DEMOKRACIE V IRÁKU: 30 LET VĚZENÍ ZA KRITIKU AMERICKÝCH LOUTEK

       Kurdský spisovatel dr. Kamál Sajjid Qádir (48) byl poslán na 30 let do vězení za tvrdou kritiku vůdců Kurdské demokratické strany (KDP), v jejímž čele stojí Mas´úd Barzání. Stalo se tak na základě zákona č. 21, čl. 1, schváleného tzv. Kurdským národním shromážděním v roce 2003 a vztahujícího se na hanobení veřejných institucí.  Dr. Qádir, rakouský občan žijící ve Vídni, mezinárodní právní expert, spisovatel a aktivista lidských práv, v roce 2003 tvrdě odmítl okupaci své vlasti: "Je možná náhodou, že historie moderního Iráku má skončit tak, jako začala, totiž britskou okupací, počínaje jihem Iráku po 1. světové válce a konče invazí britských vojsk, tentokrát pod vedením jejich amerických spojenců. Začnou-li hrát úlohu arogantního okupanta a ukáží, že nemají žádný respekt k místním zvykům a vůli lidí, budou velmi brzo čelit odporu iráckého lidu - a nebude lehké ovládnout 25 milionů lidí."

      Příčinou jeho zatčení byla však kritika korupce a nepotismu, jež se staly hlavním rysem denního života v iráckém Kurdistánu. V loňském roce napsal: "Kurdské strany změnily irácký Kurdistán v baštu útisku, krádeží veřejných zdrojů a vážného porušování lidských práv, jakým jsou vraždy, mučení, usekávání uší a nosů a znásilňování." Jeho článek rozlítil kurdské představitele. Při návštěvě v Kurdistánu v říjnu 2005 byl pak dr. Qádir unesen členy bezpečnostních sil Parastín, patřících KDP a uvržen do vězení.


      Dne 16. prosince 2005 o tom napsal ze svého vězení v iráckém Irbílu: "Byl jsem zatčen v Irbílu 23. října skupinou ozbrojených mužů. Byl jsem unesen, aniž by se mne někdo zeptal na jméno nebo řekl, z čeho jsem obviněn nebo proč mne sebrali. A dodnes nevím, kdo vydal příkaz k mému zatčení." Dále napsal, že "pokud by byl spisovatel uvězněn na 30 let za odhalení vládní korupce v Íránu nebo v Sýrii, vzbudilo by to pobouření v USA a Británii a byl by požadován vojenský zásah. Ale když se to stane v Iráku, je ticho."


      Dr. Qádir je obviněn z urážky Mas´úda Barzáního, vůdce KDP, jedné ze dvou stran, které ovládají irácký Kurdistán, a ze zveřejnění kritického názoru na systém v "osvobozeném" regionu. Během věznění mu bylo odepřeno přiměřené právní zastupování a lékařské ošetření.
Představitelé řady mezinárodních lidskoprávních organizací spolu s OSN požadují, aby kurdská regionální vláda dr. Qádira propustila na znamení toho, že skutečně hodlá zavádět demokracii. Někteří analytici se domnívají, že se Qádirovo uvěznění stane rozhodující zkouškou jak vztahů kurdské regionální vlády s mezinárodní společností, tak její podpory svobody názorů.


     Navzdory zjevnému zhoršení všeobecné situace v Iráku americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair tvrdí, že kroky, které obě vlády podnikly, splnily svůj účel a přinesly do Iráku "svobodu a demokracii".


      V naléhavé výzvě ze své cely dr. Sajjid Qádir, který nyní drží hladovku, napsal: "Útisk je jedním z hlavních rysů lidské historie ? Stal jsem se teď malým příkladem tohoto útlaku, strádání a porušování mých nejzákladnějších práv jako lidské bytosti, protože jsem byl uvězněn."



Zdroj: http://www.aljazeera.com/cgi-bin/news_service/middle_east_full_story.asp?service_id=10423

Převzato: Muslimské listy