předběžné zprávě přímo uvedl, že "CIA byla zjevně odpovědná za únosy a ilegální zadržování údajných teroristů na území členských států EU i za vydávání podezřelých do dalších zemí". Po 11. září v rámci boje proti terorismu nebylo porušování lidských práv izolované nebo omezené na krátkou dobu, ale široce rozšířenou praktikou používanou (CIA) ve většině evropských zemí," uvedl italský europoslanec Claudio Fava, který představil předběžnou zprávu zvláštního výboru.

       To platí nejen o letech, ale i o únosech podezřelých ze strany agentů CIA. Jako příklad uvedl tým, který se údajně podílel na únosu egyptského duchovního v Itálii, a s mírně pozměněnými pasy se objevil na letišti ve španělském městě Palma de Mallorca, když přepravoval v Makedonii uneseného Němce Chálida Masrího do Afghánistánu. Tým nalezl letové záznamy, které odpovídaly trase přepravy Masrího z Makedonie do Bagdádu a dál k výslechům do Afghánistánu. Zmínil i případ Kanaďana Mahera Arara, který byl zadržen na letišti v New Yorku v září 2002 a přepraven do Sýrie, kde byl deset měsíců ve vězení.

      Výbor vycházel ze záznamů evropské agentury pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol, které porovnával s informacemi tisku a s padesáti hodinami nahraných výpovědí svědků. Nejvíce neohlášených letů CIA bylo podle Favy zaznamenáno v Německu, Británii a Španělsku.

     Letadla CIA mnohokrát přistávala na evropském území a vzhledem k tomu, že tyto zastávky nebyly ohlášeny, došlo k porušení mezinárodních dohod, podle nichž stroje s bezpečnostními úkoly musí nahlásit trasu a mezipřistání, řekl Fava. Podle něj mají ale země EU nedostatečné předpisy o monitorování svého vzdušného prostoru.

Celý článek nalezne ZDE


Zdroj: Novinky, ČTK, CNN