USA ŽÁDÁJÍ GRUZII O SOUHLAS K POUŽITÍ JEJICH LETECKÝCH ZÁKLADEN V RÁMCI ÚTOKU NA IRÁN

       Američtí úředníci v současné době provádí průzkum zda Gruzie bude ochotna poskytnout své letecké základny v případě vojenského konfliktu s Iránem. Oznámila to Jeruzalémská tisková kancelář s odkazem na nejmenovaného gruzínského úředníka. "Američané začínají vystrkovat tykadla jelikož chtějí zabránit tomu, aby Irán vlastnil jaderné zbraně", sdělil vysoký gruzínský vládní úředník z oddělení pro zahraniční záležitosti. Američané prý v posledních měsících spekulují nad možností kampaně proti Iránu v důsledku neschopnosti diplomatických způsobem zmařit potencionální program vývoje nukleárních zbraní s tím, že si řešení problému bude vyžadovat systematickou vojenskou akci dlouhodobějšího charakteru než jednorázový preventivní úder. A to vzhledem k množství iránských vývojových nukleárních zařízení, jejich lokaci a specifikaci iránského obranného systému.

      Gruzínští vládní ministři prohlásili, že se Tbilisi bojí kruté vojenské iránské odplaty pokud by skutečně Gruzínská republika poskytla na svém území prostor pro americké síly. Na druhé straně se Gruzie cítí být zavázaná takovou žádostí přihlédne-li se ke skutečnosti, že si Spojené Státy Americké své základny v Gruzii ponechají i do budoucna.

      I když žádná oficiální žádost v tomto směru nebyla realizována je zřejmé, že Američané již jistý čas testují vody. Gruzie se také obává možného občanského neklidu. Je to logické, jelikož gruzínský venkov je z větší části zastoupen muslimským menšinovým etnikem. Jejich nesouhlas je ve velmi dobré paměti z doby invaze do Iráku, kde dodnes malá vojenská jednotka.

      Vojenská spolupráce s USA by se jistě odrazila na trase mezi Moskvou a Tbilisi. Mezi Moskvou a Tbilisi jsou vztahy od roku 2004 beztak již napjaté v souvislosti s tehdejšími gruzínskými volbami do kterých s největší pravděpodobností zasáhly USA přičemž došlo k dosazení prezidenta Michaila Šakašviliho. Ten je považován, ze jednoho s největších "kývajících" přívrženců z bývalého sovětského bloku států.

     Stejný gruzínský zdroj dodává, že by  podobný požadavek mohl být realizován na adresu Azerbajdžánu, který se nachází v bezprostřední blízkosti Iránu a je dalším blízkým americkým spojencem. Strategie je tedy velmi prostá. Bezprostřední blízkost Iránu děla z Tbilisi a Baku žádoucího společníka v potenciálním vojenském spolku proti Iránu.


Zdroj: The Truth Seeker